Kamen - Osijek: Preko Zlatne doline - pravac Europa

Vedran Stilin • subota, 13.05.2006.

Nakon što su u prošlom kolu protiv Rijeke propustili priliku osigurati izlazak u Europu, nogometaš Osijeka su današnjom pobjedom protiv Kamen Ingrada uhvatiti posljednju kartu koja vodi prema Europi iduće sezone…

Iako im je odgovarao i bod, nogometaši Ive Šuška najavljivali su kako moraju ići napadački na pobjedu jer u zadnjim trenucima se može puno toga uprskati što se više ne bi dalo ispraviti. S druge strane velički sastav također je znao da im igraju samo tri boda zbog čega se očekivala vrlo dobra utakmica. Jedini preduvjet da ne bude tako bilo je gledalište popunjeno sa svega 250 gledatelja. Zaista čudno s obzirom da se u ovom izravnom dvoboju tražio putnik u Europu.

Osječani su od prve minute bolje stajali na terenu, a to pokazuje i četvrta minuta kada najiskusniji gostujući igrač Almir Turković pogađa prečku veličkog gola. U 11. minuti momčad s Drave zbog ozljede ostaje bez važne karike Karla Primorca kojega mijenja drugi mladac Ante Milas. Nekoliko trenutaka kasnije još uvijek junior Josip Barišić bježi domaćoj obrani, ali se ne snalazi najbolje "oči u oči" s Matasom te je tako i dalje na semaforu 0:0.

Prvu pravu prigodu domaći sastav imao je u 20. minuti kada Tomić odličnim udarcem trese prečku Skenderovog gola. Ipak, 37. minuta donijela je možda i presudni trenutak utakmice. Tada najiskusniji u domaćim redovima Mujčin griješi i poklanja loptu Barišiću čiji ubačaj u sredinu odlično koristi Dinjar koji udarcem s nekih desetak metara dovodi Osijek u vodstvo.

Drugi dio ponudio je istu sliku na terenu. Osijek je nastavio s dominacijom dok se Kamen nije previše trudio nešto više postići u gostujućem kaznenom prostoru. Takva igra donijela je novu kaznu veličkom sastavu koju ovaj puta u gol pretvara bivši igrač Kamen Ingrada, inače stoper, Ivo Smoje. On se nakon jedne vrlo dobre akcije s Milasom odlično ubacio u sredinu i iz voleja krasno pogodio za udvostručenje vodstva Osijeka.

U tom trenutku već je bilo jasno koja momčad će u Intertoto kup jer je Hajduk već bio u rezultatskom deficitu protiv Dinama. Sve to je potvrdio i crveni karton vratara Matasa čije neoprezno igranje lopte rukom izvan kaznenog prostora sudac "nagrađuje" crvenim kartonom.

Kako je trener Matković već izvršio sve tri zamjene, ne gol je morao iskusni Anto Petrović. To je trebalo značiti da će Osijek još više stisnuti međutim odigrao se sasvim suprotni scenarij. Naime, Kamen je uspio smanjiti rezultat dalekometnim udarcem Brajkovića u sudačkoj nadoknadi. Taj pogodak nije previše uzdrmao Šuškovu momčad koja je u slavljeničkom raspoloženju dočekala kraj ovog susreta, ove sezone i početak razmišljanja o novoj sezoni - onoj europskoj.