Prijateljska utakmica, 31.05.2008, 20:30 h, Budimpešta, stadion Ujpesta Ferenc Szusza, gledatelja: 8.500

Neuvjerljiva generalna proba

Bernard Jurišić, Tomislav Pacak, Zoran Zdelar • subota, 31.05.2008.

U posljednjoj provjeri prije Eura, Hrvatska je bila daleko od blistavog izdanja na stadionu Ferenc Szusza u Budimpešti. Remi protiv Mađarske, a još manje prikazana igra, neće ponuditi previše razloga za optimizam, što je za hrvatski način razmišljanja - možda i dobra stvar...

Peter Orosz
64'
15
Zoltan Szelesi
89'

Slika 1 od 2.

Hrvatska se nije uspjela pridružiti Norveškoj kao jedinoj momčadi koja je slavila na Ferenc Szusza stadionu protiv Mađarske. Nakon neuvjerljive predstave s previše indisponiranih pojedinaca, Hrvatska će prema Austriji krenuti s 1:1 protiv Mađara koji su taj remi i više nego zaslužili. Pred oko 8.000 gledatelja, među kojima je bilo i skoro 1.000 Hrvata, Hrvatska je povela golom Nike Kovača, no kapetan je pripomogao i Mađarskoj da izjednači, uz "pomoć" nesigurnog Pletikose i Tamasa Vaska.

Slika 2 od 3.

Odličnih početnih pet minuta nije dalo naslutiti da nas čeka poluvrijeme koje što prije treba zaboraviti. Hrvatska je krenula izvrsno, činilo se da će se obistiniti Bilićeve najave kako će njegova momčad protiv Mađarske krenuti kao da se radi o Europskom prvenstvu.

Slika 5 od 6.

Vezane vijesti

U drugoj minuti Modrić puca s 17-18 metara, Fulop to dobro brani, a loptu, po čini se točnoj procjeni pomoćnog suca, iz zaleđa u gol posprema Mladen Petrić.

Slika 6 od 7.

Dvije minute kasnije Niko Kranjčar ima sjajnu priliku - nakon što je Juhasz promašio cijelu loptu, Niko je krenuo sam prema Fulopu, no predugo oklijevanje dovelo ga je u lošu poziciju odakle slabo puca pa Fulop nema težak posao obraniti taj udarac. Nažalost, to je bila tek najave vrlo slabe Kranjčareve partije, premda se ne može reći da mu je itko od suigrača bio na zavidnoj razini.

Slika 3 od 4.

Nakon tih dobrih pet minuta, Hrvatska kao da je zaboravila da je za osam dana čeka prepuni Ernst Happel i vrlo napaljen protivnik na Euru, štoviše, Mađarska je izgledala kao ta koja se priprema za Euro. Pristup nije bio pravi, a uz to je došla i prilična indisponiranost u igri - Luka Modrić nije bio pravi, izostali su prodori Srne i Pranjića, Nike Kovača nije bilo previše u igri, dok je kod napadača Olić pokušavao više od Petrića, no učinak im je bio sličan - mali.

Slika 4 od 5.

S druge strane, ni domaćin nije stvarao previše šansi, iako je imao više loptu u posjedu. U 22. minuti Dzsudzsak je opalio s 25 metara i pogodio blok, a to je izgledalo kao najopasnija prilika domaćih u tom periodu. U 24. minuti Hrvatska je usprkos slaboj igri povela. Srna je ubacio iz kuta, a opet je najspretniji i najsnalažljiviji bio kapetan Niko Kovač koji s nekoliko metara glavom zakucava loptu u mrežu.

Slika 7 od 8.

No, umjesto da postignuti pogodak oslobodi "kvadratiće", Mađari su zagospodarili travnjakom, premda je to možda prestroga riječ s obzirom da prilike nisu stvarali. Ipak, baš kao i Hrvatska, Mađari su iz kornera stigli do izjednačujućeg pogotka. U 44. minuti Pletikosa nije uspio izbiti loptu na tek metar-dva od gola, lopta se odbila od Tamasa Vaskoa, a potom i od noge Nike Kovača iza Pletikose. Tražili su naši prekršaj na Pletikosi koji je mogao, ali i nije morao biti sviran, no sudac Damien Ledentu samo je pokazao na centar. Tako je okončano 45 minuta koji ne mogu biti razlog za optimizam uoči Eura, koliko god prijateljske utakmice malo značile.

Nažalost, drugi dio nije bio značajno bolji. Pokušao je izbornik promijeniti sustav igre, Rakitić je zamijenio Olića, no velikih promjena na terenu nije bilo. I dalje smo gledali jednu mlaku Hrvatsku, a u pojedinim trenucima činilo se kao da Bilić namjerno želi prevariti skaute predstojećih protivnika jer smo svjedočili čudnim taktičkim postavkama - Srna je boravio u napadu, Rakitić svugdje, a i dalje smo igrali bez pravog doprinosa glavnih kreativaca, Kranjčara i Modrića.

Kranjčar je u 47. minuti imalo lijepu šansu za udarac, no zapucao je jako slabo. Uzvratio je Zoltan Gera na sličan način, neprecizno s vrha šesnaesterca. Kranjčar je jedini pravi potez odigrao u 52. minuti kada je izvrsno gurnuo prema Petriću, ali Fulop na vrijeme izlazi sa svog gola i izbija loptu u aut. Dvije minute kasnije opet je nakon kornera najbolji u skoku Niko Kovač, no ovoga puta suprotna stativa spriječila je novi kapetanov gol.

To je bilo praktički sve od Hrvatske u ovom dvoboju. Do kraja su Mađari bili bolja momčad, iako se vidjelo da nemaju pravu kvalitetu u završnici. U 66. minuti Huszti ima dobru šansu, no glavom sa 6-7 metara puca pored gola. Atraktivno je petom u 74. minuti pokušao Hajnal, ali Pletikosa je na mjestu. S druge strane Kranjčar daje povratnu loptu na peterac prema Klasniću, ali mađarski branič je brži i izbija u aut.

Sedam minuta prije kraja Pranjić je prvi puta probio lijevi bok, ubacio u sredinu gdje mađarski branič igra rukom, no Ledentu to nije vidio. Ipak, Ledent nam je to vratio dvije minute prije kraja kada nije svirao jedanaesterac ni za Mađarsku koji je, istina, više izgledao kao simuliranje.

Pokušao je Bilić s nekoliko izmjena promijeniti tijek događaja, no jednostavno nije mogao naći raspoloženog igrača - Rakitić i Klasnić uklopili su se u sivilo cijele momčadi. Mađari su se, s druge strane, pokazali kao vrlo solidan protivnik, puno bolji od Moldavije. Erwin Koeman dobro je posložio svoju momčad, te je nakon pobjede nad europskim prvakom Grčkom ubilježio još jedan zadovoljavajući rezultat.

Osam dana prije Eura teško je poslije ovakve dvije prijateljske utakmice reći - Hrvatska je spremna za veliki rezultat. Pripremne utakmice, naravno, nisu nikakvo mjerilo niti pokazatelj uspjeha - sjetimo se samo '98. i poraza od Slovačke.

Zabrinjava, međutim, forma pojedinih igrača, jer pristup će, ne sumnjamo, na Euru biti puno drugačiji nego večeras u Budimpešti. Biliću i stožeru, očito, preostaje dosta rada u narednih tjedan dana kako bi od ove "mađarske" Hrvatske napravio onu "englesku"...