Cibona ostala u igri

Ivor Krapac • subota, 05.06.2010.

Košarkaši Zadra nisu iskoristili prvu meč-loptu za naslov prvaka Hrvatske. Zadrani su u trećoj utakmici finala doigravanja u Draženovom domu pretrpjeli poraz od Cibone, koja je osigurala povratak serije u Zadar - četvrta utakmica na rasporedu je u utorak...

Prva zadarska prilika za dovršetak finalne serije i povratak naslova u njihove klupske vitrine nije urodila plodom. Cibona je u trećoj utakmici finala na domaćem terenu slavila s 87:81, pa će dobar dio pritiska koji je bio na njihovim leđima u ovom susretu sada prijeći na zadarsku stranu. Momčad Danijela Jusupa i dalje vodi, no s 2-1 na domaćem parketu pritisak ipak nije isti kao što je bio kod 2-0 u gostima.

Iako su dobar dio utakmice bili bez Marka Tomasa, koji je svoj nastup zbog boli u ahilovoj tetivi zaključio još potkraj prvog poluvremena, Cibosi su našli put i predvođeni Jamontom Gordonom (21 poen, sedam asistencija) ostali "na životu" u finalu. Uz Gordona, istaknuli su se i Vedran Vukušić (16 poena), Bojan Bogdanović (14 poena) i Lukša Andrić (14 poena, devet skokova).

Tornado izvršio obećano

Kako se i najavljivalo, druga zagrebačka utakmica ovog finala donijela je velik interes gostujućih navijača za dolazak u Dom Dražena Petrovića. Bili su brojni, stiglo ih je oko 1.000, bili su i bučni, no nažalost, dojam su ponovno pokvarile baklje, a početkom drugog poluvremena i dimne kutije zbog kojih je vidljivost u relativno maloj Ciboninoj dvorani bila nešto slabija.

Najefikasniji Zadrov igrač bio je Hrvoje Perić (22 poena, šest skokova). Vladimer Boisa priključio se sa 17 poena i šest skokova, a Rok Stipčević s 15 poena i devet asistencija.

Početak susreta donio je ono čemu se Velimir Perasović nadao u najavi. Želio je bolji vanjski šut kako bi se "razdrmala" zadarska obrana koja je jako puno profitirala na brojnim Ciboninim promašenim tricama u prve dvije utakmice, a to je dobio s dvije trice Gordona i po jednom Vukušića i Marka Tomasa u odlasku do 12:4 u petoj minuti.

No, nastavak prve četvrtine donio je povratak Zadrana. Nakon što su u sedmoj minuti gubili s 14:6, Perić ih je pokrenuo tricom protiv prepasivnog Marka Tomasa pa asistencijom Boisi u tranziciji za lake Boisine poene za smanjenje na 14:11.

U završnici četvrtine gosti su dvaput bili i na samo poenu zaostatka, u tom razdoblju radili su odličan posao s napadačkim skokovima, a ne tako dobar sa slobodnim bacanjima, s promašena četiri potkraj prve dionice, što je Ciboni otvorilo vrata da Vukušićevom tricom iz kuta povisi na 21:17 nakon prvih deset minuta.

Predvođeni Perićem, Zadrani su do polovice druge četvrtine držali priključak, no tricaška serija Jamonta Gordona donijela je odvajanje Cibosa preko deset poena prednosti, s koliko će i otići na 15-minutni predah u svlačionicama. Cibonin američki razigravač je s tri dalekometna ubačaja u samo nekoliko minuta kaznio Jusupovo "kockanje" s puštanjem vanjskog šuta i u 17. minuti vodio svoju momčad do dotad najvećih 42:31, što je do poluvremena još i malo naraslo, uz 45:33 nakon 20 minuta.

Premoć Cibone u dalekometnom šutu bila je ključ +12 na 15-minutnom predahu u svlačionicama. Perasovićeva momčad pucala je 9/17, izrazito neprecizan bio je jedino Bogdanović s 0/4, dok su Zadrani imali samo 1/10, a koštali su ih i brojni promašaji slobodnih bacanja (4/12).

Otvaranje drugog poluvremena u potpunosti je pripalo Zadru. Gosti su nešto više od pet minuta ostavili Cibonu bez poena, a na drugom kraju parketa to su naplatili Stipčević i Boisa vodeći svoju momčad na samo -1, 45:44 za Cibose sredinom treće četvrtine. No, do kraja tog razdoblja igre domaći su ipak živnuli i uz vodeće uloge Andrića, Gordona, Vukušića i "probuđenog" Bogdanovića otišli na 60:52 uoči posljednjih deset minuta.

