Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 16.07.2009, 17:00 h, Milano Arena, Kumanovo, gledatelja: 1000
Suci: Teixeira Vitienes, Diaz Casado, Torre Cimiano (Španjolska)

Antonija Pavlić • četvrtak, 16.07.2009.

Aljoša Vojnović nije dopustio kumanovskom Milanu iznenađenje u Makedoniji. S tri pogotka u razmaku od samo pet minuta pokopao je sve Milanove nade u moguće iznenađenje i Slavenu najvjerojatnije osigurao treće pretkolo Europske lige.

Arieton Ziba
46'
18
Valmir Beljulji
66'

Erkan Jusuf
30
Csaba Csizmadia
6
(do 46')
Milivoj Bračun

Sada možemo sa sigurnošću reći - Slaven se u ljetnom prijelaznom roku veoma dobro "opremio". Cszaba Cszimadia i Aljoša Vojnović autori su prvog pravog Slavenovog europskog trijumfa ove sezone, a Hrvatska u trećem pretkolu Europske lige od danas najvjerojatnije ima barem jednog predstavnika!

Na agresivan i odlučan start odlučio se Slaven Belupo u obje utakmice 1. pretkola Europske lige protiv Birkirkare, a isti su recept pokušali upotrijebiti i u Kumanovu.

Bojan Vručina tako je već u prvih pet minuta dvaput zaprijetio Zoranu Markovskom, no oba puta prilično neprecizno. Minutu kasnije udarac je oprobao i Aljoša Vojnović, no niti on nije bio ništa konkretniji.

U 10. minuti po prvi su puta zaprijetili i domaćini, nakon što je Armend Alimi izveo udarac iz kuta, ali prvo Brando Erdogan, a zatim i Dragan Trajkovski nisu uspjeli zatresti Rodićevu mrežu.

Nakon desetak minuta jalovih pokušaja oba kluba, Cszaba Cszimadia još je jednom pokazao zašto ga je Milivoj Bračun toliko želio u koprivničkoj svlačionici. U svojoj trećoj službenoj utakmici u dresu Slavena postigao je i drugi pogodak, poentiravši nakon što mu je zajedno s Bojanom Vručinom vratar Makedonaca već obranio dva pokušaja.

Konstantni napadi i gotovo potpuna dominacija doveli su ubrzo i do povećanja vodstva hrvatskoga predstavnika. Aljoša Vojnović iskoristio je svojih pet minuta "slave" i u razmaku od 39. do 44. minute postigao hat-trick!

U 39. minuti bivši napadač Osijeka i Croatije Sesveta glavom je realizirao ubačaj Purića s desne strane, a samo dvije minute kasnije na asistenciju Marija Jurića rezultat je na semaforu povećao na 3:0. Minutu prije kraja prvog poluvremena Vručina je ispremiješao obranu domaćina i ponovno dodao do Vojnovića, koji smireno loptu posprema u donji lijevi kut Markovskovog gola.

Ništa manje dominantno nije nastupio Slaven niti na početku drugog dijela. Milivoj Bračun zbog iscrpljenosti prouzrokovane nedavnom bolešću iz igre je izvadio Kaju Rogulja, a priliku je dobio Stipe Lapić.

Nedugo potom u igru je umjesto Posavca ušao i Nikola Šafarić, te unio malo živosti u redove Slavena. Vidjelo se, ipak da je visok rezultat u prvom poluvremenu utjecao na igru hrvatskoga predstavnika u nastavku.

Najviše pokušaja udarca prema Zoranu Markovskom uputio je nominalno prvi napadač Koprivničana, Bojan Vručina, no u gostima ga i dalje ne ide; ni protiv slabašnih Makedonaca nije uspio postići prvi ovogodišnji zgoditak.

Kako se bližio kraj utakmice, tako je i tempo igre posustao, a obje su momčadi vidno željele što prije krenuti na "hlađenje". Slaven Belupo je odigrao odlično prvo, i nešto manje dobro drugo poluvrijeme, a četiri pogotka prednosti trebala bi biti dovoljna za osiguranje još barem dvije europske utakmice.