Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina B, 3. kolo, 23.01.2010, 20:15 h, Linz, Tips Arena

Željko Kubatka • subota, 23.01.2010.

Island je napravio ono što smo priželjkivali, pobijedio Dansku i oduzeo joj bodove za drugi krug. Hvala Islandu! Hrvatska je jedina reprezentacija s četiri boda u drugom krugu. Danci su bili neprepoznatljivi u utakmici protiv borbenih i raspoloženih Islanđana...

UKUPNO27183/45

Na početku zadnje utakmice u skupini B između Danske i Islanda vidjelo se da danski rukometaši nisu ušli u igru kao u prethodne dvije utakmice s Austrijom i Srbijom. Od brzih napada i kamene obrane nije bilo ničeg, upravo suprotno, Islanđani su upravo danskim oružjem osigurali pobjedu.

U prvih sedam minuta jedino su Islanđani igrali, a Danci su promatrali kako im suparnici postižu golove. Pri vodstvu 7:2 Island ulazi u krizu postizanja pogodaka što danski rukometaši u idućih sedam minuta koriste za seriju od osam pogodaka – Christiansen je započeo, a Söndergaard završio, i Danska preokreće rezultat u svoju korist 10:7 u polovici poluvremena.

Danska nije dugo uspjela držati prednost i s tri gola Island poravnava, poslije i ponovo vodi 14:11, a zadnji gol u poluvremenu postiže Gunnarsson u 26. minuti. Do kraja se redaju bezuspješni napadi na obje strane i na odmor se odlazi s dva gola plusa za Islanđane (15:13).

Islanđanima je trebala još jedna serija od četiri gola za odgovor tko će biti pobjednik skandinavskog dvoboja. U tri minute Islanđani rade +6 i tada je bilo jasno da Danci danas neće osvojiti bodove. U 57. minuti Petersson zabija gol i Island ima +7 golova i dva boda za drugi krug.

Islandski golman Björgvin Gustavsson (18 obrana) i najbolji strijelac Gudjón Valur Sigudsson (6) najveći su "krivci" za pobjedu Islanda. Island je ovom pobjedom završio na prvom mjestu te u Beč nosi tri boda. Danci su se poslije dobrog starta morali zadovoljiti drugom pozicijom u skupini B i prenose dva boda. Island prvu utakmicu igra protiv Hrvatske, a Danci će se suprotstaviti Rusima.