Zagreb misli ozbiljno

Borna Rupnik • utorak, 13.10.2009.

Zagreb je upisao i drugu pobjedu u NLB ligi. U susretu drugog kola u Trnskom su svladali Budućnost iz Podgorice (80:75), a slično kao i u Sarajevu, bodove su zaslužili vrlo dobrom igrom u drugom poluvremenu utakmice, sačuvavši prednost u pomalo neizvjesnoj završnici...

Prvu utakmicu u novoj sezoni pred svojim navijačima košarkaši Zagreba odigrali su u utorak protiv podgoričke Budućnosti i odmah se domogli novih bodova. Budućnost je preko ljeta izgubila Dašića i Micova, ali je već u prvom kolu protiv Crvene zvezde pokazala da nije osjetno izgubila na kvaliteti. Denis Bajramović je sve novake ostavio na klupi - Nikšu Prkačina, Pankracija Baraća i Antu Mašića, koji nije dobio ni minute.

Zagreb je samo jednom poveo tijekom prve četvrtine. Agresivnom su obranom, uz nekoliko ukradenih lopti, nadoknadili napadačke propuste te je Vladimir Krstić u četvrtoj minuti realizirao protunapad za 7:5. Međutim, tada Lekić, Simonović i Savović rade seriju 8:0 i skreću vodu na crnogorski mlin. Svoju su prednost sačuvali sve do kraja prve dionice, a u posljednjoj sekundi Vitkovac hvata otpadak i pogađa za 24:15.

Treba istaknuti i da je u sedmoj minuti susreta debitirao Nikša Prkačin, ušavši umjesto Luke Žorića, a tek tada je ušao i kapetan Krunoslav Simon. Ti su se potezi Denisu Bajramoviću isplatili odmah nakon kratkog odmora. Prkačin je upisao koš i asistenciju, Simon i Pankracije Barać oduševili su solo-prodorima, precizan je bio i Tomić te je Zagreb u prvih pet i pol minuta druge četvrtine nanizao 13 poena bez odgovora u tom razdoblju vrlo nepreciznih gostiju.

Sjajnu dionicu Mrava nakratko je prekinuo Simonović tricom za 28:27, no dinamični Barać i Andrej Štimac odvode domaćine na šest koševa viška (33:27). Ipak, Zagreb s dvije brzoplete akcije i nesportskom pogreškom Pankracija Baraća omogućava Budućnosti ekspresan povratak, a Nemanja Gordić u posljednjem napadu momčadi iz Podgorice neometan pogađa sedmu tricu svoje ekipe za 37:36, rezultat s kojim se otišlo na poluvrijeme. Usporedbe radi, Zagreb je u prvih 20 minuta pogodio jedan jedini dalekometni šut.

Mravi su odlično otvorili nastavak, tjerajući svoje suparnike u pogreške, a dobrom su realizacijom ubrzo pobjegli na opipljivih 48:40. Budućnost je nastavila održavati priključak mirnom rukom s linije slobodnih bacanja, a potom su se razigrali Vitkovac i Jeretin te ponovno vratili susret u egal. Bajramović je reagirao uvođenjem Nikše Prkačina, no donedavni je hrvatski kapetan izgubio dvije lopte, što kažnjava Dragičević za vodstvo Podgoričana 49:48.

Prkačin se brzo iskupio: akcijom za tri poena, važnim skokom u obrani i ukradenom loptom, a s druge strane izvrsni Barać neumoljivo zatrpava koš crnogorskog predstavnika i u posljednju se četvrtinu ulazi s prednošću našeg sastava 56:50. Uslijedio je još bolji period Zagreba. Na požrtvovne obrambene akcije nadovezivali su se tečni, na mahove i atraktivni napadi.

Simon je tricom probio granicu od deset pogodaka viška, a Prkačin i Štimac radili su nered u reketu Budućnosti. Četiri minute prije isteka vremena Zagreb je u dva navrata imao i +14, ali su Crnogorci uzvratili onime što im je večeras najbolje išlo - dalekometnom artiljerijom. Precizni su opet bili Simonović i Savović te se u posljednje dvije minute dvoboja ušlo s 75:70.

Minutu prije kraja Simon je nepotrebno prodao loptu, zatim je Simonović promašio zakucavanje ali i izborio novi napad. Gordić smanjuje na 77:75, a Krstić promašuje otvorenu tricu koja bi osigurala pobjedu. No, skočio je Tomić, a Budućnost radi nesportsku pogrešku na Štimcu i tu je bio kraj.

Čak su petorica igrača Zagreba upisali dvoznamenkasti broj koševa: Tomić (17), Barać (14), Simon i Prkačin (13) te Štimac (11). Tomić je ostvario i double-double dodavši 12 skokova, a Krstić se istaknuo s pet asistencija. Goste je sa 17 ubačaja (pet od ukupno 12 crnogorskih trica) predvodio Savović, a Simonović je naposljetku dodao 12. Čedomir Vitkovac upisao je 11 koševa i 11 skokova.

Zagreb u trećem kolu gostuje u Beogradu kod Crvene zvezde.