1. Hrvatska nogometna liga, 15. kolo, 10.11.2012, 19:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 2.000
Suci: Danijel Trampus, Miro Grgić, Dalibor Conjar (svi Osijek)
Split
Split
Ante Rebić 25'
1:0(1:0) Dinamo
Dinamo

Vedran Babić • subota, 10.11.2012.

U svom 13. pokušaju nogometaši Splita napokon su pobijedili jedan od dva najveća hrvatska kluba. U derbiju 15. kola MAXtv Prve lige Crveni su na svom stadionu u Parku mladeži s minimalnih 1:0 bili bolji od Dinama, koji je ostavio prilično blijed dojam...

Ivan Baraban
75'
10
Ante Erceg
82'
20
Ivan Radeljić
85'
Ante Čačić

Nakon poraza od 4:0 na gostovanju kod PSG-a, nogometaši Dinama "priuštili" su svojim navijačima još jedno razočaranje. Izuzev vratnice Beqiraja u ranoj fazi utakmice, Modri su pokazali vrlo malo ili gotovo ništa te zasluženo napuštaju grad pod Marjanom praznih ruku. Splitovcima je pogodak radosti, a kasnije će se i pokazati pobjede, donio Ante Rebić, koji je u 25. minuti iskoristio veliku pogrešku svog imenjaka Puljića.

Obje momčadi ušle su u susret s izostancima važnih igrača. Splitu su nedostajali Vidić, Vitaić (najbolji strijelac), Galović i Paracki, no zato mu se vratio Križanac, dok je Dinamo doputovao bez Sammira.

Dinamo je bolje krenuo u susret i već u šestoj minuti mogao je povesti. U kontranapadu lopta je došla do Beqiraja, koji je s 20 metara zatresao lijevu vratnicu Splitova vratara Vukovića. Split se ubrzo probudio i uzvratio preko Rebića te dvama dalekometnim udarcima Bellea. Igralo se napadački s obje strane i nedostajao je pogodak da dodatno otvori utakmicu.

Slika 1 od 1.

U 25. minuti Brozović je imao lijepu priliku da zaprijeti iz slobodnog udarca s 20-ak metara, ali je pogodio živi zid. Uslijedio je napad Splita koji je doveo do vodećeg pogotka. Dinamov stoper Puljić pogrešno je primio loptu, Rebić mu ju je oduzeo i sjurio se prema Kelavi. Smireno je reagirao 19-godišnji Splitov napadač - zaobišao je Dinamova vratara i pospremio loptu u mrežu za 1:0 i svoj peti pogodak u posljednjih šest utakmica.

Dinamo je potom stisnuo tražeći izjednačenje, ali je u 35. minuti umalo pao u još veći zaostatak. Raspoloženi Rebić pronašao je Bagarića na petercu, no Splitov napadač je oklijevao i Vida mu je u posljednji trenutak odbio loptu. Do kraja prvog poluvremena Rebićev udarac završio je u bloku, a kombinacija Vrsaljko - Čop nije donijela Dinamu željeni rezultat.

Dinamov trener Ante Čačić reagirao je u poluvremenu uvođenjem Ademija i Rukavine umjesto Calella i Puljića. Split se u nastavku igre povukao i čekao svoju priliku iz kontre. Dinamo je stoga imao veći posjed lopte, ali je u fazi kreacije napada bio praktički bezopasan.

U 67. minuti Rebić je mogao riješiti utakmicu, ali u situaciji jedan na jedan Kelava mu je fantastično obranio udarac. Prethodno je Splitova napadača u akciju gurnuo Marčić odličnom asistencijom. Dinamo je najbliže izjednačenju bio dvije minute kasnije. Čop je proigrao Kovačića, čiji je vrlo opasan udarac s ruba kaznenog prostora u posljednji trenutak blokirao Glumac.

Nedugo zatim Čačić je na teren poslao i Halilovića, ali ni on mu nije donio željenu prevagu. Uz to je i sudac Trampus "rascjepkao" igru brojnim prekršajima (ukupno 60 na utakmici!) i žutim kartonima. U završnici je čak i Zoran Vulić dobio isključenje. Dinamo je svim silama krenuo po izjednačenje, ali do kraja utakmice nije stvorio ni jednu ozbiljniju priliku.

Momčadi iz Maksimira ovo je drugi prvenstveni poraz, no i dalje su uvjerljivo vodeći na ljestvici s osam bodova više od prvog pratitelja Hajduka. Split se ovom pobjedom popeo sa sedme na treću poziciju sa samo tri boda manje od svog gradskog rivala. No jednaki broj kao Split (24) imaju Rijeka (koja igra u nedjelju) i Slaven Belupo. U sljedećem kolu Split gostuje u Vinkovcima kod Cibalije, a Dinamo dočekuje Zadar.

• Obrisan korisnik11.11.2012. u 17:28
    Unatoc svemu sto se natekmi dogadjalo, i sudjenju i lopovi i cigani i ovo i ono...ja cu ovu tekmu pamtiti po potezu Kovacica iz 57. minute. Rijetko u HNL. Ajde mozda ima nade na ce se do nekoliko godina na utakmice pocet dolaziti radi nogometa
  • Obrisan korisnik11.11.2012. u 13:59
    mamiću kupi rebića!!
  • sarac130611.11.2012. u 05:39
    puljicu, evo ti 5 kn, potrazi novi klub konju glupi...svaka cast splitu!!!
    sarac1306
  • Obrisan korisnik10.11.2012. u 23:39
    Bravo Splite, uljepšali ste mi dan! Hvala Bogu da ste im konačno skinuli skalp, nekoliko puta ste bili blizu pa ništa..I za zanimljivost lige je dobro da Dinamo s lošom igrom konačno zasluženo izgubi a ne se stalno provlači...A gdje su sad dežurni pljuvači hajdučki s teorijama kako "Split skida... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.11.2012. u 23:30
    Iskreno.. zgadio mi se. Prebalav je on da bi se s bilo kim tako razgovarao. Malo je poletio. Svašta se izgovori za vrijeme utakmice.. no imaj malo respekta.. Ne znam je li bilo do mikrofona ili čega no baš se jako čulo :)