Hrvatska 26:25 Mađarska
Mađarska

Užasno teška pobjeda

Ivana Strahija • nedjelja, 14.06.2009.

Hrvatski rukometaši izborili su pobjedu nad Mađarima u Zadru, no u šezdeset minuta susreta ni jedan jedini gol nije bio lagan. U posljednjim minutama, s Mađarima za vratom sa svega +1 Hrvati su ipak uspjeli izdržati pritisak

Utakmica u kojoj nam je trebala pobjeda nije započela baš odlično. U prvih 20 minuta ukupno je postignuto 10 golova, do pogodaka se dolazilo teško, a jedino Hrvate je dobra obrana uz odličan blok držala u egalu s raspoloženim mađarskim vratarom Fazekasom. Taj je Mađar, inače igrač Gummersbacha, do tad obranio šest šuteva, od čega dva s linije sedam metara.

U prva tri napada na gol se zapucalo samo jednom, a i tada je G. Ivancsik loptu poslao daleko od cilja. Na sreću, sušu prva prekida Hrvatska, mrežu para Valčić, a par minuta kasnije, i nakon još par nerealiziranih napada, pridružuje se i Horvat. U petoj su minuti vrata Alilovića otključali i Mađari, za 2:1 pogodio je Ilyes. Odgovara Kopljar pogotkom za 3:1.

Sličnim se tempom, uz jako spor protok lopte i mnogo bolju igru Hrvata u obrani 3-2-1 no u napadu, nastavlja igra. Mađarima to odgovara, i do 15. minute pogocima Ilyesa, Moscaija i G. Ivancsika u potpunosti preokreću rezultat na 3:4. Vratar Fazekas dao je tome u svakom slučaju svoj doprinos, a obranio je i sedmerac Horvata. Nakon što ni Zrnić nije uspio matirati mađarsko vratarsko čudo sa sedam metara, a pogodio je Mocsai, Hrvati se konačno bude na –2.

Kreće serija: Duvnjak, Lacković, Horvat; i opet smo u prednosti, koju do kraja poluvremena dižemo na +3.

U drugome poluvremenu igra se prvo gol za gol, a potom se odličnim pokazao Vukić u kombinaciji s pokojom obranom Alilovića ali prvenstveno solidnim blokom i obranom, koji +3 diže na +5.

Mađari nakon toga konačno mijenjaju svoju obrambenu taktiku, i s 6-0 prelaze na 5-1. S druge strane, Hrvati počinju griješiti u obrani, što nakon susreta ni Duvnjaku nije bilo jasno, jer je za HTV rekao: "Moramo pogledati zbog čega smo toliko griješili. No, uz ovakvu publiku ja se ne bojim za Slovačku."

Sve je bilo dobro do posljednjih desetak minuta, nakon što je Horvat zapucao sedmerac preko gola, a Ninčevićev šut s iste pozicije opet brani Fazekas, koji je doduše bio slabiji na vratima no u prvom dijelu.

Ulaskom Laluske, desnog vanjskog Pick Szegeda, lopta samo počinje ulaziti u hrvatski gol. Pogocima se pridružuje i Csazsar, a Hrvati su odjednom u vrlo neugodnoj situaciji na 26:25 u 59. minuti.

Tada slijedi prava drama. Nakon isključenja Ilyesa Hrvati imaju napad, Balić iz teške pozicije zabija gol za +2, no suci ga poništavaju jer je kojih stotinku ranije Lino Červar pozvao minutu odmora. Po povratku na parket loptu brzo uzimaju Mađari, kreću u napad no njihov izbornik Janos Hajdu koristi minutu odmora. U posljednjim sekundama u heroja se premetnuo Alilović, obranivši konačni šut Mocsaija.

Alilovića će danas slaviti cijeli Zadar, što on komentira: "Jednom bih želio doživjeti utakmicu bez takvog stresa u posljednjim minutama, ali očito nemam sreće."

Lino Červar kazao je za HTV kako je susret bio dobar: "I nama i Mađarima ovaj je susret stigao u krivo vrijeme, Slovaci su nam dosta zapaprili, pa smo svi bili u grču. Mislim da smo zasluženo pobijedili."

Za kraj recimo da su naistaknutiji strijelci u "kockastim" redovima bili Horvat s pet te Valčić i Duvnjak sa po četiri gola, dok je Alilović imao osam obrana.