Sunsi i Netsi eliminirani

Goran Markuš • četvrtak, 09.04.2009.

Usprkos sjajnoj pobjedi kod Hornetsa Sunsi su uslijed slavlja Dallasa izgubili sve šanse za plasman na doigravanje. Ništa bolje nisu prošli niti Netsi čija je borba za osmo mjesto na Istoku prekinuta sinoćnjim porazom kod Bostona...

Velikom pobjedom protiv Jazza Dallas je istovremeno napravio dvije vrlo velike stvari. Za početak, osigurali su svoj nastup u doigravanju čime su uništili sve šanse za Netse dok su se s druge strane izjednačili u broju pobjeda sa Utahom te stigli na svega jednu od šestoplasiranog New Orleansa. "Ukoliko nastavimo pobjeđivati šanse za pomak sa osmog mjesta su realne čime bi uspjeli izbjeći ogled s Lakersima već u prvom kolu playoffa", nakon susreta izjavio je trener Dallasa, Rick Carlisle.

Što se pak same utakmice tiče Mavericksi su vrlo rano preuzeli inicijativu i već nakon 12 minuta igre pobjegli na 11 poena razlike. Stečena prednost zahvaljujući sjajnom Dirku Nowitzkom (31 poen - 12 uzastopnih, 7 skokova), Jasonu Terryju (21 poen) i Joseu Bareji (18 poena, 9 asistencija) rasla je do samog kraja susreta, a značajan doprinos dao je i Josh Howard koji je uz 13 poena i osam skokova skupio i sedam ukradenih lopti što je ujedno i njegov osobni rekord. Sa 18 poena i 12 asistencija Utahu je predvodio Deron Williams.

Kako su na teren izlazili 90 minuta prije Dallasa igrači Sunsa su još uvijek imali kakvu/takvu šansu za plasman među osam najboljih na Zapadu stoga ne čudi žestoka borba kojom su uspjeli svladati New Orleans čime su zapravo napravili veliku uslugu Dallasu koji se sada nalazi tek jednu pobjedu ispod Hornetsa. Tek deveto mjesto veliki je neuspjeh za Sunsov zvjezdani dvojac Shaquille O'Neal (17 poena, 11 skokova) - Steve Nash (24 poena, 13 asistencija) koji nakon jako dugo vremena neće zaigrati u doigravanju (O'Neal 1992./1992., Nash 1998./1999.).

Iako je Chris Paul (29 poena, 7 skokova, 16 asistencija) zabivši velikih 15 poena u prvoj četvrtini vrlo rano odveo Hornetse na solidnih +6 sa deset uzastopnih poena Shaquille O'Neal ubrzo vraća Phoenix u egal. Ipak, prelomnicom se pokazuje treća četvrtina kada se budi i dvojac Steve Nash - Jason Richardson (17 poena) što rezultira preuzimanje vodstva i bijegom na i više nego pristojnih +10. Do kraja susreta David West (28 poena, 12 skokova) je pokušao vratiti svoju momčad u borbu za pobjedu, no dalje od konačnih -5 jednostavno nije išlo.

Razvalivši New York sinoć fantastičan Detroit izbacio je Netse iz trke za doigravanje istovremeno se izjednačivši sa Chicagom na sedmom mjestu Istoka. Tek je dvojac Al Harrington (26 poena, 6 skokova) - Wilson Chandler (23 poena, 8 skokova) zabio dvoznamenkasti broj poena za Knickse koji protiv i obrambeno, ali i napadački očito nadmoćnijih Pistonsa nisu mogli. Kao najefikasniji igrač Detroita pokazao se sjajan Richard Hamilton (22 poena, 7 asistencija), a značajan doprinos dao je i odličan dvojac Rasheed Wallace (14 poena, 12 skokova) - Antonio McDyess (13 poena, 16 skokova).

Bez obzira na slavlje Detroita pobjedom nad Raptorsima Pacersi i dalje ostaju u igri za doigravanje. Motivacije za domaćina uoči susreta nije nedostajalo što rezultira sa velikih +26 već na poluvremenu, odnosno još nevjerojatnijih +36 uoči posljednjih 12 minuta igre tijekom kojih su gosti ipak pritisnuli i susret završili sa puno prihvatljivijih 29 poena razlike.

Indiana Pacers - Toronto Raptors

Dvojac Danny Granger (29 poena) - Jarrett Jack (23 poena, 5 skokova, 6 asistencija) predvodio je Indianu dok se sa 21 poenom i devet skokova najefikasnijim igračem Toronta još jednom pokazao Chris Bosh. Iznadprosječne 24. minute na terenu dobio je i naš Roko Leni Ukić koji je uz sedam poena (5/8 slobodna bacanja, 1/7 šut za dva, 0/1 šut za tri) upisao i velikih sedam asistencija, skok i ukradenu loptu.

Iako su se i teoretski njihove šanse za doigravanje ugasile Netsi su ponovno odigrali veliku utakmicu i zamalo svladali moćne Celticse. Još jednom, Vince Carter (33 poena, 12 skokova, 5 asistencija) je odigrao kao u mladim danima i svega 50 sekundi prije kraja susreta svojom mini 0:5 serijom doveo Netse na svega -2, no nekoliko loših poteza i malo nesreće prepriječilo im se na putu do novog, velikog uspjeha. Sa 31 poenom, devet skokova i pet asistencija odličnu utakmicu odradio je i Rajon Rondo predvodivši svoju momčad do 59. ovosezonske pobjede koja ih još uvijek drži iznad Orlanda na drugom mjestu Istoka.

Jednom od najvećih gostujućih pobjeda u posljednjih nekoliko godina Trail Blazersi su se izjednačili sa Spursima i Houstonom, dvojcem s kojim će do samog kraja regularne sezone voditi bitku za osvajanje jedne od prve četiri pozicije koje automatski donose i prednost domaćeg terena u prvom krugu doigravanja. Ukoliko i zanemarimo ozljedu Manua Ginobilija neočekivano lošom predstavom San Antonio sinoć jednostavno nije imao realne šanse protiv izuzetno raspoloženog Portlanda predvođenog očekivano sjajnim dvojcem Brandon Roy (26 poena, 6 asistencija) - LaMarcus Aldridge (20 poena, 6 skokova).