Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina B, 1. kolo, 19.01.2010, 20:15 h, Linz, Tips Arena

Mihaela Bradovski • utorak, 19.01.2010.

Dvoboj Islanda i Srbije većim dijelom nije bio uzbudljiv i neisvjestan kako se od ove dvije momčadi očekivalo. No rasplet samog finiša susreta donio je izjednačenje i podjelu bodova iako su se Islanđani pokazali kompletnijom reprezentacijom...

UKUPNO29164/56

Kvalitetom i rezultatski neizvjesnija trebala je biti druga utakmica skupine B, ona između Islanda i Srbije. Već na samom startu dvoboja Island je stvar uzeo u svoje ruke i bez većih problema stigao do osjetnije razlike koju su izgubili na samog kraja. U 14. minuti Srbija je postigla pogodak s igračem manje, mrežu je pogodio Ilić, no takvih je poteza u prvom dijelu sa srpske strane bilo jako malo.

Pripomogao je tome u velikoj mjeri i vratar Islanda Gustavsson koji je u 23. minuti zabilježio svoju devetu obranu, što je tada bilo čak 50 posto uspješnosti. Minutu kasnije Ingimundarson postavlja 13:9, Island je prvi puta poveo s četiri pogotka prednosti. Islanđani su i u idućim minutama djelovali puno spremnije, a u 26. minuti Stefansson pogađa iza Stanića u trenucima kada je njegova momčad imala dva igrača manje.

Osim raspoloženog islandskog vratara na putu prema novim pogocima Srbije stajala je njihova vlastita (ne)realizacija, a nekoliko je puta šut zaustavljao i okvir gola. U prvom je dijelu svjetla točka bio tek vratar Stanić sa devet obrana. Pet pogodaka prednosti Islandu je donio Sigurdsson u 28. minuti, no na odmor se otišlo s rezultatom 15:11. Prvi su dio utakmice, između ostalog, obilježila i isključenja, po tri sa svake strane.

Veliki dio nastavka također nije donio mnogo promjena. Tek je u 40. minuti dvama pogocima stalnih četiri razlike Ilić smanjio na samo dva, no Island je i to brzo vratio na, za sebe, komotniju prednost. No tu je prednost polako počeo gubiti u najnezgodnijim trenucima, kada su susret trebali mirno priveli kraju.

U 57. minuti na dva razlike smanjuje Šešum, što je ujedno bio i najmanji zaostatak koji je Srbija imala na cijelom susretu, a do kraja mrežu uspijevaju pogoditi i Toskić i Vučković. Upravo je Toskićev pogodak minutu prije kraja dao Srbiji nade da može "izvući" susret. Island je priliku za pobjedu koju je prikazanim i zaslužio propustio u samom finišu kada je sedmerac obranio sjajni Stanić.

Iako su u posljednje dvije minute prokockali pobjedu i prvi puni plijen, Islanđani su prvoga dana natjecanja pokazali više od ostalih suparnika u skupini B. Obrana čovjek na čovjeka funkcionirala je, bez većih problema, velikim dijelom susreta, a u napadu su nerijetko imali rješenje više.

Srbiju pak, unatoč pobjedi, mora zabrinuti niski postotak realizacije iz organiziranih akcija, posebno s crte. Jednako tako, tokom susreta sakupili čak 12 minuta isključenja, ali češće zbog nemoći nego borbenosti. Pravovremeni Stanić (14 obrana) na vratima najzaslužniji je faktor zbog kojeg su Srbi uzeli bod u već izgubljenoj utakmici.

Hasanefendićev sastav u napadačkom je dijelu predvodio Momir Ilić sa sedam pogodaka, dok je najefikasniji u redovima Islanda bio Sigurdsson sa dva više. Gustavsson je upisao deset obrana, a Gudmundsson šest.

• ALGHAZANTH19.01.2010. u 22:46
    Islanđani su si sami krivi što nisu osvojili oba boda, veću šansu od sedmerca nakon isteka vremena nisu ni mogli imati.