Prijateljska utakmica, 21.08.2002., Varaždin, stadion Varteksa, gledatelja: 4.000
Suci: Michael Frönlich, Trautmann, Blumenstein (svi Njemačka)

Hrvatska - Wales: Poraz izbjegnut poklonom vratara

Bernard Jurišić, Marko Breljak • srijeda, 21.08.2002.

Rhys Weston
60'
12
Garreth Taylor
60'
14
Paul Evans
70'
16
Paul Trollope
81'

Mark Hughes

Slika 3 od 3.

Utakmicom Hrvatske i Walesa obilježen je jubilej hrvatske nogometne reprezentacije, stoti naspu, a ujedno je i Otto Barić zabilježio premijeru na funkciji izbornika "kockastih". Stoga se možda mogla očekivati velika, posebna, spektakularna utakmica, ali to se ipak nije dogodilo. Herr Otto je ostao vjeran svojem načinu rada i utakmicu sa Velšanima u prvom redu "odradio", bez posebnog spektakla, isprobavši nekoliko novih igrača, te na kraju remiziravši sa osrednjom "otočnom" reprezentacijom.

Jedan od onih koji su uoči susreta najviše naglašavani bio je svakako Tomislav Marić, napadač , i jedan od najboljih napadača Bundeslige. On je protiv Velšana dobio prigodu od prve minute, i bio jedan od onih koji su u prvom poluvremenu bili u prvom planu. Jer, u gotovo svim akcijama koje su "mirisale" na nešto, ovaj vrijedni igrač sudjelovao je kao asistent ili kao neuspješni realizator. Osim njega, osoba koje je bila u prvom planu tijekom prvog, ali kasnije i tijekom drugog poluvremena svakako je bio njemački sudac Michael Frohlich, koji nikako nije uspio uhvatiti pravilan kriterij u ovom susretu.

Slika 1 od 1.

Hrvatska je dominirala prvim poluvremenom, no Velšani su bili ti koji su postigli prvi pogodak. I to već u 11. minuti, kada je vezna linija naše reprezentacije izgubila loptu, a Davies pretrčao Kovača i ispod Pletikose pogodio za 0:1. Kapetan na utakmici bio je Goran Vlaović, no upravo on je bio jedan od najlošijih na varaždinskoj utakmici. Više smo očekivali i od Rapaića i Vugrineca, jer, u Barićevoj formaciji 3-3-2-2 su u vezi upravo Vuga i Miki trebali biti glavni kreatori igre. No, mora se priznati da su naši reprezentativci u velikom postotku imali loptu u svojim nogama, a reperezentacija Walesa odigrala klasični "bunker".

Drugo poluvrijeme nije bilo ništa bolje od prvoga, Barić je na poluvremenu napravio pet izmjena, a u našim zabilješkama možemo pronaći tek pokušaj Marija Marića iz "slobodnjaka" i akciju Silvija Marića i Petrića, kada švicarski internacionalac nije uspio svladati Jonesa.

Slika 2 od 2.

I kada smo već počeli razmišljati o sutrašnjim naslovima u novinama i kritikama kojima će Barić biti izložen već od prvog nastupa, Mladen Petrić iskoristio je jednu neopreznost Velšana i poravnao omjer. Odmah nakon toga imali su naši još dvije izgledne šanse, ali su Petrić i M. Marić propustili donijeti pobjedu "kockastima".

Remi je na kraju i najpravedniji, jer su Velšani vodili veći dio susreta, a Hrvati dominirali igrom. Izbornik Walesa, nekad proslavljeni igrač, Mark Hughes postavio je jednu prilično defanzivnu formaciju, no njegovi izabranici su pokazali jednu zavidnu razinu borbenosti i timskog duha te između ostalog vodili gotovo sedamdeset minuta susreta u Varaždinu. Po pitanju borbenosti i zalaganja vjerojatno se ništa ne moža zamjeriti niti Barićevim odabranicima. No činjenica jest da našeg renomiranog trenera očekuje još mnogo rada i "krvav" posao do plasmana na EP u Portugal. To bi trebao biti realan i dostižan cilj, ali i veliki uspjeh za ovu selekciju.