Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 3. kolo, 28.01.2010, 20:15 h, Beč, Stadthalle, gledatelja: 10.000
Suci: Horaček i Novotny (oba Češka)
Hrvatska
Hrvatska
27:23(14:11) Danska
Danska

Sjajna Hrvatska detronizirala Dansku!

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 28.01.2010.

Fenomenalnom igrom reprezentacija Hrvatske plasirala se u polufinale Europskog prvenstva! Kauboji su pomeli Dansku uvjerljivije nego što će to konačni rezultat reći (27:23), a iako sve pohvale zaslužuju briljantni Alilović, Buntić i Balić, europske prvake detronizirala je prije svih - hrvatska reprezentacija!

UKUPNO23101/36

Hrvatskoj je trebalo nekoliko minuta da dostigne ”radnu temperaturu” što su Danci iskoristili za ranih 1:3, no idućih 20 minuta gledali smo prezentaciju najboljeg rukometa koji smo vidjeli ovih dana u Beču, od strane bilo koje reprezentacije. Na odmor smo otišli s 14:11, iako je Hrvatska prema prikazanom zaslužila i veću prednost.

Kao što to i obično biva u rukometu, dobra igra proizlazi iz dobre obrane i raspoloženog vratara, a Hrvatska je imala oboje. Kao da su se sve kockice posložile, Gojun, Vori, Vuković i ostatak momaka iz obrane ostavili su srce na terenu, jer protiv Danaca se vodio pravi mali rat. A kada je nešto i prošlo pored hrvatskog bloka, Dancima se ukazao fenomenalni Mirko Alilović koji je branio i s krila i s devet metara i s crte i sa sedam metara, završivši poluvrijeme s osam obrana (47 posto!).

Alilović nije bio značajan samo zbog samih obrana već i zbog atmosfere jer hrvatske navijače nije ništa veselilo kao Mirkove obrane, a to je dalo poleta i napadu.

Nakon početnih poteškoća (po prvi puta smo primili i gol igrajući bez vratara s igračem manje), iz zaostatka 4:6 do vodstva od 8:7 doveli su nas Valčić, Balić, Buntić i Duvnjak, što je bio znak Wilbeku da na klupu pozove neraspoloženog Hvidta i da priliku Landinu.

Srećom po Hrvatsku, ni drugi danski vratar nije bio raspoložen, iako zasluge za to uvelike idu na dušu koncentriranom, pažljivom, organiziranom hrvatskom napadu u kojem smo čekali dobre situacije za udarac, gotovo uopće ne srljavši u ishitrene šuteve.

Sjajno je igrao Igor Vori (3/3 u prvih 20 minuta), a najbolji period igre imali smo od 23. do 28. minute kada smo serijom 4:0, uz dva projektila Duvnjaka (i zarađeni sedmerac i isključenje) stigli do velikih 14:9. Dojam su neznatno pokvarili pogoci Hansena i Lindberga, no Hrvatska je definitivno mogla biti zadovoljna odrađenim u prvom dijelu. Trebalo je ”samo” nastaviti istim stilom.

Upravo to su Kauboji i učinili, na čelu s Alilovićem. Balić je načeo Dance u drugom dijelu, s dva važna udarca priključio se odlični Buntić, svoj obol konačno su dala i krila Čupić i Štrlek, pa smo nakon 40 minuta igre imali još uvijek vrlo lijepih 19:14.

No, Aliloviću i Buntiću to nije bilo dovoljno lijepo, Mirko je izluđivao Dance, Wilbeka i njihovih nekoliko stotina navijača, a Buntić je s još dvije bombe ”pozdravio” Hvidtov povratak na gol za 21:15. I natjerao Wilbeka na time-out.

Nažalost, nakon tog odmora prvo je Gojun zaradio isključenje, a odmah zatim i Zrnić zbog nepotrebnog i namjernog igranja nogom. U tom smo periodu primili dva gola i tako vratili Dance u igru, iako je +4 još uvijek bila ugodna prednost.

Uskoro smo, međutim, s Dancima ušli u jednu bržu igru koja njima bolje odgovara, počeli su brzo završavati napade, a u našoj obrani pojavile su se prve pukotine. Serijom 6:2 europski prvaci vratili su se na zaostatak od samo dva gola, pa smo usprkos odličnoj igri u većem dijelu susreta bili prisiljeni odigrati još jednu tijesnu završnic.

U najbolje moguće vrijeme ukazao se - Blaženko Lacković. Svojim prvim golom, iz prvog šuta na ovom natjecanju, Lac je dao malo zraka Hrvatskoj i prednost od tri pogotka, na ulasku u zadnjih pet minuta.

Danci su pokušali, dali su sve od sebe, ali Danci su morali znati da Hrvatska nije – Norveška. Hrvatska je karakterno prejaka momčad, a kada se odigra ovako sa srcem jedan za drugoga, onda se takva prednost ne može ispustiti u posljednjih nekoliko minuta.

Zaista je briljirao Buntić, fenomenalan je bio Ivano Balić, a o Mirku Aliloviću suvišno je i trošiti riječi. Protiv takvih brojnih aduta Hrvatske europski prvaci nisu imali šansu i morali su se oprostiti od svoje krune već u drugom krugu prvenstva.

Bilo je prekrasno gledati Kauboje kako se vesele, teško se zapravo i sjetiti kada smo vidjeli momčad koja je toliko bila bliska i puna emocija na kraju utakmice. I imali su fantastične navijače s kojima su mogli proslaviti veliku pobjedu.

No, naš put nikako ovdje nije završen, čeka nas polufinale i novi težak protivnik. S ovakvom igrom i ovakvom atmosferom u momčadi, imamo šanse protiv svakoga...

• Obrisan korisnik29.01.2010. u 10:36
    BRAVO BRAVO BRAVO BRAVO!!! VALJDA ĆE SADA NEKI SHVATITI DA SE TREBA VJEROVATI MLADIMA.. IPAK SE POBJEDILO SA DVA STARIJA IGRAČA A OSTALI SU BILI SVI KLINCI. RESPECT!!!
  • Obrisan korisnik29.01.2010. u 10:32
    Mogu samo reći, svaka čast dečki, to je ono što smo svi priželjkivali od vas..
  • Obrisan korisnik29.01.2010. u 10:24
    sve cestitke na pobjedi, hvala Bog da su napokon odigrali dobro, al ja i dalje stojim iza onog napisanog neki dan da lino treba otic, ako je vec moga bit idiot neki dan i dat ostavku nek sad bude musko i potvrdi je nakon EP-a, jer kolko god on i sinoc prica o projektu olimpijskih igara vjerojatno... [više na forumu]
  • Babangida29.01.2010. u 00:37