Euro 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina D, 3. kolo, 22.01.2010, 18:15 h, Wiener Neustadt, Arena Nova

Željko Kubatka • petak, 22.01.2010.

U vrlo uzbudljivoj utakmici s neizvjesnom završnicom obje su reprezentacije mogle pobijediti, ali na kraju podjelom bodova mogu biti zadovoljni i Španjolci, koji su dostigli šest golova minusa, ali i Francuzi, jer su posljednjim golom osvojili bod...

UKUPNO24123/33

Furija je igrala furiozno u početnih pet minuta i laganim golovima Tomasa i Garcie vodila 4:1. Bosqet i Abalo golovima komačno prekidaju španjolsku seriju i primjetnu nervozu svog izbornika Claudea Oneste. Hombrados ulazi u seriju obrana pri vodstvu Španjolske 6:4 i daje suigračima priliku povećati vodstvo, međutim Galski pijetlovi igraju dobru obranu, pa vanjska španjolska linija ne može doći do prilike, a prednost se polako topi.

I francuski i španjolski rukometaši sve golove daju preko krila ili crte sa šest metara i Karabatić svoj prvi gol daje u 23. minuti za poravnanje 9:9. Do kraja poluvremena uglavnom gledamo promašaje i bezuspješne pokušaje na obje strane, pa se na odmor odlazi s rezultatom 10:10.

Narcisse i Bertrand Gille golovima otvaraju nastavak, a Francuzi prvi put vode s dva gola prednosti. Akcije španjolskih krila i pivota ne prolaze i Španjolska ulazi u krizu napada. Valero Rivera je prisiljen uzeti time out već u osmoj minuti nastavka jer Francuzi imaju veliku prednost od 15:11. Karabatić postiže gol, pa još jedan, što donosi Francuskoj +6 u samo deset minuta igre.

Španjolski rukometaši očekivano ne odustaju, golovima Malmagra i Entrerriosa smanjuju prednost Francuza na samo jedan gol (21:20). Onesta uzima odmor poslije čega Francuzi rade grešku i ponovo Malmagro zabija i poravnava na 21:21. U uzbudljivu završnicu u kojoj su obje ekipe mogle pobijediti Furija ulazi s minimalnom prednošću.

Homrados brani udarac Francuza i daje priliku svojim suigračima da osiguraju dva boda u posljednjoj minuti. Onesta zapovijeda presing i Španjolci gube loptu, Gille ide u kontranapad i pokušava šutirati sa šest metara, a suci vide prekršaj Španjolaca i dosuđuju sumnjivi sedmerac. Joli je drugi put za redom uspješan sa sedam metara, a rezultat je neriješen (24:24). Preostaje dvadesetak sekundi za Španjolce što oni ne koriste.

Francuska ponovo nije pokazala zašto su je svi svrstavali (među njima i autor ovog teksta), u glavne favorite, no ipak je igra bilo puno bolja od dosadašnje. Vrlo dobra obrana je zaustavila glavne španjolske pucače – od tud Romeru samo jedan gol. Cijelo drugo poluvrijeme Nikola Karabatić je odigrao vrhunski, borio se lavovski u obrani i postigao najviše golova (5) za svoju reprezentaciju.

Španjolski bekovi su bili zaustavljeni ali je Julen Aguingalde bio nezaustavljiv sa šest metara sa šest zabijenih golova, isti je učinak imao i Juan Garcia. Hombrados je dobro čuvao mrežu Furije, 12 puta je spriječio udarce Trikolora, čak tri više od Omeyera. Koliko će koja reprezentacija prenijeti bodova u Innsbruck zavisi od utakmice Češke i Mađarske.