Piše se povijest

Vedran Babić • subota, 03.04.2010.

Momčad Svjetlost Broda doživjela je treći poraz u Ligi za prvaka. U dvoboju četvrtog kola favorizirani Brođani su poraženi od Trogira u neizvjesnoj završnici u kojoj su prevagu na stranu gostiju donijeli Josip Blajić i Anto Bilić. Trogiranima je to prva pobjeda u Ligi za prvaka uopće.

Trogir je u svom četvrtom pokušaju napokon upisao prvu pobjedu u debitantskom nastupu u Ligi za prvaka. Dalmatinci su u vrlo efikasnoj utakmici slavili rezultatom 105:102 uz 31 koš, sedam skokova i šest asistencija najboljeg igrača Tonija Bizace. Na suprotnoj strani iskazao se i 20-godišnji Matej Karlović s 34 koša, no igrači odluke bili su Josip Blajić i Anto Bilić koji su s crte slobodnih bacanja postigli posljednja tri koša Trogira za konačnu pobjedu.

Inače, utakmica je bila vrlo izjednačena, a najveća razlika bila je ona iz druge četvrtine kada je Trogir u nekoliko navrata imao plus devet. Unatoč tome, na odmoru je na semaforu svijetlilo 54:52 za Brođane, koji su u nastavku dodatno poboljšali igru i u 27. minuti stigli do svog najvećeg vodstva 77:70.

Trogirani uzvraćaju i serijom 26:13 su poveli 96:90 na četiri minute prije kraja. Kada se činilo da su gosti zaključili utakmicu, tada su na scenu stupili Fran Pilepić i Karlović koji su s ukupnih osam koševa u nizu preokrenuli rezultat u korist svoje momčadi.

Pri rezultatu 102:102 Blajić je realizirao oba slobodna bacanja i stigao do tek sedmog koša u utakmici, a u sljedećem napadu Tomislav Maslić je izgubio loptu i tu je priči bio kraj. Na crtu slobodnih bacanja stao je 40-godišnji rutiner Bilić, pogodio jedno od dva i tako odveo svoju momčad do povijesnog slavlja u Ligi za prvaka.

Osim Bizace, koji je odigrao svih 40 minuta, do izražaja su u sastavu pobjednika došli još Luka Drezga s 25 koševa, Luka Žitko s 19 te Blajić s čak 14 asistencija, dok je osim raspoloženog Karlovića, koji je također odigrao cijelu utakmicu, na strani Brođana Pilepić ubacio 21 koš, a Jurica Spahija 18 uz čak 17 skokova. Sve u svemu, vrlo atraktivna i uzbudljiva košarkaška večer u Slavonskom Brodu.