Ivor Krapac • ponedjeljak, 07.06.2010.

Za razliku od prve, druga utakmica NBA finala nije donijela dobre vijesti za domaću momčad. Gostujući Boston Celticsi su s dva junaka došli do pobjede nad Los Angeles Lakersima, osiguravši povratak u svoju dvoranu s 1-1 u rukama...

Ray Allen u prvom i Rajon Rondo u drugom poluvremenu, pogotovo u završnici utakmice, pobrinuli su se da finalna serija NBA lige nakon drugog susreta ponovno bude u egalu. Boston Celticsi su u Staples Centeru slavili sa 103:94, a nakon poravnanja na 1-1, sada ih čeka povratak kući na tri utakmice u TD Gardenu, od kojih će se prva odigrati u noći s utorka na srijedu u tri ujutro po našem vremenu.

Celticsi su pronašli put do pobjede u utakmici u kojoj ih je u prve 24 minute vukao Ray Allen, a u nastavku Rondo. Allen se istaknuo s 32 poena uz 8/11 za tricu, rekordnih osam trica za utakmicu NBA finala, dok je Rondo ubilježio triple-double, 19 poena, 12 skokova i deset asistencija.

Allenov rekord

Vezane vijesti

Kada je Ray Allen šuterski raspoložen, suparnicima nije lako, a sinoć protiv Lakersa bio je raspoložen kao rijetko kada. Već u prvom poluvremenu ubacio je sedam trica, pogodivši prvih sedam, čime je poravnao rekord za utakmicu NBA finala kojeg su otprije imali Houstonov Kenny Smith (1995. protiv Orlanda), Chicagov Scottie Pippen ('97. protiv Utah Jazza) - i on sam, u posljednjoj utakmici finala protiv Lakersa prije dvije godine.

U sinoćnjem drugom poluvremenu Allenu je za samostalno izbijanje na vrh bila dovoljna još jedna trica, nije mu bilo lako s obzirom na puno veću pozornost obrane Lakersa, no uspio ju je ubaciti u trećoj četvrtini.

Bio je to susret bez većeg učinka gostujućih visokih igrača, Kevin Garnett, Kendrick Perkins, Glen Davis i Rasheed Wallace mučili su se s osobnim pogreškama, no istovremeno, i utakmica u kojoj su se problemi s prekršajima dogodili i Kobeu Bryantu, kojeg je i to kočilo da pokaže više. Ubilježio je 21 poen uz 8/20 iz igre.

Početak utakmice pripao je Lakersima, koji su otvorili sa 7:2, no gotovo sve ostalo do kraja poluvremena otišlo je na gostujuću stranu. Ray Allen krenuo je u nezaustavljivu seriju dalekometnih ubačaja, pogodio prvih sedam trica i već tada poravnao rekord neke utakmice NBA finala, a s njegovim poenima Celticsi su kontrolirali rezultat i dvaput odlazili na 14 razlike.

No, problem su već tada bili prekršaji Garnetta, Davisa i Wallacea, zbog čega je u završnici prvog poluvremena priliku dobio Shelden Williams, a u tim minutama gosti nisu nastavili jednako dobro. Allen je bio bez prave pratnje u napadu, dok su Pau Gasol i Andrew Bynum odlično koristili probleme Celticsa pod košem, a kada je potkraj druge četvrtine Bryant presjekao loše Williamsovo dodavanje i tricom zaključio seriju od 7:0 za smanjenje na 54:48, nada Lakersa ponovno je bila na životu.

U nastavku utakmice Lakersi su se vrlo brzo vratili u egal, a nakon dvije minute treće četvrtine i poveli Gasolovim poenima za 57:56. Nakon toga, sve do završnice susreta, gledali smo veliku borbu s nekoliko izjednačenja i izmjena u vodstvu, bez odlaska na više od četiri poena prednosti s bilo koje strane - sve dok u posljednjim minutama nije krenula serija Rajona Ronda.

Nakon 88:85 za Lakerse sredinom posljednje četvrtine, Rondo je preuzeo stvari u svoje ruke i s osam poena u nešto više od četiri minute vukao goste do vodstva od 95:90, da bi polaganje i jedno od dva slobodna bacanja Kendricka Perkinsa povisili na 98:90 na ulasku u posljednju minutu. U domaćim redovima je, po očekivanju, odgovornost tada preuzeo Kobe Bryant, no s izuzetkom trice za smanjenje na 98:93, nije mu išlo - tri promašaja i jedna izgubljena lopta, koju mu je oteo Rondo, nije učinak na kakav su Lakersi navikli kada postane gusto.

Gosti iz Bostona su, tako, došli do pobjede koju su najavili visokim vodstvom u prvom poluvremenu, a uz vodeći dvojac, imali su još dvojicu dvoznamekastih strijelaca, Kendricka Perkinsa s 12 i šuterski neraspoloženog Paula Piercea s deset poena (2/11 iz igre). Domaće su vodili Pau Gasol (25 poena, osam skokova, šest blokada) i Andrew Bynum (21 poen, sedam blokada).

• Obrisan korisnik08.06.2010. u 01:25
    Prijatelju onda si ti propustija gadan dio nba povijesti pa po meni čak i najzanimljiviji koji se odnosi na eru najvećega bjelca u povijesti košarke Larry-ja birda, Kevina Mchalea, billa lambeera, pa i dražena petrovića koji su bijelci hall of fame članovi, larry i kevin su igrali za Boston najveću... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.06.2010. u 18:59
    tonchi - mislim da se  predrasude u vezi Europljana odnose i na sve bijele igrace (bar u crnackom djelu populacije SAD-a). I sam si rekao da su crnci genetski nadmoćniji pa je bas zato poseban gust kada se bijelci uspjevaju sa njima nositi. Kada gledam kako Gasol rastavlja protivnicke obrane... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.06.2010. u 17:42
    dajte ljudi, NBA je cisti gust, praznik sporta, nema tu navijackih skupina pa cemo se klat.......je, ja san za LA ka sta se moze vidit na slici....ali to ne znaci da se ne divin i Piercu i Allenu i Kg-ju, a pogotovo Rondu.......i postujen Boston ka najvecu fransizu u povjesti........zakaza je napad... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.06.2010. u 16:36
    @BcroGo Svaka čast, ali predrasude o europljanima je za sva vremena srušija Dražen Petrović. S druge strane zašto favorizirati bijelce????? Šta zar promicati rasizam ili rsnu favorizaciju???? Pa svima je jasno da su crnci genetski nadmoćniji od bijelaca i da će zato uvijek biti jači u košarci, ma... [više na forumu]