Cedevita okrenula Hemofarm

Branimir Korać, Edvard Burić • srijeda, 14.10.2009.

Prvu pobjedu u NLB ligi košarkaši Cedevite ostvarili su u vrlo dobroj utakmici u svojoj dvorani protiv Hemofarma. Iako su gubili većim dijelom susreta, košarkaši Cedevite smogli su snage za preokret u posljednjoj četvrtini te na kraju uzeli pobjedu 91:87...

Utakmica je počela izjednačeno košem na koš, a sredinom prve četvrtine Hemofarm košem raspoloženog Milana Mačvana odlazi na plus šest (8:14). Nakon toga Mačvan i dalje zabija za Hemofarm, a Cedevitu drže Žižić i Opačak koji ne dozvoljavaju da gosti već na početku previše pobjegnu. Prva četvrtina završava koševima Cedevite (18:22).

Drugu četvrtinu bolje otvaraju gosti koji tricom Šutala odlaze na sedam razlike. Domaći trener Subotić uzima minutu odmora, ali Hemofarm i nakon toga nastavlja igrati bolje i odavaja se prvo na deset, a nakon toga i 12 koševa prednosti. Kada je Šutalo ponovno zabio i odveo Hemofarm na plus 14 (27:41) izgledalo je kao da Cedevitin brod nezaustavljivo tone i kako će Hemofarm rutinski osvojiti dva boda. Ipak, Cedevita malo stišće i tricom Hrvoja Kovačevića u zadnjem napadu vraća malo nade. Poluvrijeme završava prednošću gostiju 45:35.

Treću četvrtinu smo gledali puno motiviraniju Cedevitu koja se borila za svaku loptu. Gosti su pokušavali odvesti utakmicu u mirnije vode, a kontrama Krstovića i Božovića održavali su deset do 12 koševa prednosti. Na kraju treće četvrtine proigrao je Ivan Opačak koji sa Cedevitinih sedam koševa donekle drži priključak. Četvrtina završava 60:68.

Zadnju četvrtinu gosti otvaraju košem, a na to odgovara Žižić koji postže pet koševa i budi nadu u preokret. Nakon toga i jedni i drugi dižu ritam i utakmica dobiva na tempu. U Cedevitinim redovima odgovornost preuzima kanadski reprezentativac Jermaine Anderson koji svojim tricama podiže do tada mirnu i uspavanu publiku na noge. Kada je Tomislav Petrović skočio u napadu i zabio za prvo vodstvo Cedevite (85:83) bilo je za očekivati da će utakmica biti napeta do samog kraja. Tako je i bilo...

20 sekundi do kraja Anderson zabija dva slobodna bacanja i Cedevita vodi za tri (87:84). Nakon toga i jedni i drugi rade prekršaju koje kažnjavaju Pavković za Hemofarm i Rudež za Cedevitu. U idućem napadu Krstović zabija samo prvo slobodno bacanje, ali igrači Cedevite ne uspjevaju skočiti te se lopta od njih odbija van granica igrališta. Međutim, Hemofarm nije iskoristio priliku kada su Krstović i Šutalo izgubili loptu. Za kraj je Anderson zabio dva slobodna bacanja i košarkaši Cedevite su došli do prve pobjede te im se tako isplatia velika želja i trud koji su uložili u drugom poluvremenu. Utakmicu u Sutinskim vrelima je došlo vidjeti oko 300 gledatelja koji su zadovoljno otišli svojim kućama.