Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina A, 3. kolo, 23.01.2010, 18:10 h, Graz, Stadthalle, gledatelja: 4.500
Suci: Methe i Methe (oba Njemačka)
Hrvatska
Hrvatska
30:28(17:16) Rusija
Rusija

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 23.01.2010.

U super neizvjesnoj i uzbudljivoj utakmici protiv Rusije, Hrvatska je po tko zna koji puta pokazala pobjednički karakter i teškom mukom ostala stopostotna u prvom krugu, što će reći da dalje prenosimo maksimalna četiri boda…

UKUPNO28147/86

Iako ni ovoga puta Kauboji nisu briljirali, upisali su pobjedu i tako ostvarili zacrtani cilj u prvom dijelu natjecanja. Hrvatska nije iskoristila 4.000 vatrenih navijača do te mjere da slomi čvrste Ruse, pa smo opet pobjedu morali čupati u samoj završnici. Presudili su pravovremeni pogoci Duvnjaka i Vukovića, a nadasve Alilovićeva obrana Rastvorcevu u posljednjoj minuti.

Iako se na klupi po prvi puta pojavio i Blaženko Lacković, Hrvatska je otvorila sa šestorkom Čupić-Kopljar-Balić-Duvnjak-Štrlek-Vori u napadu, a upravo taj dio momčadi funkcionirao je puno bolje od obrane. Ruskih 5-1 uglavnom nam nije zadavalo probleme, ali zato jesu Igropulo i društvo s druge strane. Alilović nije bio u pravom tonusu, ali daleko od toga da mu je pomogla ekipa iz obrane, gdje su opet priliku dobivali Kopljar i Gojun.

Ranih ruskih 3:1 brzo smo stigli, a nakon perioda egala došli smo i do vodstva na krilima – krila. Štrlek je bio neumoljiv s lijeve strane, Čupić jednako djelotvoran s desne, ali i s linije sedam metara, iskorištavajući tako rusku obranu koncentriranu na hrvatske vanjske igrače.

SJAJNO NAVIJANJE

Subota je bila idealan dan da Hrvati okupiraju Graz, a upravo to se i dogodilo. Tijekom dana ste hrvatske navijače mogli sresti po svim grazerskim šoping centrima, a navečer je stadthalle bila do posljednjeg mjesta ispunjena navijačima Hrvatske. Navijači su fanatičnim bodrenjem dali veliki podstrek hrvatskoj reprezentaciji koja se doslovno mogla osjećati kao kod kuće. Osim golovima Hrvatske, navijači su veselili i rezultatu iz Linza gdje je domaćin Austrija iznenadila Srbiju i tako osigurala drugi krug. Nema sumnje da nas čeka spektakl na utakmici Austrija – Hrvatska, sukobit će se domaćin i momčad koja se, barem danas, mogla osjećati isto tako.

Sredinom prvog dijela u višu brzinu ubacili su ponovno jako dobri Balić i konačno bolji Duvnjak, a tu se sporiji Rusi nisu znali snaći, pa se nakon serije 4:0 i rezultata 10:7 činilo da ćemo rano prelomiti utakmicu. Nažalost, propusna obrana onemogućila je takav rasplet, Igropulo (8/8 u prvom poluvremenu) je vratio svoju momčad u neizvjesne vode, pa se uz malo igre ”gol za gol” na poluvrijeme otišlo sa 17:16 za Hrvatsku.

Vratari se nisu proslavili niti s jedne strane, po tri obrane skupili su dvojci Kostigov-Grams i Alilović-Čarapina. Bilo je jasno da samo razigrani napad i glasna podrška s tribina neće biti dovoljni za pobjedu, jer kao i obično s hrvatskom reprezentacijom – sve dobro kreće iz obrane.

Nažalost, stvari se tu nisu puno popravile u nastavku, osim što je Alilović počeo skidati pokoju loptu, no nezgoda je bila u tomu što je Grams počeo skidati još više. Rusi su tako prvo dostigli, a onda i prestigli Hrvatsku. Kauboji su stali na brojci 21 kao da igraju ajnc, a Igropulo je punio hrvatsku mrežu nesmiljenom žestinom.

Červar je gotovo u svakom napadu mijenjao igračku postavu, ali nije uspijevao pronaći dobitnu kombinaciju. Igrao je tek Ivano Balić, ali ni on nije mogao sam, morao se još netko priključiti. Upravo je Balić razbio prokletstvo broja 21, pridružili su se Štrlek i Čupić pa smo se polagano vraćali iz rupe, izjednačivši konačno rezultat na 25:25 novim Štrlekovim golom u 51. minuti.

Rusi su zaredali s isključenjima, što je Hrvatska dobro koristila. Vodstvo smo vratili Čupićevim sedmercem, no ulogu Igropula kod Rusa je preuzeo Starikh koji je svojim topovskim udarcima izludio Alilovića, ali i sve navijače Hrvatske.

Ušlo se tako u maksimalno neizvjesnu završnicu gdje je svaki pogodak bio zlata vrijedan. Jedan takav postigao je Duvnjak iz kontre za 28:27 dvije minute prije kraja, a nakon privremenog izjeDnačenja, vodstvo nam je opet vratio Drago Vuković. Možda i ključni trenutak na kraju je pripao Aliloviću koji je skinuo udarac Rastvorceva u posljednjoj minuti – trebalo je samo 40-ak sekundi zadržati loptu, u čemu smo i uspjeli, štoviše, Čupić je sa sedam metara pobjedu samo potvrdio.

Sjajno navijanje, sjajna utakmica i nova pobjeda – više se nije moglo poželjeti od završnog obračuna u prvom krugu.

• jugoplastika24.01.2010. u 00:22
    Balić bi opet moga bit MVP. igra stvarno vrhunski, a Francuzi i Karabatić loše. kapa do poda Ivanu
    jugoplastika
  • Babangida23.01.2010. u 23:02
    Babangida
  • jazzwa23.01.2010. u 22:14
    Odlično navijanje, ma ne moramo se ni kandidirati za domaćinstvo EP, jer gdje god bilo naši navijači stvaraju atmosferu kao da se igra u Hrvatskoj, za svaku pohvalu