Marin Vuković • nedjelja, 07.02.2010.

Carlo Ancelotti dobro je proučio priručnik "Kako pobijediti Arsenal", barem ona poglavlja koja je prošle sezone i prošloga tjedna napisao Alex Ferguson. Gotovo jednako lako kao prije tjedan dana Arsenal je pao i na Stamford Bridgeu, gdje je Chelsea zasluženo osvojio tri boda i vratio u svoj posjed vodeću poziciju na prvenstvenoj ljestvici.

Već i engleski vrapci na engleskim granama znaju da se Arsenal ne zna braniti protiv kontranapada, a tu je činjenicu i u današnjem londonskom derbiju znao iskoristiti Carlo Ancelotti.

Chelsea je slavio s 2:0, odnio sva tri boda i još jedno kolo završio kao lider Premier lige. Arsenal je nakon poraza od Uniteda doživio još jedno otriježnjenje i napravio još jedan golem korak natrag u utrci za naslov prvaka.

Eduarda da Silve, naravno, nije bilo u sastavu Arsenala, naš reprezentativac i dalje liječi ozljedu zadnje lože zbog koje je propustio već nekoliko utakmica.

I ovaj put obrana Topnika pala je na ispitu, a napad s usamljenim Andrejem Aršavinom jednostavno nije bio dovoljno opasan da stvori probleme Chelseajevoj obrambenoj četvorki, na čelu s vrlo dobrim Johnom Terryjem. Chelseajevom kapetanu ni u ovoj utakmici nisu smetala zbivanja izvan terena, niti gubitak reprezentativne kapetanske trake.

Štoviše, upravo je Terry jedan od najzaslužnijih što se Chelsea već u osmoj minuti našao u vodstvu. Nakon kornera bio je najviši u skoku, skrenuo loptu prema drugoj vratnici, gdje se potpuno usamljen našao Didier Drogba i nesmetano je proslijedio u nebranjeni dio mreže.

Sve taktičke zamisli Arsenea Wengera pale su u vodu već na početku i Arsenal je krenuo po izjednačujući pogodak, no u takvim trenucima postaje i najranjiviji. Samo 15 minuta nakon vodećeg pogotka Chelsea je iskoristio ofenzivu gostiju i povukao brzi kontranapad, koji je majstorski dovršio Drogba svojim drugim pogotkom na utakmici.

Igra gostiju popravila se tek u drugoj polovici drugog poluvremena, nakon što je Wenger u igru napokon poslao jednoga napadača. Ulazak Nicklasa Bendtnera donio je promjene u rasporedu Arsenala, što je pak rezultiralo nešto hrabrijom i opasnijom igrom. Najbolju priliku u tom je razdoblju imao Cesc Fabregas čiji je pokušaj iz slobodnog udarca zaustavio Petr Čech.

Premda se na kraju orijentirao tek na čuvanje prednosti stečene u prvom poluvremenu, Chelsea je i u drugom poluvremenu imao najbolju priliku. Na putu Drogbinom hat-tricku ispriječila se greda Arsenalova gola nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca reprezentativca Obale Bjelokosti.

Ovaj će poraz navijačima Arsenala pasti još teže uzmemo li u obzir činjenicu da Chelsea doista nije odigrao nezaboravnu niti posebno kvalitetnu utakmicu. Ancelottijevi izabranici odigrali su koliko je bilo dovoljno, a Arsenalov je problem što se za to nisu trebali previše potruditi. Novu priliku, možda i posljednju, za iskupljenje Topnici će imati već za tri dana kada na Emiratesu dočekuju još jednog člana velike četvorke, Liverpool.

U ranije odigranoj poslijepodnevnoj utakmici Birmingham je na svom St. Andrewsu nadoknadio pogodak zaostatka i svladao Wolverhampton s 2:1.

Pogodak Kevinea Doylea za goste nije se pokazao dovoljnim, dva pogotka Kevina Phillipsa Birminghamu su donijeli pobjedu i osmo mjesto na prvenstvenoj ljestvici.