Reprezentacija - prijateljske utakmice, 06.06.2021, 20:45 h, King Baudouin Stadium, Bruxelles

Branimir Korać • nedjelja, 06.06.2021.

Belgija je odnijela pobjedu protiv Hrvatske u generalnoj probi za obje reprezentacije uoči Europskog prvenstva. Ponovno je koban bio prekid nakon kojeg je Romelu Lukaku zabio za pobjedu domaćina...

Thomas Vermaelen
46'
17
Hans Vanaken
69'
16
Thorgan Hazard
71'
10
Eden Hazard
81'
25
Jeremy Doku
81'

Zlatko Dalić

Belgija i Hrvatska susrele su se u Bruxellesu u posljednjoj pravoj provjeri uoči Europskog prvenstva. Domaćin je bio bolji i na kraju je zasluženo slavio 1:0.

Hrvatska je imala jako dobar ulazak u utakmicu, prvih desetak minuta s puno otvaranja u traženja praznog prostora, Belgijci su stajali u svojoj polovici, no nije to iskorišteno da bi se stvorila ikakva prilika.

S vremenom su uloge sve više zamijenjene i Belgija je preuzela inicijativu, potisnula Hrvatsku i bilo je sve neugodnije pred golom gostiju.

Iako je Belgija uzela loptu i natjerala Hrvatsku na obranu, nije niti ona ništa posebno kreirala, sve do 31. minute kada se dogodilo prvo uzbuđenje na susretu.

Lukaku je leđima okrenut golu primio loptu na nekih 25 metara, lakoćom se okrenuo, krenuo prema golu i opalio s 18 metara, no greda je spasila Livakovića. Lopta se odbija do Carrasca koji pokušava glavom, ali i on gađa gredu.

Sve je više počelo mirisati na pogodak, a on je stigao u 38. minuti. Dogodilo se ono što se Hrvatskoj već znalo događati. Nakon prekida hrvatska obrana nije uspjela dobro očistiti loptu, ona je konstantno dolazila do Belgijaca, u konačnici do Lukakua koji sa 6-7 metara iz okreta pogađa za 1:0.

Do kraja prvog dijela vrijedi istaknuti još jedan bijeg Perišića koji su Belgijci uspješno zaustavili.

I u drugo poluvrijeme Hrvatska je solidno otvorila i dva puta zaprijetila preko Petkovića. Prvi put je Vrsaljko ubacio s desne strane, a Petković malo zakasnio s uklizavanjem, a zatim je nakon dobrog prolaska i ubačaja Gvardiola glavom pucao preslabo za Courtoisa.

Iako je Dalić izvadio glavne adute, Hrvatska nije izgledala loše u nastavku susreta, pokušavala je preko Vlašića i Kramarića, ali nedostajalo je malo više preciznosti.

U zadnjih pet minuta Belgija je mogla i povećati prednost, ubačaj na peterac na glavu Lukakua, ali dva njegova pokušaja odlično brani Livaković.

U posljednjim trenucima susreta Brekalo je imao odličnu priliku, gađao je u kut, ali je sjajno obranio Courtois.

Ostalo je 1:0, Belgija je upisala zasluženu pobjedu, a iz ovog susreta valja izvući pouke i popraviti ono što se još može popraviti.