Veliki dan Laurija Markkanena, Hrvatska ide kući

Branimir Korać • nedjelja, 11.09.2022.

Hrvatski košarkaši u Berlinu u dvoboju protiv Finske nisu uspjeli izboriti prolaz u četvrtfinale Europskog prvenstva. Lauri Markkanen uništio je Hrvatsku i vukao Finsku do pobjede 94:86...

Finska - Hrvatska 94:86 (20:21, 45:43, 67:65)

Finska: Miro Little 5, Shawn Huff 3, Sasu Salin 17, Petteri Koponen, Henri Kantonen 5, Mikael Jantunen 3, Elias Valtonen, Alexander Madsen 2, Edon Maxhuni 16, Lauri Markkanen 43, Ilari Seppala, Topias Palmi

Hrvatska: Toni Perković, Jaleen Smith 17, Roko Prkačin, Krunoslav Simon 11, Mario Hezonja 9, Dario Šarić 12, Lovro Gnjidić, Karlo Matković 11, Ivan Ramljak 3, Dominik Mavra, Ivica Zubac, Bojan Bogdanović 23

Europsko prvenstvo za hrvatsku košarkapšku reprezentaciju je završeno. Finska je odigrala vrlo dobru utakmicu, iskoristila veliki dan Laurija Markkanena i otišla do pobjede.

Hrvatska nije puno naučila iz onog poraza u Rijeci. Tek u pojedinim fazama susreta obrana je bila na razini na kojoj je trebala biti cijelo vrijeme i u tim trenucima Finci su imali velikih problema. Čim se krenulo labavije i ostavljalo više prostora, Finska je posebno preko Markkanena radila nered.

Bilo je pomalo nevjerojatno gledati kako se talentirani Finac razigrava, ostavljaju mu se otvoreni koridori za dolazak do koša i kada je već postao vruć, bilo je gotovo. Potpuno se razigrao ui više nije mogao promašiti.

Bila je to praktički 36 minuta potpuno izjednačena utakmica. Nije bilo nekih značajnijih odvajanja, a kada bi se netko malo i odvojio, vrlo brzo je protivnik odgovorio i vratio se u utakmicu.

Susret je prelomljen kada je nakon Ramljakove trice za 77:77 odmah odgovorio tricom Huff, Hrvatska ne koristi naredna dva napada i Finska se odvaja serijom 10:0 na 87:77.

Mala nada se pojavila nakon trice Hezonje za 89:84 minutu i deset prije kraja, ali uslijedile su dvije loše reakcije Smitha i Finska potvrđuje pobjedu.

Finci idu dalje i igrat će protiv Španjolske dok je Hrvatska sa svojim nastupom završila. Potencijalom je trebala i više i bolje, ali neke stvari se u hrvatskoj košarci sa stručne strane ponavljaju već "sto godina" i taj potencijal je vrlo rijetko u potpunosti iskorišten.

Tijek utakmice

Kraj, Finska je u četvrtfinalu.

94:84 - Trica Markkanen.

I onda Maxhuni probije Smitha pa Smith izgubi loptu i čini se da je to to.

Treba spriječiti finskog Nowitzkog da dođe do lopte.

89:84 - Hezonja trica iz teške pozicije, 1:10 do kraja, time-out Finci.

Više ništa ne ulazi, iscurilo je i Bojanu.

Šarić sam na trici - promašaj.

85:77 - Trica Salin, time out Mula.

Istekao napad bez šuta Hrvatske. Finska je sada u naletu.

I vratio se Markkanen na parket.

Finci vode 80:77 i imaju napad, četiri minute do kraja.

Pet minuta do kraja.

77:74 - Kantonen trica preko dvojice.

71:72 - Smith trica, Hrvatska vodi.

Markkanen radi što želi i zabija kako želi. 35 poena. 71:67.

Treća četvrtina: 67:65

Što reći? 0.1 sekunda je ostala do kraja i Finci izvode iz auta, naravno na Markannena koji ubacuje tip in. Kraj treće dionice. 31 poen Markkanena.

61:61 - Bogdanović prolazi i zakucava za poravanje.

59:56 - Sada je Hezonja bio pod prekršajem, ali "suci" ne reagiraju. odmah Markkanen na drugoj strani zakucava.

57:56 - Salin pa Markkanen i Finska opet vodi. Dvije vezane greške Hrvatske u napadu.

52:56 - Smith je namjestio ruku, dvije trice s istog mjesta!

48:51 - Trica Smith!

Sada tehnička Maxhuniju zbog baš blagog prigovora.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Druga četvrtina: 45:43

45:43 - Poluvrijeme. Dobro su Finci podigrali drugu dionicu, imaju malu prednost na odmoru, sve je otvoreno. Markkanen je očekivano problem sa 17 poena.

Nakon teškog ubačaja Markkanena za 43:41 faul je nad Smithom koji će imati dva bacanja 11.8 sekundi prije kraja prvog dijela. Minuta odmora traje.

I sada suci kompenziraju nepostojećim prekršajom nad Smithom.

Divljanje sudaca, ali i Hrvata. Užasno suđenje je na ovom Prvenstvu, ali ne treba u živoj utakmici skupljati tehničke. Sada su ih zaradili Šarić i Mulaomerović.

Nedosuđen čisti prekršaj, prigovor i odmah tehnoička Bogdanoviću.

33:33 - Probat će i Zubac koji vuče ozljedu. Ulazi u igru u 18. minuti.

27:25 - 7:0 Finaca, razigrao se Markkanen, trica za 11 poena.

Odličan ulazak Mavre i odmah Maxhuni radi prekršaj u napadu.

Prva četvrtina: 20:21

20:21 - Puno bolje nego prije pet minuta, Hezonjina trica za kraj prve četvrtine.

18:17 - Bogdanović trica s dobrih osam metara!

Dvije jako dobre obrane, vrlo agresivno i blizu igraču, Finci su bili pogubljeni.

Loše branjenje skoka, Finci su sada imali tri napada zaredom. 18:10, Salin opet trica.

13:6 - Markkanen, minuta odmora Mula.

11:6 - Vrlo opasni Salin dvije vezane trice.

Šarić je lijepo ispivotirao protiv Markkanena, ali nije ubnacio. 8:6 Finci.

0:4 - Dobar ulazak Hrvatske, odmah dvije realizacije.