Reprezentacija - prijateljske utakmice, 11.08.2010, 20:30 h, Bratislava, stadion Pasienky, gledatelja: 6.500
Suci: Radek Matejek, Wilczek, Chytil (svi Češka)

Bernard Jurišić • srijeda, 11.08.2010.

Hrvatska nogometna reprezentacija prijateljskim susretom sa Slovačkom započela je novi ciklus. Na stadionu Pasienky u Bratislavi momčad Slavena Bilića odigrala je 1:1 sa Slovačkom...

Marek Hamšík
46'
14
Kamil Kopúnek
46'
11
Róbert Vittek
68'
18
Erik Jendrišek
68'
4
Marek Čech
72'
5
Radoslav Zabavník
85'

Slaven Bilić

Tijekom prvog poluvremena još smo se jednom mogli uvjeriti da je za Hrvatsku bilo mjesta na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi. Naši nogometaši lako su kontrolirali loptu i većinu je vremena vrtjeli u polju domaćina, koji je tek jednom zaprijetio našim vratima.

Ipak, daleko je to bilo od rapsodije naših nogometaša. Nedostajao je onaj posljednji potez, posljednje dodavanje prema Oliću ili Mandžukiću, koje je izbornik Bilić na početku pretpostavio Petriću i Eduardu.

Uz svu hrvatsku dominaciju posjedom lopte u prvih 45 minute vrijedi izdvojiti tek dvije situacije. U 34. minuti češki je sudac propustio svirati očigledan prekršaj na Oliću u kaznenom prostoru i oprostio Slovacima kazneni udarac.

Vittek samo četiri minute

Dvojica ponajboljih slovačkih igrača na Svjetskom prvenstvu ovog ljeta utakmicu su počela na klupi za pričuve. Marek Hamšik na teren je izašao nakon poluvremena, a najbolji slovački strijelac u Južnoj Africi, Robert Vittek, na terenu je proveo samo četiri minute. Ušao je u 68. minuti, zapucao prema Runji, ozlijedio mišić i u 72. se vratio na klupu.

Šest minuta kasnije do Stocha je došla jedna lopta koju je izgubio Kranjčar na 30 metara, ovaj ulazi u kazneni prostor i oštro cilja suprotni kut, no Runje je spreman. Naši jesu bili bolji, ali bolju prigodu za vodstvo imali su Slovaci. Odavno nismo imali nulu u rubrici udaraca u okvir nakon prvih 45 minuta.

U drugo poluvrijeme Bilić je na teren odmah poslao svu trojicu napadača koje je imao na klupi. Na drugoj strani ušao je i ponajbolji slovački nogometaš Hamšik, koji je već nakon dvije minute zavaljao Vukojevića i uputio opasnu paralelu na koju srećom nitko nije stigao.

No, u 50. minuti Slovačka je ipak povela. Vižljasti Miroslav Stoch dobio je loptu na 16 metara, napravio korak i pucao, lopta je malo zakačila Srninu nogu, dovoljno da prevari Runju i odsjedne u mreži za domaće vodstvo. Nakon pet uzastopnih utakmica u kojima nismo primili pogodak, Slovaci su se mogli pohvaliti da su nam uspjeli zabiti.

Naši su odmah uzvratili i to žestoko. Najprije je Eduardo glavom zaprijetio, a zatim Nikica Jelavić pogodio. Samo četiri minute kasnije Rakitićev ubačaj iz kornera na prvu vratnicu snažni napadač bečkog Rapida spremio je u mrežu za 1:1.

Zagospodarili su opet naši reprezentativci terenom nakon izjednačenja, a trojica naših novih napadača mučili su slovačku obranu. Petrić je lijepo prošao u 57. minuti i uposlio Jelavića, čija su dva pokušaja s ruba kaznenog prostora domaći stoperi blokirali. Između dva Srnina dobra pokušaja iz slobodnih udaraca, Eduardo je u 64. minuti pobjegao domaćoj obrani i stigao do lopte prije Muche na 16 metara, prebacio ga, ali je lopta ipak otišla s vanjske strane lijeve vratnice.

U 75. minuti Srna je ubacio oštru loptu u peterac, Petrić ju je dočekao i u padu poslao prema mreži, ali odnekud je uskrsnuo domaći vratar i sjajnom reakcijom obranio svoju mrežu. Dvije minute kasnije opet je Petrić u glavnoj ulozi, no njegov udarac s 20 metara odlazi preko grede.

Nakon toga se utakmica primirila, obje momčadi kao da su se ispuhale i čekale kraj bez velikog naprezanja prema naprijed. Hrvatska je i u Bratislavi pokazala da ima i snagu i moć, a snimka današnje utakmice našem će stožeru dobro doći u otklanjanju loših stvari i pogrešaka, kojih je također bilo.

• Obrisan korisnik12.08.2010. u 04:18
    Slažen se,tribalo se vratit ustaljenoj 4-4-2 formaciji a ne sad izmišljat toplu vodu sa 4-2-3-1 jer kao "svi to rade".
  • Obrisan korisnik12.08.2010. u 03:38
    gledam sad svi oce da kopiraju njemacku s SP pa igraju 4-2-3-1. tako i bilic ja mislim da to nije pravi put. i treba s vratiti provjerenoj formacji
  • Mihalj12.08.2010. u 01:49
    ovakav 4-2-3-1 nema smisla osobito s raketom iza. slažem se s jackiem da treba luka igrat iza nešto poput pirla. imam osjećaj da bilić nema pojma kak da igramo. prije je uvježbavao 3-5-2 sad odjednom 4-2-3-1 umj. da se drži običnih 4-4-2 ko prije.
    Mihalj
  • Obrisan korisnik11.08.2010. u 23:16
    Oblačno s naznakom pljuskova, tako bi mogli opisati prvo poluvrijeme. Jer pokazalo se da smo od onakve jalove dominacije, samo mogli dobiti gol pred kraj, a nikako ga dati. Ako zanemarimo čisti penal (iako je to teško zanemariti), nismo stvorili niti jednu dobru šansu, a kako i bi, kad smo igrali u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik11.08.2010. u 23:15