Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 3. kolo, 28.01.2010, 18:00 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Methe / Methe (Njemačka)
Rusija
Rusija
30:31 Austrija
Austrija

Pobjeda Austrije za navijače

Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 28.01.2010.

Austrijanci su razveselili brojne navijače koji su ih sjajno pratili u Beču i upisali jedinu pobjedu u drugom krugu, a ukupno svoju drugu na ovom prvenstvu...

UKUPNO31161/39

Reprezentacija Austrja svojom je borbenošću i zalaganjem na najljepši mogući način predstavila rukomet nerukometnoj naciji kao što je Austrija, a bolji kraj od pobjede nad Rusijom - nisu niti sami mogli zamisliti.

Rusija je dobro krenula u utakmicu i ranim vodstvom barem na trenutak utihnula pune tribine dvorane u Beču, no domaćini su nakon 15 minuta ubacili u brzini više - brzinu koju Rusi ipak nemaju. Iako je Čipurin sjajno otvorio utakmicu i zabio nekoliko pogodaka s crte te izborio isljučenja domaćih igrača, Rusi nisu uspjeli pobjeći na pet-šest golova što bi ipak vjerojatno barem malo utišalo tribine.

Sjajni navijači

Iako rukomet nije niti među Top 5 sportova po popularnosti u Austriji - navijači su zaslužili velike pohvale. Naravno, nitko od Austrijanaca nije očekivao prolazak druge skupine; dapače, domaćini su svoje napravili kada su došli do Beča i u glavnom gradu pokazali kako jedna ipak, bez uvrede ikome, netalentirana momčad može daleko uz pomoć publike. Dvorana je na svakoj utakmici bila puna, atmosfera sjajna i Austrijanci su zaslužili pljesak.

Ovako, Austrijanci su, nošeni sjajnim tribinama, unatoč vodstvu Rusa igrali jednako agresivno, borbeno i momčadski tako da je samo bilo pitanje kada će stići i prestići Rusiju, a to se dogodilo u 17. minuti kada su domaćini prvi put poveli (7:6). Igralo se tada neko vrijeme gol za gol, a Rusija je nekako uspjela usporiti Austriju, no na mahove su Austrijanci uspijevali brzo izvoditi centar i tako onemogućiti ruske izmjene obrana-napad i zabijati lagane golove. Domaćini su u takvoj igri preko Szilagyija i Wilczynskog uspjeli na odmor otići s dva gola prednosti.

U nastavku - ništa novoga; i dalje su Austrijanci brzom loptom oko zone Rusa radili višak i prolazili pa tako Grams uglavnom nije imao šanse ništa obraniti. U nastavku se nešto ipak promijenilo - porasla je nervoza. Naime, nekoliko "bliskih susreta" samo je dodatno napalilo i ovako bučne i glasne domaćine što je samo bio dodatan vjetar u leđa Austrije.

Unatoč silnim isključenjima koje su njemački suci Methe dodijelili Rusima, gosti su se vratili u egal u 45. minuti kada je Filippov zabio za 23:23, no bilo je to sve što smo vidjeli od Rusa danas. Momčad Vladimira Maksimova kao da je tada stala, pomogli su i suci s isključenjima pa je tako samo tri minute nakon izjednačenja na semaforu pisalo +3 za Austriju.

Do kraja su domaćini rutinski držali prednost, Marinović je upisao nekoliko ključnih obrana i bilo je to sve skupa previše za Ruse. Na koncu, konačan rezultat bio je 31:30, a u pobjedu kojom je Austrija izbjegla zadnje mjesto u skupini najviše su ugradili Wilczynski, Schilinger i Weber s po šest golova dok je kod Rusa najučinkovitiji bio Čipurin sa sedam golova iz isto toliko pokušaja.