Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 3. kolo, 22.01.2010, 20:15 h, Innsbruck, Olympiahalle
Suci: Abrahamsen / Kristiansen (Norveška)
Poljska
Poljska
30:30 Slovenija
Slovenija

Remi za poljsku prednost

Martina Oštrić • petak, 22.01.2010.

Slovenija i Poljska, u Innsbruškoj skupini C, odigrali su utakmicu koja je jednoj od reprezentacija nosila čelnu poziciju grupe. Premda su obje momčadi imale svojih boljih i lošijih trenutaka, nakon 60 minuta igre rezultat je iznosio realnih 30:30...

UKUPNO30225/67

U utakmici dviju momčadi koje su već ranije osigurale nastavak natjecanja Slovenci su poveli golom Aleša Pajoviča u drugoj minuti. Sve do šeste minute, kada je Žvižej povećao slovensko vodstvo obje su momčadi pokušavale, no golova nije bilo. Poljaci su mrežu Gorazda Škofa probili tek istekom šeste minute, kada Karol Bielecki dvama pogotcima izjednačava rezultat.

Vodstva su se naizmjenice izmjenjivala do 18. minute, kada Tomasz Tluczynski pogađa za poljskih 10:9. Sam po sebi rezultat nije donio ništa nova, no poljskoj se reprezentaciji dogodila blokada, u kojoj gotovo deset minuta nisu postigli pogodak. Za to su vrijeme za Slovence pogađali dva puta Žvižej, te Renato Vugrinec, donijevši Slovencima prvo vodstvo od dva gola na utakmici. Trener Bogdan Wenta konačno je pozvao minutu odmora, nakon koje Krzysztof Lijewski poentira vraćajući tako svoju momčad na samo pogodak zaostatka.

Do kraja poluvremena pala su još dva gola, po jedan sa svake strane, te se na odmor otišlo sa minimalnim golom prednosti za Sloveniju.

Kavtičnikov gol s početka drugog dijela gostujućoj je momčadi ponovno donio dva pogotka prednosti, no mini serija Poljaka od tri gola vraća brončanoj momčadi prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva prednost. Gol za golom i propuštanje obiju obrana iz napada u napad gledali smo sve do 38. minute kada Poljaci ostaju sa dva igrača manje u terenu. Za razliku od prvog poluvremena, kada Slovenci nisu iskoristili takvu priliku, ovoga su se puta, golovima Uroša Zormana, Žvižeja i Vugrinca odlijepili na tri pogotka razlike. Svoje je prste u odličnom nastavku imao i danas fenomenalni Gorazd Škof, pored kojeg lopta jednostavno nije mogla ući u unutarnji dio mreže.

Na krilima vratara, Slovenci su potpuno preuzeli inicijativu u posljednjoj četvrtini utakmice, a i kad su, u 45. minuti imali dva igrača manje, Mateusz Jachlewski pogađa vratnicu. Momčadi Zvonimira Serdarušića sve je išlo kao podmazano, a nakon greške poljske obrane, Miha Žvižej svojoj momčadi donosi prednost od četiri pogotka.

Još je četiri minute ostalo do kraja utakmice kada je Wenta ponovno pozvao minutu odmora, a Serdarušić upozorio svoje momke da paze na obranu jer je pobjeda praktički bila u džepu. Ipak, Poljaci se nisu predavali,već su navalili na slovenski gol s ciljem osvajanja barem boda u utakmici, a to im je i uspjelo. Marius Jurkiewicz, Tomasz Tluczynski, Daniel Zóltak i Bartosz Jurecki do kraja utakmice upisali su se u strijelce donijevši tako svojoj momčadi bod vrijedan potvrde prvog mjesta u skupini.

Fenomenalni Gorazd Škof utakmicu je završio sa čak 22 obrane, od čega je tri puta uspio nadmudriti poljske pucače sedmeraca. Poljski mu kolega Slawomir Szmal sa dvije obrane manje nije bio ništa lošiji od Škofa. Luka Žvižej utakmici je doprinio sa devet pogodaka, a Krzysztof Lijewski najbolji je Poljak sa šest golova.