Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 3. kolo, 23.01.2010, 20:10 h, Graz, Stadthalle

Borna Rupnik • subota, 23.01.2010.

Norveška je na oproštaju Europskog prvenstva od dvorane u Grazu svladala Ukrajinu 31:29, uz prokušani recept - puno ukrajinskog truda i prilika za iznenađenje, ali i presudni pogoci u ukrajinskoj mreži...

UKUPNO29173/37

Na dan kada je preminula njihova rukometna legenda, Oleg Velyky, ukrajinski su reprezentativci još jednom pružili dobar otpor favoriziranom suparniku, ali i po treći put zaredom ostali praznih ruku. Norveška je bolje odigrala završnicu i upisala pobjedu, izbrisavši tako računicu o gol-razlici koja ih je mogla izbaciti s natjecanja.

Ukrajinci su u skladu s najavama u susret ušli bez straha, što im se u prvih pet minuta itekako isplatilo. Po dva pogotka Burke i Onufriyenka ispisali su na semaforu 4:1, na što su se Norvežani ipak uozbiljili. Na krilima Havarda Tvedtena i Bartea Myrhola okreću rezultat i deset minuta kasnije vode 10:7.

No, utakmica je još bila daleko od konačnog raspleta. Ukrajinci su zbili redove i napravili novu seriju (6:1), a Burkina tri pogotka s kraja prvog poluvremena omogućili su ekipi Leonida Zaharova da na odmor ode u plusu (16:14) i s nadom u plasman u drugi krug natjecanja.

Stvari su za Ukrajinu postale još bolje kada su na norveške pogotke za novo izjednačenje uzvratili Onufriyenko i Gančev. U 37. minuti imali su 20:17, no tada su ipak pali. Norveški igrači opravdali su ulogu favorita te malo po malo stigli ukrajinsko vodstvo, a zatim ga i prestigli.

Pri zaostatku 26:25 redom pogađaju Strand, Loke, dva puta Bjornsen i Tvedten, što je prelomilo utakmicu jer im se protivnik u preostalih pet minuta više nije stigao vratiti. Najefikasniji je u norveškim redovima naposljetku bio upravo Tvedten s osam golova, Bjorsen je dodao sedam, a Ege obranio deset lopti. Onufriyenko i Burka s po sedam zgoditaka uobičajeno su bili najbolji među poraženima, a nije im pomogao ni raspoloženi vratak Komok (16 obrana).

Ukrajinci mogu kući uzdignute glave jer se niti jednom u 180 minuta u Grazu nisu osramotili, a bodovni saldo im je ostao na nuli prije svega zbog neiskustva u ključnim trenucima.

Norveška će tako u Beč prenijeti dva boda, osvojena u izravnom obračunu s Rusijom. Slično kao i Hrvati, na dvoboj protiv Ukrajine gledat će kao na dostatno odrađen posao protiv izrazito motiviranog suparnika i tražiti kako ispraviti učinjene pogreške, odnosno poboljšati igru prije presudnih okršaja za polufinale.

• ALGHAZANTH23.01.2010. u 22:33
    Ukrajinci su bili dobri u sve 3 utakmice ali u presudnim trenutcima su padali kao 'zrele kruške'.