Goran Markuš • subota, 14.03.2009.

Novih je 11 NBA ogleda iza nas, a u čak dva susreta pobjednika se tražilo u produžecima. Tako su neočekivano teško tek nakon 51 minute igre Cavaliersi potvrdili svoje prvo mjesto u diviziji, a ništa bolje nije prošao niti Detroit koji je uz dosta truda ipak uspio nanijeti sedmi uzastopni poraz momčadi našeg Roka Leni Ukića...

Po prvi puta nakon sezone 1975./1976. Cleveland je osigurao naslov u diviziji Central, no nije bilo lako. Najlošija momčad lige, Sacramento Kingsi pružala je neočekivano čvrst otpor i Cavsima je trebala još jedna velika noć LeBrona Jamesa (51 poen, 9 asistencija) u kombinaciji sa produžetkom da bi ih uspjeli slomiti.

Nakon prvog prilično izjednačenog poluvremena na leđima fantastičnog Kevina Martina (36 poena, 6 skokova) Sacramento uspijeva šokirati domaćina i uoči posljednje četvrtine bježi na velikih +14. Međutim, u četvrtoj četvrtini Cavsi vraćaju "milo za drago", a pogođenim slobodnim bacanjem LeBron im osigurava produžetak.

LeBron donosi novu pobjedu Clevelandu

Iskustvo, forma i kvaliteta u ovakvoj završnici dolaze do izražaja stoga ne čudi brza 6:0 serija gostiju koja Cavaliersima omogućava mirno privođenje susreta kraju. Iako je njegova serija triple-double učinka završena, očekivano, James je zadovoljan: "Srušili smo rekord postavljen prije mog rođenja, recite mi da to nije cool."

Iako su ne tako davno još uvijek pričali o velikom povratku i lovu na doigravanje košarkaši Toronta iz utakmice u utakmicu sve su dalje od cilja, a kraj crnog niza od sad već sedam uzastopnih poraza još se uvijek niti ne nazire.

Prilično izjednačeni prvi dio susreta sa Pistonsima bolje iskorištavaju Raptorsi i na čelu s dvojcem Chris Bosh (27 poena, 10 skokova, 5 asistencija) - Jose Calderon (20 poena, 11 asistencija) na veliki odmor odlaze sa pet poena prednosti.

Pravi šok stiže u trećoj četvrtini kada Richard Hamilton (24 poena, 5 skokova, 16 asistencija) okreće susret i -5 pretvara u +10 za Detroit. Ipak, Toronto se nije planirao predati tako lako i odličan drugi dio četvrte četvrtine devet sekundi prije kraja rezultira polaganjem Calderona koji Raptorsima donosi produžetak.

Toronto Raptors - Detorit Pistons u šest minuta

Ipak, 0:9 serija gostiju već na samom otvaranju produžetka bila je i više nego dovoljna gostima za mirno privođenje susreta kraju. Novih 11 minuta odigrao je i naš Roko Leni Ukić tijekom kojih je uspio upisati šest poena (3/7 šut za dva), četiri skoka i asistenciju.

27 poena i devet skokova Dirka Nowitzkog, 102. triple-double Jasona Kidda (21 poen, 10 skokova, 11 asistencija), odlična košarka koju pokazuju u posljednjih nekoliko susreta - sinoć ništa nije pomoglo Dallasu koji se sa gostovanja kod Warriorsa vraća poražen.

Naime, generalno gledajući niti Golden State nije pokazao pravi timski duh već ih je do nove, tek 19. ovosezonske pobjede odnio neočekivano raspoložen dvojac Stephen Jackson (31 poen, 7 skokova, 10 asistencija) - Monta Ellis (29 poena, 11 skokova). "Ovo je pravi pokazatelj naših mogućnosti. Napokon smo svi zdravi i ako će tako biti već iduće sezone možete očekivati puno bolje rezultate", nakon susreta izjavio je Jackson.

Iako na početku nije izgledalo dobro (21:27 nakon prve četvrtine) povratnik Rajon Rondo (4 poena, 8 skokova, 8 asistencija) vratio je sigurnost Celticsima koji su na leđima fantastičnog Leona Powea (30 poena, 11 skokova) i Raya Allena (22 poena) prekinuli crnu 0:2 seriju i vratili se lovu na prvu poziciju Istoka. Kod Memphisa očekivano najefikasniji bio je dvojac Rudy Gay (26 poena) - rookie O.J. Mayo (21 poen) koji sam protiv aktualnih NBA prvaka jednostavno nije mogao.

Ponajviše zahvaljujući ponovno odličnom Chrisu Paulu (30 poena, 6 skokova, 9 asistencija) Hornetsi su upisali 41. pobjedu i tako se izjednačili sa Portlandom i Utahom na četvrtom mjestu Zapada. Istovremeno, novim porazom Milwaukeeju se problemi sve više približavaju. Naime, trenutno toliko željeno osmo mjesto drže sa tek jednom pobjedom više od Chicaga tj. dvije pobjede više od čak četiri kluba koja samo čekaju njihov sljedeći krivi korak.

Jedna od momčadi koje čekaju u zasjedi su i New Jersey Netsi koji sinoć ipak nisu iskoristili poraz Bucksa. Naime, kod Portlanda nošenog ponovno fantastičnim Brandonom Royem (31 poen) i LaMarcusom Aldridgeom (19 poena, 11 skokova) čak niti raspoložena trojka Devin Harris (27 poena, 7 skokova, 8 asistencija) - Brook Lopez (22 poena, 6 skokova) - Vince Carter (19 poena) nije bila dovoljna za više od konačnih -9.

Vrlo zanimljivo bilo je i u Minnesoti gdje je dvojac Nate Robinson (25 poena, 6 skokova, 7 asistencija) - Wilson Chandler (24 poena, 12 skokova) odlično odradio drugo poluvrijeme i zaustavivši Ryana Gomesa (28 poena) uspio mirno privesti susret kraju. Sa 28. pobjeda Knicksi su se tako pridružili trojci koja je svega dvije pobjede iza toliko željenog osmog mjesta Istoka, posljednjeg koje vodi u doigravanje.