Euro 2010., Glavna runda, Skupina II, 3. kolo, 28.01.2010, 20:30 h, Innsbruck, Olympiahalle

Željko Kubatka • četvrtak, 28.01.2010.

U odlučujućoj utakmici Francuzi su dobrom igrom, vodstvom tijekom cijele utakmice i boljom završnicom pobijedili Poljsku i na našu radost osvojili prvo mjesto u skupini. Time je Hrvatska izbjegla Francusku u polufinalu, a Španjolci će se sa samo jednim porazom boriti tek za peto mjesto…

UKUPNO29191/31

Francuzi bolje otvaraju utakmicu zahvaljujući Omeyeru koji je prvo obranio udarac Poljaka, a zatim i presjekao loptu i zaustavio napad Jureckog. Nakon tri primljena gola Jurecki tek u sedmoj minuti uspijeva prvi put svladati Omeyera za prvi gol Poljske.

I dalje Poljaci imaju problema s francuskom obranom i nikako je ne mogu efikasno probiti. Francuzi odlično blokiraju bekove Poljaka, dok se s druge strane cijela francuska vanjska linija upisuje u listu strijelaca. Omeyer i Szmal sa svojim uspješnim intervencijama bili su glavni krivci za mali broj golova.

U 12. minuti Francuska vodi 6:2 što je natjeralo Bogdana Wentu da zatraži minutu odmora. Poljaci konačno spajaju dva uspješna napada, te golovima Tluczynskog i Jureckog smanjuju na -2. Nastupa serija golova svjetskih prvaka – Guigou tri i Sorhaindo jedan – Francuzi vode 10:4.

Pred kraj poluvremena Onesta ubacuje i Narcissea koji svojim trećim golom postiže konačni rezultat 15:10 nakon trideset minuta zadnje utakmice u Innsbrucku. Dobra obrana i raspoloženi Omeyer (7/17 – 41 posto) zaslužni su za dobru zalihu Francuza.

Ništa značajno se ne događa niti nakon odmora. Poljaci i dalje uporno sa 6-0 obranom pokupavaju zaustaviti efikasnu vanjsku liniju Francuza, a s druge strane Omeyer i 3-2-1 obrana Francuske su neprobojni za poljski napad.

Dolazi razdoblje igre s golovima na obje strane i stalnom prednošću Francuza od pet golova. Lijewski golom četiri minute do kraja smanjuje prednost Francuske na 25:23 i unosi malo više uzbuđenja u završnicu utakmice. Francuzi podižu u brzinu više, postižu seriju 4:0 i rješavaju pitanje polufinalista.

Jurasik uspijeva zadnjim golom smanjiti na konačnih 29:24 u korist Francuske. Završava sa slavljem na obje strane. Daniel Narcisse bio je najbolji francuski strijelac s pet golova, Omeyer je imao 44 posto uspješnih obrana (14/44). Karol Bielecki (4) i Slawomir Szmal (14 obrana) bili su najistaknutiji kod Poljske.