Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 3. kolo, 22.01.2010, 20:15 h, Wiener Neustadt, Arena Nova

Željko Kubatka • petak, 22.01.2010.

Potpuno neočekivano, ali sasvim zasluženo, Česi su na krilima fantastičnih Filipa Jiche, Jana Filipa i Martina Galije visoko porazili Mađarsku i plasirali se u drugi krug Eura...

UKUPNO33213/54

Česi i Mađari su odigrali prvo poluvrijeme prepuno preokreta i serija golova na obje strane. Prva dva gola postiže Laluska, slijede tri gola Čeha – dva gola Mađara i tako redom. Poslije poravnanja na 4:4 mađarskog pivota Gala, Česi preuzimaju vodstvo kod 7:4, još jednim nizom golova raspoloženih Jiche i Filipa.

U tri minute Filip, Jicha i Nocar s pet golova osiguravaju veliku prednost češke reprezentacije 13:8. Mađari odmah uzvraćaju istom mjerom, i oni postižu pet golova, pa je još jednom rezultat izjednačen 13:13. Vitek zaključuje poluvrijeme golom i vodstvom Čeha 14:13.

Poslije odmora samo smo mogli nagađati koja će reprezentacija početi svoj niz golova. Bili su to češki rukometaši. Tri i pol minute nastavaka i 5:0 za Čehe. U narednih deset minuta se igra gol za gol. Polovinom drugog dijela Katzirz smanjuje vodstvo Čeha na tri gola, ali Mađari ponovo ne mogu zaustaviti sjajnog Jichu, a i kada imaju priliku smanjiti i dostići minus, na golu je vratar Lemga Martin Galia koji je na kraju imao čak 21 obranu (46 posto).

Tribine Arene Nove su bile pune čeških i mađarskih navijača, a pobjedu su odnijeli - kao i rukometaši - češki navijači koji su nadglasali Mađare, zahvaljujući i svojim rukometašima koji su im pobjedom produžili boravak u Austriji. U zadnjim minutama mađarski izbornik je probao nešto napraviti presingom, ali ni to nije puno pomoglo već su Česi povećali prednost na konačnih 33:26.

Kotač oko kojeg se sve vrtjelo bio je, za mađarsku obranu neuhvatljivi, Filip Jicha s 14 golova. Pridružio mu se Jan Filip s 11 zgoditaka. Česi su ostvarili nešto u što je malo tko vjerovao te su ostali na Euru, sele se u Innsbruck kao treća reprezentacija bez bodova, a da je bilo više sreće i iskustva mogli su ga osvojiti protiv Francuske. Španjolska i Francuska prenose tri boda u Skupinu II.

Inače treba spomenuti da su utakmicu Mađarske i Češke sudili, nama najomiljeniji sudački par, Danci Per Olesen i Lars Pedersen poznat nam iz finala Svjetskog prvenstva u Hrvatskoj. I ovaj put su imali par diskutabilnih odluka, no na rezultat nisu mogli utjecati jer je utakmica protekla u odličnoj igri češkog trojca Jicha – Filip – Galia.

• ALGHAZANTH23.01.2010. u 22:59
    Česi su dokazali da dobra utakmica protiv Francuske nije bila slučajna a od Mađarske se stvarno više očekivalo.