Clippersi šokirali Boston

Goran Markuš • četvrtak, 26.02.2009.

Momčad koja je ne tako davno u samo dva susreta primila 282 poena sinoć je pripremila bez sumnje najveće iznenađenje večeri pobijedivši aktualne NBA prvake, Boston Celticse. Odlična večer je i iza Devina Harrisa koji je sjajnom završnicom ponovno izvukao svoje Netse...

Kad u 47 utakmica uspiješ pobijediti tek 14 puta dolazak aktualnih prvaka u tvoj grad zasigurno ti nije ugodan, no Clippersi su uspjeli zanemariti poštovanje i svladati ozljedama pogođene Celticse. Brojni navijači Bostona jučer su ponovno dva puta uzdisali, prvi puta u trećoj, a drugi u četvrtoj četvrtini kada je Paulu Pierceu (20 poena) prst iskočio s mjesta, no ozljeda nije ozbiljna i na njihovu sreću njegovo ime neće morati dopisati sad već povećem broju imena na svojem popisu ozlijeđenih igrača.

Već na samom otvaranju susreta nošeni Marcusom Cambyjem (14 poena, 11 skokova) domaćini daju do znanja da se neće predati tako lako kako se očekivalo, no Ray Allen (17 poena, 6 asistencija) ne dopušta njihov bijeg i do poluvremena Celticsi preuzimaju vodstvo.

Cambyju i fantastičnom Zachu Randolphu (30 poena, 12 skokova) u nastavku se pridružuje i Baron Davis (16 poena, 7 skokova, 5 asistencija) što rezultira smanjenjem zaostatka na minimalan poen uoči posljednje četvrtine.

Dvojac Pierce - Allen 2:10 serijom otvara četvrtu četvrtinu i Boston je ponovno na +9, no svojom 8:0 serijom Clippersi ekspresno uzvraćaju. Čvrsta igra u završnici očuvala je minimalnu prednost gostiju sve do 19. sekunde prije kraja kada košem Randolpha domaćini prvo preuzimaju vodstvo da bi ubačenim slobodnim bacanjem Zach potvrdio veliku, tek 15. ovosezonsku pobjedu svoje momčadi.

Nakon što je uz zvuk sirene prekrasnom tricom sa sredine terena izvukao New Jersey protiv 76ersa sa ubačenih 19 poena u posljednjoj četvrtini Devin Harris (42 poena, 6 asistencija) je ponovno bio ključan igrač u novoj pobjedi Netsa, ovog puta nad Bullsima.

Tijekom prve tri četvrtine imali smo potpuno izjednačenu utakmicu u kojoj su samo nijanse odlučivale vodeću momčad. Ipak, očit umor nakon sinoćnje velike pobjede nad Orlandom, svladao je igrače Bullsa koji nisu uspjeli odigrati čvrstu završnicu što Netsi na čelu sa fantastičnim Harrisom itekako dobro naplaćuju.

Harris donio novu pobjedu

Bila je to prosječna utakmica za Bena Gordona koji je uz 17 poena upisao i 5 skokova, no vrlo loša za Derricka Rosea koji se priključio sa svega devet poena i pet asistencija. Izuzmemo li fantastičnog Harrisa s druge strane terena vrijedi istaknuti tek 18 poena i pet skokova Bobbyja Simmonsa koji je tako bio puno uspješniji i od najveće zvijezde kluba, Vincea Cartera čijih 11 poena uz 9 skokova i 7 asistencija samo potvrđuje krizu u kojoj se našao.

Sjajan Tony Parker (39 poena, 5 skokova , 9 asistencija) i loša večer Trail Blazersa bili su dovoljni da igrači San Antonio upišu novu pobjedu bez svojeg vrlo važnog dvojca Emanuel Ginobili - Tim Duncan. Portland sasvim solidno otvara susret i tijekom prvog poluvremena pruža čvrst otpor što rezultira zaostatkom od svega tri poena.

Ipak, pad koncentracije i raspoloženi Parker bili su previše da bi i u nastavku održali egal što konačnih +15 domaćina vjerno potvrđuje. Izuzev sjajnog Francuza na utakmici nitko nije zabio više od 15 poena. Tako je sinoć najefikasniji igrač gostiju, Channing Frye upisao 15 poena i sedam skokova, a slijedi ga Brandon Roy sa 14 poena i 5 skokova. S druge strane 15 poena upisao je i prvi pratitelj Parkera, Matt Booner.

Nakon pomalo iznenađujućeg poraza od Chicaga Orlando je iskoristio New York kako bi se vratio na dobar put. Veliko +14 vodstvo na poluvremenu bilo je sve što su igrači Orlanda trebali da mirno privedu susret kraju. Još jednom fantastičnom Dwightu Howardu (24 poena, 21 skok, 4 blokade) pridružio se Hidayet Turkoglu koji se sa 33 poena donekle iskupio za lošu predstavu protiv Bullsa. Ubacivši 32 poena najefikasniji igrač domaćina ponovno je bio Nate Robinson.

Ubacivši 120 poena Timberwolvesima Jazzeri su osigurali i šestu uzastopnu pobjedu. Odlučujuća je bila završnica u kojoj su gosti na leđima vrlo raspoloženog dvojca Mehmet Okur (25 poena) - Ronnie Brewer (20 poena) razbili domaćine i pobjegli na konačnih +17. Kod Utahe svakako moramo spomenuti i Derona Williamsa (13 poena, 5 skokova, 13 asistencija) dok kod Minnesote valja istaknuti tek dvojac Kevin Love (24 poena, 15 skokova) - Ryan Gomes (24 poena, 8 skokova).

Odlično otvaranje utakmice i miran razvoj situacije na terenu omogućio je Hornetsima nanošenje osmog uzastopnog poraza Detroitu. Sjajan David West (30 poena, 10 skokova) najzaslužniji je za 34. ovosezonsku pobjedu svoje momčadi, a sa 20 poena i 13 asistencija slijedi ga i odličan Chris Paul. Manja ozljeda leđima ograničila je Allena Iversona na svega devet minuta igre te istovremeno natjerala Richarda Hamiltona (24 poena, 6 asistencija) da preuzme ulogu vođe svoje momčadi.