Kvalifikacije za Euro 2010., 10.06.2009, 20:00 h
Mađarska 29:30 Slovačka
Slovačka

Slovačka pobijedila u Mađarskoj

Matej Milanović • srijeda, 10.06.2009.

Večeras su nastavljene kvalifikacije za prvenstvo Europe za rukometaše. Najbitniji rezultat je iznenađujuća pobjeda Slovačke u Mađarskoj. Osim što su time zakomplicirali skupinu, Slovaci su se uspjeli vratiti u igru za odlazak u Austriju...

Najvažnija vijest dana za nas je domaći poraz Mađarske protiv Slovaka. Na poluvremenu se nije činilo da bi moglo doći do ikakvog iznenađenja, no Mađari su se doveli u neizvjesnu završnicu u kojoj su u konačnici izgubili s 30:29.

Slovačka je ovom pobjedom malo zakomplicirala stvari u našoj skupini uguravši se u borbu za jedno od prva dva mjesta. Hrvatska bi trebala dobiti Slovake, a sada bi nam već bilo kakva pobjeda protiv Mađara praktički osigurala prolaz dalje. Slovačka i Mađarska bi pak u takvom razvoju događaja međusobno razigravale za drugo mjesto u zadnjem kolu.

U skupini dva Švicarska je porazom u Srbiji od 35:27 ostala samo sa teoretskim šansama za plasman na Europsko prvenstvo. U trećoj skupini je Makedonija doživjela poraz od šest razlike u Norveškoj (36:30) i ostala na teoretskim šansama za prve dvije pozicije.

Valja spomenuti i susret skupine pet između Bugarske i Njemačke iako u njemu nije bilo iznenađenja. Naime, Nijemci su domaćima uspjeli zabiti čak 54 gola, a već su na poluvremenu vodili 25:9. U istoj grupi Slovenija je lagano pobijedila Bjelorusiju s 38:26 i sada je jako blizu drugom mjestu.

Ako ne bude velikih iznenađenja, o toj bi poziciji trebao odlučivati uzvrat ovoga dvoboja koji će se igrati u Bjelorusiji. No, budući da bi domaćima trebala pobjeda s 13 razlike u tom susretu teško je očekivati da mogu preskočiti Slovence na ljestvici.

U skupini šest Portugal je imao iznimno važnu utakmicu u Češkoj. Pobjedom su se Portugalci mogli izjednačiti s Česima i znatno povećati svoje šanse za odlazak u Austriju. Ipak, već do poluvremena su domaćini otišli na +4, a to su održali i do završnih 30:26.

Portugal, koji bi se pobjedom vratio u igru, porazom je izgubio gotovo svaku nadu za prolaz. Naime, trebali bi pobijediti u sve tri preostale utakmice, među kojima su gostovanje u Francuskoj i domaći dvoboj s Češkom i usput se nadati da Češka neće pobijediti u Francuskoj.

Koliko god se ne radi o reprezentacijama iz prvog, a možda ni drugog razreda svjetskog rukometa, veliku je važnost imao dvoboj Ukrajine i Litve u sedmoj skupini. Ukrajina je u jako ujednačenom susretu slavila s 24:23 i time praktički anulirala sve šanse Litavaca da se plasiraju na Europsko.

Litvi je jedina šansa da dobiju sve tri preostale utakmice, a budući da je jedna od tih gostovanje u Španjolskoj, to je dosta teško očekivati. Ukrajinci, s druge strane, imaju tri teške utakmice do kraja. Gostovanje u Španjolskoj, gostovanje u Litvi i domaći susret s Nizozemskom. No, ključan bi dvoboj trebao biti onaj s Nizozemcima. Ako izostanu iznenađenja u drugim dvobojima, Ukrajina bi tom pobjedom bila jako blizu Austriji.