Rijeka - Varteks : Pobjeda na dar Armadi za 19. rođendan

Hrvoje Rafaelić • subota, 13.05.2006.

U zadnjem kolu ovogodišnjeg HNL-a sastali su se osvajač i finalist Kupa Hrvatske. Dok je trener Rijeke Dragan Skočić u igru poslao najjaču moguću postavu, na drugoj strani Zlatko Dalić dao je priliku nekolicini novih imena. Na klupu je posjeo Jerteca, Šafarića, Ipšu, Pavličića i Lučića...

Prvu pravu priliku vidjeli smo već u 5. minuti susreta kada Mario Prišć prizemnom loptom pronalazi Igora Novakovića, a ovaj na pet metara ispred Mancea pronalazi Sharbinija koji se ne snalazi baš najbolje. Varteks odmah uzvraća u 8. minuti. Golik na sredini terena radi višak te na lijevoj strani dodaje Mohoroviću koji prizemnom loptom traži Novinića, ali u posljednji trenutak situaciju rješava igrač s pretpozivom za Svjetsko prvenstvo, Dario Knežević.

Sljedeću pravu priliku Rijeka je stvorila u 20. minuti kada kapetan Danijel Šarić pronalazi Novakovića, ali ovaj glavom loptu šalje nekoliko metara od vratiju Varteksa. Do kraja poluvremena i Rijeka i Varteks igrali su stihijsku igru; jedino što treba spomenuti udarac je Dragana Tadića, ali i taj udarac odlazi pored Varteksovog gola.

Drugo poluvrijeme započinje odličnim udarcem iz slobodnjaka do tada nevidljivog Davora Vugrinca. Ono što nije uspjelo Vugrincu u 49. minuti, uspjelo je Srebrenku Posavcu u 54. minuti utakmice. Sa 25 metara od Žilićevog gola namješta loptu, uzima kratki zalet i posprema loptu u gornji desni kut Rijekinog gola. Gol koji se rijetko viđa na hrvatskim travnjacima.

Da je Varteks uspio zadržati prednost više od četiri minute, možda su se kući mogli vratiti i sa pokojim bodom. Naime, Rijeka kao da se budi iz šoka nakon vodstva Varteksa i već u 58. minuti izjednačava. Tkalčević probija desnu stranu, kratkim dodavanjem izbacuje Novakovića u 16-ercu koji na tri metra pronalazi Sharbinija kojemu nije teško pospremiti loptu za 1:1. Odmah iste sekunde nakog postignutog gola, Sharbini je izašao i umjesto njega ulazi Fredi Bobič.

Na novu priliku Rijeke čeka se nepunih deset minuta kada Bobič pronalazi neumornog Novakovića koji ubačajem pronalazi glavu Vugrinca, ali Mance lijepom paradom uspijeva obraniti. Šest minuta poslije Rijeka postavlja konačnih 2:1. Šarić ponovno po tko zna koji put pronalazi Novakovića koji upošljava Bobiča koji iz prve volejem gađa donji lijevi kut Manceovog gola.

Do kraja utakmice rezultat se nije mjenjao, ali je mogao u korist Varteksa. Vezni red Varteksa izbacuje Tea Karduma koji izlazi «jedan na jedan» sa Žilićem, ali Rijekin golman izlazi kao pobjednik. Rijeka je proslavila najbolju klupsku sezonu pobjedom protiv Varteksa te nagradila Armadu koja je proslavila 19 godina postojanja.