EP 2010., Kvalifikacije, Skupina 4, 21.06.2009, 15:00 h
Grčka 24:29(13:14) Hrvatska
Hrvatska

Teška pobjeda u još težim uvjetima

Vedran Attias • nedjelja, 21.06.2009.

(Iz Komotinija za Sportnet.hr Vedran Attias) U strašno teškim uvjetima u studentskoj dvorani u Komotiniju koja ne bi trebala imati licencu za grčko prvenstvo, a kamoli utakmice nacionalne momčadi, naši su reprezentativci došli do teške, ali vrijedne pobjede protiv Grčke 29:24 koja izabranicima Line Červara osigurava prvo mjesto i lakšu skupinu na Europskom prvenstvu u Austriji sljedeće godine...

Lastavica na terenu

U kakvim su uvjetima naši igrači ostvarili pobjedu najbolje pokazuje detalj iz prvog dijela kada je po terenu letjela - lastavica. Naime, nedjeljom stanovnici ovdašnjeg mjesta idu na 15-tak kilometara udaljeno more pa je bio besplatan ulaz što je iskoristila lastavica i uletjela kroz širom otvorena vrata dvorane i prekinula utakmicu.

U dvorani kojoj su stakla obložena papirom kako sunce ne bi doslovno ubilo gledatelje i igrače, pred 100-tinjak gledatelja na preko 30 Celzijusa i bez klima uređaja - naši su igrači imali težak posao. Ako svim ovim uvjetima još dodamo vrlo raspoloženog vratara domaćih Deliosa i dosta loše, odnosno domaćinski nastrojene, bugarske suce Kustova i Kustova - jasno je kako našima nije bilo lako.

Vezane vijesti

Na samom otvaranju utakmice vidjelo se kako neće biti lako kako smo priželjkivali. Grčka 6-0 obrana funkcionirala je dosta dobro; naši vanjski igrači često su pucali u blok, a što je prošlo - skinuo je raspoloženi Delios. U 8. minuti Grci su prvi puta poveli i to su vodstvo držali gotovo do kraja prvih 30 minuta. Osim grčke obrane koja je igrala dobro, dosta problema Grci su nam zadavali i u napadu gdje je Tzimourtos neumorno zabijao sa sedam metara, ali i iz igre.

Nije dugo trebalo Lini Červaru kako bi shvatio da ova vanjska linija (Kopljar, Duvnjak, Valčić) ne može igrati protiv obrane Grka i u igru je poslao Bičanića i Buntića. Desni vanjski nije donio neku razliku, no zato je Bičanić odigrao sjajno jer obrana 6-0 je kao napravljena za njegov visoki skok i siloviti udarac pa je tako do odmora zabio tri gola i vratio nas u egal.

Pet minuta prije kraja prvog dijela iskoristili smo igrača više i preuzeli vodstvo, no potom je Horvat nastavio naše probleme s realizacijom sedmeraca i još nakon toga dobio isključenje. Golom Bičanića i Kopljara, koji se brzo vratio na teren, naši su ipak na odmor otišli s minimalnom prednošću 14:13.

Hrvatska je u drugi dio ušla odlučna što prije riješiti utakmicu pa je tako golovima Duvnjaka, Bičanića i Horvata nakon desetak minuta došla do +4, a golom Bičanića u 48. minuti otišli smo na +5. Svakako treba naglasiti kako je u tim trenucima vrlo dobro branio Mirko Alilović koji je s nekoliko sjajnih reakcija olakšao našima odvajanje.

Kako je utakmica odmicala, tako je umor, koji je bio dodatno izražen zbog velike vručine u dvorani, sve više uzimao danak pa smo u drugom poluvremenu vidjeli dosta tehničkih pogrešaka; Valčić se vratio na teren da bi vrlo brzo potrošio dvije lopte i ponovno sjeo na klupu, a s druge strane dva teška promašaja upisao je Tzoufras.

Grci su deset minuta prije kraja došli na samo -2, no onda je Bičanić izborio isključenje Chalkidisa, a Horvat zabio za ugodnijih +3. Grci se do kraja nisu predavali i prednost naših cijelo vrijeme do kraja je bila dva-tri gola, ali naši igrači nisu dopustili iznenađenje i uspješno su golovima Duvnjaka priveli utakmicu kraju.

Sve u svemu, teška pobjeda naših u još težim uvjetima, no vrlo vrijedna jer smo njome osigurali prvo mjesto u našoj kvalifikacijskoj skupini.

Kod su najefikasniji bili Horvat, Bičanić i Duvnjak sa pet golova dok je veliki problem našima cijelu utakmicu stvarao Tzimourtos koji se na kraju zaustavio na deset golova.