Kvalifikacije za Euro 2010., 21.03.2009, 20:00 h
Hrvatska
Hrvatska 32:20 Grčka

S pola gasa korak bliže Austriji

Petar Plevnik • subota, 21.03.2009.

Uvjerljivom pobjedom nad Grčkom u rasprodanom Gradskom vrtu, rukometaši Hrvatske došli su korak bliže plasmanu na Europsko prvenstvo u Austriji sljedeće godine...

Doček dostojan svjetskih viceprvaka priredili su Slavonci večeras u Osijeku izabranicima Line Červara, a Kauboji su se prepunom Gradskom vrtu odužili sjajnom predstavom i uvjerljivom pobjedom protiv Grka, koji su se potvrdili najave uoči susreta kako se radi o potpuno nedoraslom protivniku.

MINUTA ŠUTNJE

Uoči početka susreta minutom šutnje odana je počast nedavno preminulom treneru i istaknutom rukometnom djelatniku iz Našica Zlatku Šnaucu.

Gosti su poveli već u prvom napadu preko Chalkidisa i gotovo da bi smo mogli reći da je to sve što smo vidjeli od Grčke. Hrvatska obrana 3-2-1 bez problema je izlazila na kraj s grčkim napadima, pa su naši, ponajviše zahvaljujućim kontrama i sjajnom Ivanu Čupiću, već do osme minute serijom 6:0 otišli na 6:1 i prisili grčkog izbornika Nikolaaosa na minutu odmora.

Nakon toga Grci su nakratko uspjeli uhvatiti priključak (7:4, 13. minuta), no Hrvatska je vrlo brzo ponovno vratila stvari pod kontrolu te na krilima raspoloženih krila Čupića i Vukića u 16. minuti prvi put otišla na sedam razlike.

I ono malo pukotina u hrvatskoj obrani zaustavljao je raspoloženi Venio Losert na golu, koji je u prvom dijelu obranio šest od 15 grčkih udaraca, uključujući i sedmerac Karipidisu.

ZAŠTO ZA NAS NEMA MJESTA U GLEDALIŠTU?

Na samom početku susreta skupina invalida smještenih iza sjevernog gola istaknula je transparent Zašto za nas nema mjesta u gledalištu?, aludirajući na neshvatljivu pogrešku prilikom projektiranja i izgradnje dvorane Gradski vrt koja nije prilagođena osobama s invaliditetom.

Čvrsta obrana i brze kontre bili su recept kojim je Hrvatska iz minute u minutu povećala prednost, a najveću, od 11 razlike, Kauboji su imali u posljednjoj minuti prvog dijela kada Zrnić u kontri pogađa za 19:8, da bi

Papadopoulos pogotkom nekoliko sekundi prije kraja zabio za 19:9, rezultat prvog dijela.

U nastavak susreta Červar je krenuo s izmijenjenim sastavom, a prvih pet minuta nastavka bili su možda i najlošiji dio hrvatske igre. Vrlo brzo stvari su došli na svoje, pogotovo kada se na golu razbranio sjajni Mirko Alilović, koji je susret završio s 11 obrana.

Iako je izlaskom Domagoja Duvnjaka hrvatski napad dosta izgubio na protočnosti, Hrvatska je do kraja susreta bez problema, ne samo održavala, već i povećala svoju prednost.

Prvi put Kauboji su do 12 pogodaka razlike stigli pogotkom Marka Kopljara u 54. minuti, a šlag na tortu uvjerljive pobjede Kauboja stavio je nekadašnji miljenik osječke publike Damir Bičanić za konačnih 32:20.

Trećom pobjedom u četvrtom kvalifikacijskom susretu Hrvatska je napravila dodatan korak prema Europskom prvenstvu i potvrdila kako bi plasman u Austriju trebao biti pitanje rutine.