Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina B, 1. kolo, 19.01.2010, 18:00 h, Linz, Tips Arena, gledatelja: 5500

Mihaela Bradovski • utorak, 19.01.2010.

Aktualni europski prvak i branitelj naslova Danska na otvaranju prvenstva slavila je protiv Austrije, no put do prvih bodova bio je teži od očekivanog...

UKUPNO2980/03

Sve do pete minute Danska i Austrija igrale su pogodak za pogodak, a onda je u prednost prva došla Austrija, pogotkom Vytautasa Ziure. Dvije brze akcije reprezentacije domaćina donijele su joj početno vodstvo, no ubrzo su se probudili i danski strijelci, Mogensen, Nielsen i Knudsen te postigli tri pogotka za dostizanje prednosti pa potom i svoje prvo vodstvo.

Austrijski su napadi u tim trenucima trajali prilično dugo i u nekoliko im je navrata prijetilo oduzimanje napada. Pokušao je tada Sigurdsson vađenjem vratara i stvaranjem viška u polju, ali to je u 16. minuti rezultiralo postignutim, ali i ekspresno brzo primljenim pogotkom na nebranjena vrata.

Vezane vijesti

Sve do kraja prvoga dijela Austrija je držala priključak, no u minuti prije odlaska na odmor Danci su brzim rutinski pogocima otišli na solidnu, ali ipak nezadovoljavajuću prednost.

Szilagyi i Weber pogocima u 32. minuti izjednačili su na 17:17, a prva se prijelomnica na susretu dogodila u 38. minuti kada je pri pogotku zaostatka Sigurdsson ponovno izvadio vratara. Ubrzo je na semaforu pisalo 24:20 i tada je Austrija po prvi puta počela gubiti konce susreta. Istina, na golu se odličnim reakcijama istaknuo Marinovic, no u napadu su domaćini polako gubili snagu.

Duge su napade zamijenili ishitreni individualni pokušaji pa su u periodu od 48. do 54. minute upisali nekoliko tragičnih promašaja, dok su Danci zahvaljujući svom iskustvu iskoristili pruženo. Posebno su nemoćni austrijski napadači bili nakon izlaska pivota Patricka Folsera (udarac u glavu), svog ključnog igrača.

U tom su periodu, najviše zahvaljujući pogocima Knudsena Danci stigli i do pet pogotka razlike što je bilo najveće vodstvo na susretu.

Weber i Schlinger pogocima su pokušali održati momčad u prilici da na samom kraju ugroze Dansku, ali na drugoj su strani raspoloženiji bilo Mogensen i Hansen i susret je završio rezultatom 33:29.

Nakon početnih 60. minuta dojam je kako je Danska u susret s Austrijom ušla podcijenivši suparnika, te ih je tek vlastito iskustvo spasilo od šoka na startu. U idućim će im susretima trebati itekako više mirnoće u napadu.

Austrija će pak, ukoliko želi idućim suparnicima zagorčati natjecanje, morati pronaći mirnoće, ali i više inteligencije u ofenzivi. Na vratima, s druge strane, imaju vrlo dobrog Marinovica (8 obrana).

Najefikasniji je na današnjem susretu u dresu Austrije bio Ziura (7), dok je na drugo strani jednako toliko postigao Thomas Mogesen. S 11 obrana pobjedi je pomogao i vratar Hvidt, a iskazao se, posebice u obranama sedmeraca i drugi vratar, mladi Landin Jacobsen (4).

• ALGHAZANTH19.01.2010. u 22:28
    Nakon ovakve utakmice dobija se dojam da bi Austrijanci mogli izvući časne poraze i protiv druga dva protivnika.