Kvalifikacije za Euro 2010., 09.06.2009, 20:00 h
Finska 14:34(8:15) Hrvatska
Hrvatska

Širimo rukometno bratstvo i jedinstvo

Ivana Strahija • utorak, 09.06.2009.

Kauboji su u Finskoj odigrali već unaprijed dobivenu utakmicu kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Pokušali su usput, kako nalaže ideja EHF-a, proširiti zanimanje za rukomet, no ne čini se da im je baš uspjelo.

Poluprazna Vantaa Energia areena, toliko čak da su se tri hrvatska grla jasno čula s povicima "Lino majstore". Kako onda odigrati punim gasom? Nikako, a nije ni trebalo, jer je i "half throttle" bilo dovoljno za pobjedu nad Finskom, koja je još daleko od ozbiljne rukometne reprezentacije.

Zašto kvalifikacije?

Zbog čega svjetska rukometna elita, u koju svakako spada Hrvatska igra kvalifikacije za Europsko prvenstvo? Kongres EHF-a je 2008. godine donio odluku da se uvede novi sustav kvalifikacija. Odluku koju su dotični nazvali kamenom temeljcem novog rukometnog svijeta, a koja nalaže da ama baš svi koji žele na Europsko prvenstvo, osim domaćina Austrije i aktualnog europskog prvaka Danske, moraju igrati kvalifikacije.
Kako bi se proširilo rukometno bratstvo i jedinstvo, svojevrsni rukometni evangelizam krenuo je put zemalja gdje je rukomet još u povojima. Nadajmo se da će utakmice s jakim momčadima tim rukometnim "trećeligašima" biti motivacija, no za sad možemo reći da su kvalifikacije – naporne.

Rukomet u povojima u Finskoj možda će procvjetati kroz nekoliko godina, do tada ih Hrvati, ali i svaka iole ozbiljna rukometna nacija može shvatiti tek kao malo jači trening.

Tako je i bilo. Imali su Finci 1:0 i 2:1, u prvih su desetak minuta izgledali još kako – tako zahvaljujući solidnom vrataru Lindströmu, koji je upisao tri obrane u prvih par minuta. No, kad se uključio naš Alilović, a pogotke zaredali Vori, Balić, Vukić i Horvat, Fincima više nije bilo pomoći.

Červar je u 13. minuti uveo i mladog Musu, a u drugome poluvremenu priliku dao i Miljaku, dvojcu koji već napeto čeka da se dokaže u reprezentativnom dresu. Oba su momka iskoristila svoje minute kako treba i ugradila par pogodaka u konačnih +20 Hrvatske.

Desetak minuta pred kraj prvog dijela malo su se osokolili Finci, ulaskom Grönberga koji je dobro surađivao s Tamminenom, i postigli tri gola za redom što su naši rukometaši ipak apsolvirali bez ikakvih problema za 15:8 na kraju prvog dijela.

U drugome poluvremenu, s Losertom na vratima i uigravanjem 6-0 obrane, Hrvati su nezaustavljivi. Nakon dva početna gola domaćina (Tamminen) kreće serija od sedam golova naših Kauboja, koje Finci jednostavno nisu znali "otjerati" od svog gola. Kumovale su tome i učestale tehničke pogreške Finaca, naivno gubljenje lopti, kao i nedovoljna čvrstina u obrani.

Finska nam je poslužila za trening pred Mađarsku, s kojom ćemo igrati 14. lipnja u Zadru. Ukoliko u toj utakmici pobijedimo, najvjerojatnije ćemo osvojiti prvo mjesto ljestvice. Podsjetimo, prve dvije reprezentacije grupe odlaze u Austriju.