Liga prvaka, kvalifikacije, 2. pretkolo, 22.07.2009, 20:30 h
Bohemians 0:1 Salzburg
Salzburg

Salzburg u zadnji čas

Vedran Attias • srijeda, 22.07.2009.

Dinamo će u trećem pretkolu Lige prvaka već sljedećeg tjedna u Salzburgu igrati protiv austrijskog Red Bulla! Irski Bohemians je na svojem terenu uspio 85 minuta držati praznu mrežu, no onda im je popustila koncentracija i ipak nisu uspjeli napravili senzaciju i proći dalje...

BOHEMIANS - RED BULL SALZBURG 0:1 (UKUPNO 1:2)

Uzvratna utakmica 2. pretkola Lige prvaka
Mjesto: Dalymount Park, Dublin, Irska
Suci: Stavrev, Krstevski, Kirovski (svi Makedonija)
Strijelac: Jezek 86. 0:1

Bohemians: B. Murphy, Powell, Rossiter (0d 88. McGuiness), Oman, Crowe, J. Byrne (od 84. Cronin), Brennan ( od 66. A. Murphy), Shelly, Deegan, Keegan, Ndo

Red Bull Salzburg: Gustafsson, Dudić, Schwegler, Augustinussen, Tchoyi, Schiemer, Ulmer (od 59. Jezek), Švento, Janko, Ilić (od 63. Vladavić), Leitgeb (od 73. Nelisse)

Teško je reći je li Red Bull Salzburg zasluženo prošao u treće pretkolo, ali Austrijanci su ipak u 180 minuta nogometa protiv Iraca - pokazali više. Točno kako sugerira i rezultat, nisu pokazali puno više, no momčad Huuba Stevensa bila je bolja, a na kraja imala i malo sreće te će biti sljedeći protivnik hrvatskog prvaka Dinama.

Gosti su dobro otvorili utakmicu i dominantno se postavili na terenu pa se nakon desetak minuta činilo kako je 1:1 iz prve utakmice samo splet nesretnih okolnosti, no takvo stanje na terenu nije dugo potrajalo.

Jedina prava prilika Austrijanaca u prvih 45 minuta došla je već u 1. minuti kada je Schiemer visoko skočio, ali sa samo nekoliko metara nije uspio poslati loptu u mrežu. Neugodno je bilo pred golom Murphyja i samo par minuta kasnije kada je Janko srušen u kaznenom prostoru, ali sudac Stavrev iz Makedonije nije se odlučio pokazati na bijelu točku iako je mogao.

"Red Bull gives you wings... but takes your soul"

Vrlo jasan transparent imali su navijači Red Bull Salzburg na kojem je pisalo: "Red Bull gives you wings... but takes your soul". Naravno, time navijači aludiraju na bogatog vlasnika koji je prije par godina kupio klub, ali iako su "igrači dobili kriiiila" - navijačima je bitno i nešto drugo.

Bohemians je očekivao jurnjavu Salzburga na početku jer su Austrijanci ti koji su morali zabiti gol kako bi izborili utakmice s Dinamom pa su Irci stpljivo čekali svoje prilike koje su uglavnom dolazile - iz prekida.

Prva takva došla je u 11. minuti kada je Brennan dobro nabacio,a u skoku najviši bio Deegan, no njegov je udarac pao na gornji dio mreže. Nova prilika za irskog prvaka rodila se slučajno nakon što je Powell opasno centrirao/pucao po golu, no Gustafsson je bio siguran i uspio odbiti loptu u korner.

Kako je utakmica odmicala, gosti su bili sve manje konkretni dok su igrači Bohemiansa, posebno vezni red i napad, vrlo visoko izlazili na igrače Salzburga i tako im nisu dopuštali razvijanje igre. Naravno, tradicionalno svojem shvaćanju nogometa - Irci su vrlo žestoki i čvrsti u duelima.

Jurčić i Mamići u Dublinu

Dan nakon utakmice s Pjunikom, izvršni dopredsjednik Zdravko Mamić, sportski direktor Zoran Mamić i trener Kruno Jurčić odletjeli su u Dublin kako bi uživo gledali dvoboj iz kojega bolji ide na Dinamo. Utakmica nije bila posebno kvalitetna, no malo je vjerojatno kako će zbog toga delegacija Dinama biti posebno tužna.

Jedan od najboljih igrača Salzburga, aktivni Slovak Švento, dobro je nekoliko puta nabacio u sredinu gdje je redovito najviši bio Schiemer, no niti jednom nije bio precizan. Najbolju priliku do odmora imali su domaćini u 35. minuti kada je bilo vrlo opasno pred golom Austrijanaca.

Naravno, i ova je prilika došla nakon prekida i centaršuta kada je Nbo vratio neugodnu prizemnu loptu u sredinu, no srećom po goste, došla je u noge Schweglera iako su oko njega bila dva igrača domaćih.

Pljesak navijača Bohemiansa nakon posljednjeg sučevog zvižduka u prvom dijelu - dovoljno govori. Salzburg je vrlo dobro otvorio susret, dominirali su veći dio prvog dijela, no pravih šansi nisu imali dok je domaća publika znala nagraditi borbenost svoje momčadi.

U nastavku, ništa novoga - Salzburg više ima loptu u svojim nogama, no Bohemians se čvrsto i organizirano brani, ali je i opasan iz prekida te kontri; kontri koje stvarno vrlo dobro i jako ispucava, ali i rukom baca vratar Bohemiansa Murphy. Baš iz jedne takve Byrne je pucao s vrha kaznenog prostora, ali išlo je to ravno u Gustafssona.

Gosti su držali igru na polovici Bohemiansa, no prava prilika došla je tek u 80. minuti kada je Janko dobro skočio, ali i glavom poslao loptu pored gola. Iako se činilo kako gosti neće uspjeti zabiti gol, pet minuta prije kraja - šok u Dublinu.

Obrana Bohemiansa propustila je dugu loptu, a iza leđa im se ubacio Jezek koji je glavom iz kuta prebacio istrčalog Murphyja. Naravno, razočaranje na stadionu bilo je golemo jer su 85 minuta držali koncentraciju i već sigurno razmišljali o susretima s Dinamom, no u Europi je dovoljan samo trenutak dekoncentracije i - ispadate.

Na najgori mogući način za igrače i navijače, Bohemians je ispao iz Lige prvaka jer su Irci zaista bili blizu senzacije, no svaka je škola skupa.