Marin Vuković • subota, 06.02.2010.

Rijetko viđen pothvat ostvarili su nogometaši Portsmoutha, koji su gostovanje na Old Traffordu okončali očekivano teškim porazom, no malo je tko očekivao da će si od pet pogodaka čak tri zabiti sami. Veliko iznenađenje priredio je Hull City, koji je na svom stadionu nadigrao najskuplju momčad planeta, a a do bitnih bodova došao je još jedan stanovnik zone ispadanja, Burnley. Nikola Kalinić ostao je bez pogotka, a njegov Blackburn bez bodova na gostovanju u Stokeu.

Manchester United je na Old Traffordu dočekao najgoru momčad prvenstva u utakmici u kojoj se već unaprijed znao pobjednik. Čak 40 minuta trajala je opsada gola Davida Jamesa, a tada je Wayne Rooney postigao svoj 21. prvenstveni pogodak, nakon kojeg je ostalo tek pitanje s koliko će se pogodaka u mreži Mornari vratiti na jug Engleske.

Konačan odgovor glasi - pet, a nevjerojatan je podatak da su čak tri od pet Unitedovih pogodaka pripisani igračima Portsmoutha, koji su na ovaj ili onaj način prevarili svoga vratara i pomogli Unitedu na putu do visoke pobjede. Prvi pomagač bio je Anthony vanden Borre, koji je u posljednjoj minuti prvoga dijela skrenuo ubačaj Nanija u vlastitu mrežu.

Na sličan način u 59. je minuti svoga vratara prevario i Richard Hughes, skrenuvši loptu nakon snažnog udarca Michaela Carricka pod gredu svoga gola. Tri minute kasnije Dimitar Berbatov je iskoristio priliku za udarac i s ruba kaznenog prostora povisio na 4:0, a peti pogodak konkurirat će za autogol godine. Na ubačaj Patricea Evre natrčao je Marc Wilson i manirom pravoga napadača volejem svladao pogrešnog vratara.

Manchester United je s nova tri boda izbio na čelo Premier lige i značajno popravio svoju gol razliku, a na tom će mjestu i ostati ukoliko nedjeljni londonski derbi završi porazom Chelseaja ili pak neodlučenim ishodom.

Patrick Vieira u engleski se nogomet vratio porazom, njegov Manchester City posve je neočekivano poražen na stadionu Kingston Comms u Hullu. Nakon boda kojeg su prije nekoliko dana otkinuli Chelseaju, momčad Phila Browna još je jednom iznenadila protivnika iz gornjeg dijela ljestvice. Trijumf Tigrova još je značajniji uzme li se u obzir da je ovo njihova prva pobjeda u posljednjih 11 utakmica, a Roberto Mancini vjerojatno će biti iznimno nezadovoljan prosipanjem vrlo bitnih bodova u utrci za četvrto mjesto.

Amerikanac Jozy Altidore u 31. je minuti iz slobodnog udarca donio vodstvo domaćinu, a u 54. minuti George Boateng je vrlo dobru igru Hull Cityja potvrdio sjajnim udarcem za 2:0. Emmanuel Adebayor je pet minuta kasnije uspio tek ublažiti poraz Cityja, koji do kraja utakmice nije ozbiljnije zaprijetio Boazu Myhillu.

Nikola Kalinić odigrao je svih 90 minuta susreta u Stokeu, gdje je domaći City s visokih 3:0 svladao Blackburn. Roversi su više od pola sata igrali s desetoricom jer je zbog prekršaja nad Ricardom Fullerom isključen Christopher Samba. Golove za Stoke City postigli su Danny Higginbotham u osmoj, Mamady Sidibe u 45. i Matthew Etherington u 67. minuti.

Brian Law je došao do svoje prve pobjede na klupi Burnleyja, koji je u susretu s izravnim konkurentom u borbi za opstanak slavio s 2:1. David Nugent i prinova Daniel Fox donijeli su domaćinu vodstvo od 2:0, a devet minuta prije kraja smanjio je Araujo Ilan.

Sunderland i Wigan podijelili su bodove na Stadionu sunca, gdje je Mohamed Diame sjajnim pogotkom doveo goste u vodstvo nakon 20 minuta igre. Bod domaćinu spasio je Kenwyne Jones u 64. minuti. Neodlučenim ishodom, ali bez pogodaka, završen je i sraz Boltona i Fulhama, a našeg Ivana Klasnića zbog ozljede nije bilo u domaćem sastavu.