Nakon što je Vukušić rano u završnoj četvrtini zabio svoju petu tricu i povisio na 65:54, činilo se da Cibona ima priliku za uvjerljivu pobjedu, no Zadrani su se borili kroz cijelu utakmicu, a tako su nastavili i do kraja. Dvije uzastopne trice Tomislava Ružića i polaganje Perića su vrlo brzo donijeli seriju od 8:0 za smanjenje na 65:52, no srećom za Perasovićevu momčad, tada je "procurilo" Bogdanoviću, koji je s dvije trice vukao do 71:64 pet minuta do kraja.

Bagarića "eliminirala" leđa

Osim što u drugih 20 minuta nije mogao računati na Marka Tomasa, Perasović je ove subote bio bez Dalibora Bagarića, koji je bio pod upitnikom zbog bolnih leđa zbog kojih praktički nije igrao ni u prošloj utakmici. Što se tiče upitnih za nastup među Cibosima, Robert Troha zaigrao je unatoč boli u vratu nakon pada u jednom dvoboju u utorak u Zadru.

Serija trica nastavljena je Trohinom za Ciboninih 74:64, a zatim i u posljednje dvije i pol minute. Novi dalekometni ubačaji Bogdanovića i Trohe donosili su odmak domaćih, no Car s dvije i Stipčević s jednom tricom vraćali su neizvjesnost, uz smanjenje na 83:77 minutu i pol do kraja.

Nešto više od pola minute do zadnje sirene gosti su se Stipčevićevim slobodnim bacanjima približili na samo 83:79, no u tim trenucima nije im pogodovalo što su do završne minute imali samo dva prekršaja u posljednjoj četvrtini. Morali su brzo napraviti seriju faulova, a u tom nizu Stipčević je dobio svoju isključujuću petu, od kojih je jedna bila tehnička zbog naguravanja s Jamontom Gordonom, koji je također dobio tehničku.

Upravo Gordon imao je sve lopte odluke u svojim rukama. Posljednja Zadrova šansa nestala je nakon što je Cibonin Amerikanac kod 83:79 ubacio samo jedno od dva slobodna, no nakon promašenog drugog do napadačkog skoka došao je Lukša Andrić, što je samo 25 sekundi do kraja bio praktički kraj gostujuće nade. Do kraja Zadar više nije mogao bliže od pet poena minusa.

Prilično vatrena i jako borbena utakmica je, tako, okončana pobjedom domaće momčadi. Finale ide dalje, a novo poglavlje na rasporedu je u utorak u 18 sati u Dvorani Kreše Ćosića u Zadru.

• Obrisan korisnik07.06.2010. u 01:05
    te neodgojene balavce koji su tek bili sjaj u očima roditelja kad je bio rat, nitko nije ni hvalio. ali tornado se hvali, bez da se spominju hukanje, ubi purgera i ostale stvari.
  • Obrisan korisnik06.06.2010. u 14:00
    I bija je razvijen transparent Zadar-bežigrad..to niste tili reći..nama se to more govorit da smo bezigrad..a koliko je ljudi poginulo za Hrvatsku..sramota
  • Obrisan korisnik06.06.2010. u 13:57
    neću se uključit u raspravu hks i mržnji cibone i zadra, samo kao neutralac moram reć da sam vrlo zadovoljan prezentiranom košarkom i sramotnom praćenju medija, ovog prekrasnog sporta. pozdrav iz splita
  • Obrisan korisnik06.06.2010. u 10:40
    @klošar..da Zadar igra pred praznim tribinama isprid dvorane bi bilo 20 000 ljudi i Cibona nebi imala šanse..i ovo što ti govoriš ova mrznja zadra prema protivnicima..gle mi mrzimo cibonu jer je cili HKS uz njih..oni i da igraju 100 puta gore od Zadra oni će morati dobiti..znaš ti koliko su oni... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik06.06.2010. u 10:03
    Sretna pobeda Cibone...igra bez ikakve koncepcije i discipline, oslanjajuci se idkljucivo na " tricu", to sledeci put nece proci. Zadar raznovrsniji i bolji...pobedice ako sudije drugacije ne odluce.