Branimir Korać • ponedjeljak, 24.05.2010.

Phoenix Sunsi su u trećoj utakmici finala Zapadne konferencije nadigrali Lakerse i smanjili na 2-1 u seriji. Za razliku od Istoka gdje sve protječe u znaku Boston Celticsa, ovdje će se, prema viđenom, voditi puno žešća borba...

Alvin Gentry i njegova momčad naučili su lekciju iz prve dvije utakmice finala Zapada. Za razliku od dvoboja u Los Angelesu, u Phoenixu su puno bolje ušli u utakmicu, nisu dopustili Lakersima da od samog početka preuzmu kontrolu nad rezultatom i tako ih natjeraju na konstantno stizanje zaostatka.

Upravo tako se igralo u Los Angelesu, puno su energije Sunsi trošili na hvatanje Lakersa i kada bi ih dostigli, ovi bi se frustrirajuće ponovno odvojili. U Arizoni su ih onemogućili u ranom bijegu i to im je odmah donijelo veće šanse u završnici susreta.

Vezane vijesti

U prvom poluvremenu momčad Phila Jacksona imala je blagu prednost do završnih četiri minute, tada Sunsi ulaze u seriju, prvo poravnavaju, a zatim rade seriju 7:0 i poluvrijeme završavaju s vodstvom 54:47.

Za razliku od dosadašnjih susreta Lakersi su bili ti koji su se našli u zaostatku na poluvremenu i u takvoj utakmici je Phoenix imao novu situaciju koja im je više odgovarala. Do završnice treće dionice održavali su prednost, gosti su tada uspjeli poravnati nakon kraće dobre dionice Kobea Bryanta, ali vrlo brzo se sve vratilo na prijašnje pozicije.

Osam i pol minuta prije kraja susreta LA je imao posljednje vodstvo, 90:89, tada Sunsi rade seriju 11:2, ponovno vraćaju prednost na svoju stranu i do kraja susreta više nemaju problema.

Taj bijeg im je omogućio stvaranje solidne razlike uoči završnice, mogli su mirno privesti susret kraju i držati Lakerse na pristojnom odstojanju. Na kraju su slavili 118:109 i smanjili na 2-1 u seriji.

Junak pobjede Phoenixa bio je Amare Stoudamire koji je ubacio 42 poena uz 11 skokova i tako utišao brojne kritičare. Dosad su mu visoki igrači Lakersa stvarali velike probleme, međutim sada im je sve naplatio i odveo je svoju momčad do pobjede. Osim njega istaknuli su se i Robin Lopez s 20 poena i Steve Nash sa 17 poena i 15 asistencija. Kod Lakersa Bryant je ubacio 36 poena uz 11 asistencija i devet skokova, a 15 poena od tih 36 ubacio je u prvoj četvrtini. Pau Gasol je dodao 23 poena i devet skokova.