Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina B, 3. kolo, 23.01.2010, 18:15 h, Linz, Tips Arena

Željko Kubatka • subota, 23.01.2010.

Austrija je priredila do sada najveće iznenađenje Europskog prvenstva pobijedivši velikog favorita, reprezentaciju Srbije, koja već nakon prvog kruga odlazi kući….

UKUPNO31103/56

Počelo je odlično za srpsku reprezentaciju pred prepunom dvoranom u Grazu. Raspucani bekovi Srbije – Ilić i Vučković – postižu 4:0 do pete minute. Počelo je baš onako kako je većina i prognozirala, misleći da će Srbija konačno zaigrati dobro i onako kako su igrali u pripremnim utakmicama.

Austrijanci se vraćaju s dva gola (Weber i Wilczynski), smanjuju vodstvo Srbije, no raspoloženi Stojanović i Šešum održavaju prednost od četiri gola sve do polovine poluvremena. Preokret se događa od 16. do 19. minute, kada Szilagyi i Fölser zabijaju četiri gola, a Srbi niti jedan, što je bilo prvo izjednačenje na utakmici. Srpsku reprezentaciju ovo kao da je iznenadilo pa nikako nisu uspijevali zaustaviti austrijske napade. Raspucani Vučković do isteka 30. minute ipak povećava zalihu golova na 18:15 za Srbiju.

I dalje je malo tko vjerovao da Austrijanci mogu napraviti iznenađenje i očekivala se poslije odmora bolja igra rukometaša Seada Hasanefendića, ali prva dva gola postižu domaćini i utakmica ponovo ulazi u rezultatsku neizvjesnost. Pet minuta u drugom dijelu je trebalo Austrijancima za prvo izjednačenje (19:19), a u 43. minuti Szilagyi zabija dva gola i Austrija ima prvo vodstvo 24:23.

Poslije gola Toskića rukometaši Austrije igraju kao u transu, nižu pet golova i vode s velikih i pomalo nevjerojatnih 29:24. Srpski trener je očekivano uzeo minutu odmora, ali niti to nije pomoglo njegovim rukometašima, koji su i dalje pokušavali solo akcijama brzo postići gol, što je odgovaralo domaćinu. Austrijski rukometaši rutinirano privode utakmicu kraju, kao da im ovo nije prvo veliko prvenstvo, i na semaforu piše 37:31 za Austriju poslije 60 minuta igre. U dvorani veliko slavlje domaće publike, Austrija putuje u Beč s jednim bodom, a posramljena Srbija kući.

Glavi razlog neočekivane pobjede Austrije je loša obrana Srbije koja je primila 37 golova, što si jedna ozbiljna reprezentacija ne može dozvoliti, kao i novi loš dan srpskih vratara. Srpski napad je imao 55 potrošenih lopti za 31 gol, a posebno su neučinkovita bila krila – Nikčević je imao šut 0/5. U austrijskoj reprezentaciji treba izdvojiti vratara Thomasa Bauera – 12 obrana, te najbolje strijelce Roberta Webera (8) i Viktora Szilagya (9).

• ALGHAZANTH23.01.2010. u 22:04
    Nije se očekivao da će Austrija osvojiti i 1 bod a oni su prošli skupinu, svaka čast na prikazanoj igri.