Europska liga, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 16.07.2009, 20:00 h, Luksemburg, Josy Barthel, gledatelja: 1.000
Suci: Richmond (Škotska), Cryans (Škotska), Cheyne (Škotska), Mclean (Škotska)

Maja Giljanović • četvrtak, 16.07.2009.

Nogometaši Rijeke vratit će se posramljeni i poniženi s gostovanja u Luksemburgu u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige. Riječani su u svom prvom ovosezonskom europskom nastupu doživjeli poraz od Differdangea, momčadi sačinjene od amatera, a iako pogodak zaostatka (1:0) otvara mogućnost preokreta u uzvratu, momčadi Roberta Rubčića će nakon ovog biti teško vratiti obraz i objasniti što se dogodilo...

Kettenmeyer
59'

Diop
74'

Pace
77'

Johann Smith
67'

Robert Rubčić

Prošle godine je Rijeku zaboljela eliminacija od Renove, a Makedonija je u odnosu na Luksemburg primjerice Premiership u odnosu na HNL. Čak i da kojim slučajem na Kantridi Differdangeu natrpaju mrežu, gorak okus večerašnje partije teško će se isprati.

U prvom poluvremenu uspavani Riječani. Prvih 20-tak minuta proteklo je u terenskoj inicijativi motivirane amaterske družine. U prvom je redu prijetio Pierre Piskor - Francuz koji je prošle godine bio najbolji igrač luksemburške lige i u 28 utakmica postigao 30 golova - ali je jedini raspoložen naš u tom periodu Radman skinuo njegova dva pokušaja.

U 23. minuti prvi ozbiljnija akcija Rijeke, ali šut Ahmada Sharbinija odlazi poviše prečke. Kapetan je u 29. ponovno zapucao, ali ovog puta domaći golman dobro reagira.

U 39. Radman ponovno zaustavlja udarac Piskora, ali ni Differdangeova jedinica ne ostaje dužna u samom finišu poluvremenu kad je najbolju šansu na utakmici propustio Anas Sharbini.

Neefikasnost koju su Rubčićevi igrači ispoljavali i u pripremnim utakmicama - nijedan gol nisu postigli na četiri utakmice (Polonia 0:0, Baku 0:2, Wisla 0:2, Koper 0:3) - ponovno se pokazala njihovom boljkom.

Rijeka, koja se prošle sezone izblamirala u prvom kolu Interoto kupa (0:0, 0:2 protiv makedonske Renove), na stadionu Thillenburg ne briljira ni u drugom poluvremenu.

Koliko je god Rubčić nakon 20 dana priprema izjavljivao: "Ne zabrinjava me što promašujemo. Bitno je da stvaramo akcije, a golovi će doći".

Nisu došli u prvom, ali ni u drugom poluvremenu. U drugom dijelu ponovno Differdange izgleda ozbiljnije (Mendes), a kao šlag na kraju najbolji igrač utakmice Piskor u 61. minuti dovodi Luksemburžane u vodstvo.

Bio je to fliper u Radmanovom šesnaestercu koji je obranio udarac i Kintzigera i Mendesa, ali njegova je obrana nezainteresirano promatrala i dozvolila Luksemburžanima i treću sreću.

Budući je Rijeka (Anas Sharbini i Čagalj) u posljednjih desetak minuta propustila dvije koliko-toliko suvisle akcije vodstvo se nakon isteka 90. pretvorilo u pobjedu, a gol Piskora - njihov deveti u povijesti u Europi (primili su ih, pak, 108, ali od Rijeke nijedan) vrijedan je prve pobjede Differdangea još nakon 1980. (2:1 protiv Omonije u Luksemburgu, ali 1:6 na Cipru u uzvratu).

Ni Armada se nije proslavila. 40-tak navijača potuklo se među sobom i uzalud su trošili novac - utakmicu nisu vidjeli nego su završili u pritvoru, a ostali koji su doputovali u Luksemburg i dospjeli na stadion na pred kraj su i na početku drugog poluvremena izazvali kratke prekide ubacivanjem bengalki u teren. Bio je to tužan i ružan riječki izlet u Luksemburg...