Euro 2010., Glavna runda, Skupina I, 3. kolo, 28.01.2010, 16:00 h, Beč, Wiener Stadthalle
Suci: Muro / Rodriguez (Španjolska)
Norveška
Norveška
34:35 Island
Island

Islanđani preko Norveške do polufinala

Tomislav Pacak, Vedran Attias • četvrtak, 28.01.2010.

Hrvatska još jednom nije dočekala pomoć Norveške, te će polufinale EP-a morati sama izboriti u susretu s Danskom. Norvežani su opet odigrali izjednačenu utakmicu protiv favoriziranog protivnika, ali su i opet ostali prekratki. Očito, nije tako lako pobjeđivati u završnici kao što to na ovom natjecanju čini Hrvatska...

UKUPNO35133/44

Iako su praktički igrali za polufinale Europskog prvenstva (s time da je Norveška trebala više od 3 razlike i pobjedu Hrvatske nad Danskom), dvije reprezentacije sa sjevera Europe odigrale su obranu kao da se radi o trening utakmici. Dovoljno govori rezultat od 18:16 na poluvremenu; usporedbe radi, Island je jednu Dansku zadržao na 22 pogotka u cijeloj utakmici, Norveška istu momčad na 24.

Norvežani su od početka ganjali islandsku prednost, no koliko god Kjelling, Tvedten i društvo zabili u napadu, nisu mogli dostići Islanđane dok god su tako slabo igrali obranu. Ege je skinuo nekoliko zicera, ali suigrači su jednostavno Islanđanima dopustili previše otvorenih šuteva s distance Stefanssonu i Atlasonu, previše laganih proigravanja na crtu za Gunarsson, previše kontri za Sigurdssona.

Vezane vijesti

Posebno loše Norvežani su odigrali u situaciji s dva igrača više kada su amaterskim dodavanjima omogućili Islandu dvije kontre i održavanje prednosti u trenucima kada su Norvežani mogli okrenuti rezultat u svoju korist. Nakon što su, pak, serijom od 5:2 dostigli -3 pred kraj poluvremena, Norvežani su na odmor ipak otišli u zaostatku nakon golova Stefanssona i Gunarssona.

Puno se toga u igri norveške obrane nije promijenilo ni u nastavku, barem ne do 44. minute kada su primili gol za 22:26 i odjednom – proigrali. Razigrao se Lund na srednjem vanjskom, istrčali su Norvežani par kontri i spojili nekoliko dobrih obrana te su u 48. minuti uspjeli izjednačiti golom Myrhola, a potom i povesti zahvaljujući Bjornsenu. Interesantno, cijelu seriju Norvežani su napravili dok im se najbolji igrač, Kjelling, odmarao na klupi.

Islanđani su, međutim, reagirali kao velika momčad, nisu paničarili i serijom od 3:0 vratili su se na ugodnih +2 uoči odlučujućih 10 minuta utakmice.

Norveška je uspjela održavati utakmicu u neizvjesnosti, premda je bilo jasno da neće doći do više od tri pogotka prednosti koliko im je trebalo za nadu u polufinale. Međutim, norveške šanse za pobjedu, a samim time i hrvatske šanse da protiv Danske igra neopterećeno, dokrajčio je odlični Atlason dvije minute prije kraja pogotkom za 34:32. Upravo je Atlason bio i prvo ime susreta, s 10 golova izbušio je slabog Egea. S druge strane, Tvedtenovih sedam pogodaka nije bilo dovoljno Norvežanima, koji su na ovom EP-u često bili blizu velikog skalpa, ali svaki put ostali su prekratki…

Island se ovom pobjedom plasirao u polufinale Prvenstva, a s koje će pozicije tamo krenuti ovisi o raspletu utakmice Hrvatska – Danska.