Premiership, 25. kolo, 06.02.2010, 13:45 h
Liverpool
Liverpool 1:0 Everton
Everton

Marin Vuković • subota, 06.02.2010.

Derbi grada Liverpoola pripao je istoimenom premierligašu koji je u neatraktivnoj, ali vrlo borbenoj utakmici s minimalnih 1:0 svladao svog velikog gradskog rivala. Niti ovaj sraz velikih rivala nije prošao bez crvenih kartona, glavni sudac dodijelio ih je dva, a utakmicu je riješio pogodak Dirka Kuyta.

Malo dobrog nogometa vidjeli smo u velikom gradskom derbiju na Anfieldu koji je nakon 90 minuta bespoštedne borbe pripao domaćem Liverpoolu. Htijenja, tempa, požrtvovnosti i želje za pobjedom nad gradskim rivalom bilo je napretek, no obje momčadi pokazale su malo kombinatorike i još manje konkretnih rješenja pred protivničkim vratima.

Posebno se to odnosi na Everton, koji je tijekom cijele utakmice pred vratima Pepea Reine uspio stvoriti tek jednu jedinu priliku, premda je dvije trećine utakmice odigrao s igračem više. Po dobrom starom običaju, barem što se susreta ovih dvaju protivnika tiče, ponovno smo vidjeli dva crvena kartona i pregršt prekršaja.

Iz prvoga poluvremena koje je završeno bez pogodaka valja izdvojiti 34. minutu kada je zbog grubog prekršaja nad Marouaneom Fellainijem izravni crveni karton zaradio Grk Sotirios Kyrgiakos. Pritom je i teže ozlijedio Evertonova veznjaka koji je morao napustiti travnjak, što se na kraju pokazalo ključnim hendikepom.

Bez svog najboljeg igrača koji u posljednje vrijeme igra u odličnoj formi, Everton je djelovao izgubljeno, bez prave prilike i prijetnje prema vratima Reine. Jedinu, ujedno i najbolju priliku Evertona na utakmici imao je Mikel Arteta, no njegov udarac glavom odsjeo je iznad grede.

Umjesto Evertona do pogotka je u 55. minuti došao Liverpool. Za poziciju se u petercu gostiju izborio Dirk Kuyt i glavom nakon kornera proslijedio loptu u mrežu. Niti rezultatski zaostatak nije probudio goste, koji su do posljednjeg sučeva zvižduka ostali bez prave prilike za gol.

U sudačkoj nadoknadi zbog drugog je žutog kartona isključen i Steven Pienaar, pa su oba sastava derbi okončala s desetoricom igrača na travnjaku. Liverpool je ovom pobjedom barem nakratko preuzeo četvrto mjesto na ljestvici, a hoće li tamo i ostati pokazat će preostale subotnje utakmice.