Ukić dugo i prosječno, LeBronu 55 poena

Goran Markuš • subota, 21.02.2009.

Deset sinoćnjih NBA susreta pružalo nam je pravu šutersku poslasticu. LeBron James sa 55 poena osigurao je 42. pobjedu Cavsa, Kobe Bryant izvukao je Lakerse u produžetku, a ponovno ubacivši 140 poena Gentry i njegovi Sunsi dokazali su da i bez Stoudemirea mogu. Istovremeno, Ukić i njegovi Raptorsi pokazali su se kao odlična meta za izuzetno raspoložene Knickse...

Odlaskom Solomana odmah je bilo jasno da će našem Roku Leni Ukiću (5 poena - 1/1 slobodna bacanja, 2/5 šut za dva, 0/2 šut za tri, 1 skok, 3 asistencije) minutaža porasti, a sa sinoćnjih 24 minute na terenu gotovo se izjednačio sa Joseom Calderonom (9 poena, 10 asistencija).

Ipak niti za Ukića, a niti za Toronto ovo nije bila dobra utakmica, a novi poraz samo je potvrdio predzadnje mjesto u Istočnoj konferenciji. Na leđima fantastičnog dvojca David Lee (24 poena, 15 skokova) - Al Harrington (20 poena, 5 skokova) Knicksi su već nakon prve četvrtine pobjegli na +20.

Nažalost po goste, kraj se nije nazirao. Naime, nakon priključka još jednog dvojca, Wilson Chandler (32 poena, 6 skokova) - Nate Robinson (26 poena, 5 skokova, 7 asistencija) koji zajedno pogađa deset šuteva s crte za tri poena, New York uspijeva potpuno slomiti goste i do kraja susreta povećati razliku na ogromnih +30.

"Četvorica ili petorica naših igrača danas su bila vrlo raspoložena. U takvom slučaju protivniku je uvijek teško suprotstaviti se", izjavio je trener New Yorka, Mike D'Antoni. Sa 19 poena i sedam skokova goste je predvodio Joey Graham, a poen i skok manje upisao je Andrea Bargnani. Chris Bosh (12 poena, 9 skokova), nakon pet propuštenih susreta nije djelovao kao onaj pravi, a ostaje dojam da je i novopridošli Shawn Marion (14 poena, 12 skokova) mogao i trebao dati više.

Maestralnom igrom LeBron James (55 poena, 5 skokova, 9 asistencija) praktički je sam izvukao Cavse iz neprilika i osigurao im 42. ovosezonsku pobjedu. Predvođeni Charliejem Villanuevom (26 poena, 13 skokova, 6 asistencija) domaćini su bolje otvorili susret i uspjeli pobjeći na +9, no tricom sa sirenom i to sa nešto više od deset metara uoči drugog poluvremena LeBron smanjuje zaostatak na -6.

Kad je već smanjio zaostatak može i okrenuti susret. Naime, u ogromnoj 24:4 seriji u samo tri minute otvaranja treće četvrtine LeBron je pridonio sa ogromnih 17 poena i Cavsi su potpuno zasluženo poveli. Kako se Jamesu pridružio i Maurice Williams (23 poena, 6 asistencija) Cleveland nije imao problema sa kontrolom utakmice do samog kraja, a sa konačnih -8 nakon ovakvog susreta Bucksi ne mogu biti nezadovoljni.

Razbijačina LeBrona Jamesa

"Vidio sam da me ide, a pošto ekipa nije odgovorila na najbolji mogući način nimalo se nisam", nakon susreta izjavio je LeBron, a s osmjehom na licu trener Clevelanda, Mike Brown stigao je dodati: "Morat ću sam sebe istrenirati. Jednostavno, ne smijem si dopustiti više ovako treniranje - moram naučiti sjesti, biti tiho i uživati u showu kao i svi ostali."

Iako su se dugo mučili zahvaljujući Kobeu Bryantu koji je čak 11 od svojih 39 poena zabio u produžetku, Lakersi su uspjeli svladati Hornetse i upisati 45. ovosezonsku pobjedu. Do ovog susreta New Orleans je bio jedina NBA momčad koja ove sezone nije igrala produžetke, a njihovi prvi sigurno im neće ostati u lijepom sjećanju.

Bryant, Pau Gasol (20 poena, 12 skokova) i Lamar Odom (12 poena, 17 skokova) manje/više kontrolirali su igru sve do posljednje četvrtine kada na leđima raspoloženog dvojca Rasual Butler (31 poen) - Chris Paul (21 poen, 16 asistencija) Hornetsi izjednačavaju, no Paulov promašeni šut za pobjedu kasnije će se pokazati kobnim. Naime, Los Angeles tj. Kobe Bryant već je na otvaranju produžetka protivnici dao do znanja da ne misli potratiti drugu šansu i sjajnom igrom donosi treću uzastopnu pobjedu Lakersima.

Usprkos tijesnoj prvoj četvrtini u drugoj, kada se uvijek sjajnom Dwightu Howardu (13 poena, 16 skokova, 6 blokada) priključuje i Rashard Lewis (18 poena, 6 skokova), Magic se uspijeva odlijepiti i bježi na +14. U trećoj četvrtini iz prosjeka iskače i Hidayet Turkoglu (24 poena, 7 skokova) nakon čega razlika raste na još većih 16 poena da bi nešto mirniju završnicu gostiju Raymond Felton (16 poena) i njegovi Bobcatsi iskoristili tek za smanjenje zaostatka na konačnih -12 čime Orlando upisuje jubilarnu 40. ovosezonsku pobjedu.

I bez ozlijeđenog Amarea Stoudemirea Phoenix je ponovno uspio utrpati 140 poena. Žrtva su bili košarkaši Oklahome, a čovjek susreta upravo Stoudemireova zamjena, Leandro Barbosa (41 poena, 7 skokova, 7 asistencija) kojemu Gentryjev stil igre očito odgovara. "Obožavam igrati ganjajući se s protivnikom po terenu, a mislim da u ovoj momčadi nisam jedini", nakon susreta izjavio je Barbosa.

Pravi otpor igrači Thundera predvođeni ponovno odličnim Kevinom Durantom (35 poena, 8 skokova, 5 asistencija) pružali su tek u trećoj četvrtini kada su sjajnom obranom zaustavili Sunse na 24 poena, no Barbosi se priključuje Jason Richardson (34 poena) i ubrzo se sve vraća na staro. 22 poena i 9 skokova daju naslutiti kako se čak i Shaquille O'Neal sve bolje privikava na novi, puno brži način igre koji je nametnuo Alvin Gentry. Ipak, iako su iza njih tri uzastopna susreta sa minimalno 140 poena, što ih čini prvim klubom kojemu je to uspjelo nakon punih 18 godina (Portland 1990.), Gentry je siguran da brojku četiri ipak neće vidjeti: "Čeka nas ogled sa Bostonom, a jedino što mogu reći je da sigurno nećemo ponovno ubaciti 140 poena."

Portlandov omjer pobjeda i poraza kod kuće na Zapadu odmah je iza Lakersovog što je ovog puta bilo kobno za Hawkse koje niti raspoloženi Mike Bibby (27 poena, šest skokova) nije uspio spasiti od 23. ovosezonskog poraza. Nakon pomalo nervozne prve četvrtine na leđima Brandona Roya (27 poena, 7 skokova, 5 asistencija) i LaMarcusa Aldridgea (24 poena, 11 skokova) domaćini potpuno preuzimaju igru u svoje ruke i koncentrirano u svoju korist privode susret kraju.