1. Hrvatska nogometna liga, 2. kolo, 01.08.2009, 20:00 h, Stadion Kantrida, Rijeka, gledatelja: 250

Borna Rupnik • subota, 01.08.2009.

Istra je na Kantridi ubilježila prvu ovosezonsku pobjedu. Za visok poraz od Dinama Puljani su se iskupili na mlađem bratu hrvatskog prvaka, momčadi Lokomotive, u susretu koji pogotovo u prvom dijelu nije odisao ljepotom, ali je u nastavku ponudio čak četiri pogotka...

Istra 1961 i Lokomotiva tražile su prije svega popravak dojma nakon katastrofalnih poraza u prvom kolu Prve HNL, a u takvim su se uvjetima naposljetku bolje snašli nominalni domaćini. Strah od drugog uzastopnog poraza, i to od vjerojatno izravnog konkurenta iz donjeg doma ljestvice, sputao je na početku igrače i jedne i druge momčadi te se malobrojni gledatelji u Rijeci nisu nagledali dobrog nogometa.

Gosti su se čvrsto postavili na terenu i suzbijali i najmanji pokušaj Istre, koja nije pronalazila načina kako probiti obranu Lokomotive. Tek je sredinom prvog poluvremena ozbiljnu opasnost vrataru Vidakoviću priuštio Asim Šehić, no zaustavila ga je greda.

Prvih deset minuta nastavka nije nudilo nikakve naznake da će Istrani i Zagrepčani barem djelomično opravdati svoj prvoligaški status. Međutim, Šehić je ipak odlučio stati na kraj svim mukama u napadu Istre. U 59. minuti uzeo je loptu, vlastoručno probio gostujući zid, izbio pred vratara i prevario ga za vodstvo ekipe iz Pule.

Šehić je epitet igrača utakmice potvrdio nepunih deset minuta poslije, svojim drugim pogotkom. Ponovno je izbjegao Lokomotivin blok, potegnuo s petnaestak metara i zatresao Vidakovićevu mrežu za sigurnijih 2:0. Ipak, gosti iz Zagreba nisu se predali.

Prošlo je samo pet minuta kada je jedan od najiskusnijih igrača Lokomotive, Nino Bule, smanjio na 2:1. Velik dio zasluga za taj pogodak pripada mladom Havojiću, koji je ušao kao zamjena i namjestio Buli loptu za njegov prvi ovosezonski gol.

U silnoj želji da ipak izvuče bod za svoju momčad, Matej Jelić je u 83. minuti zaradio drugi žuti, isključujući karton, čime su šanse Lokomotive naglo opale, a konačni udarac zadao im je Kalilou Mohamed Traore u prvom sljedećem ozbiljnijem napadu. Brojčanu je prednost iskoristio poslavši loptu ispred nesretnog Vidakovića, koji je u prvih 180 minuta u prvom razredu hrvatskog nogometa već devet puta morao po loptu u mrežu.

Rezultat se u samoj završnici više nije mijenjao. Istri će ova tri boda biti veliki poticaj za nastavak sezone jer su u utakmicu ušli s nemalim imperativom pobjede, dok će Lokomotiva za prvo slavlje morati pričekati neku drugu priliku. Prva im se nudi u idućem kolu protiv Varteksa.

Istra će pozitivan pomak pokušati ovjeriti u trećem kolu protiv još jednog donedavnog poznanika iz drugoligaškog društva, Međimurja.