Hrvoje Ćustić 90'
Zadar

Dinamo - Zadar: Lako je bez pritiska...

Dario Dodić • subota, 28.07.2007.

Kao u inat Hazaru i svim dežurnim zlobnicima modri su ušli u prvenstveni ogled sa Zadrom. No, Zadar ne nosi pritisak, snagu i poletnost Azerbajdžanaca (zvuči pomalo žalosno, zar ne?), što se vidjelo od prve minute susreta koji je igralo samo 11 igrača, onih Dinamovih...

Franck Guela
59'
Ninoslav Parmaković
46'
28
Matija Štefančić
71'
24
Hrvoje Ćustić
79'
Dalibor Zebić

S razigranima Mandžukićem i Sammirom kao povučenim napadačima i Šokotom u samom vrhu napada Ivanković je započeo utakmicu sa Zadrom. Taktička postava od prve je minute djelovala odlično, pritisak se vršio na sve Zadrove linije, pa su gosti teško dolazili do daha.

Slika 3 od 4.

Pritisak od prve minute vrlo je brzo urodio plodom. Ubačaj s desne strane fantastično je u zraku dohvatio Gordon Schildenfeld. Schifo je još jednom dokazao da mu je uz izvrsnu igru u obrani igra glavom veliki adut. Školski je pospremio loptu u mrežu i otvorio račun kod vratara Subašića.

Samo je 11 igrača igralo nogomet, gosti su se orijentirali na obranu, no niti to im nije polazilo za rukom. Prilike su sijevale, bez pritiska Lige prvaka modri su igrali kao na krilima. Prigode su se redale, nekoliko je puta pokušao Šokota glavom, a pritisak je donio udvostručenje vodstva samo dvije minute nakon prvog gola. Ovoga puta akciju je kreirao Luka Modrić, pošteno je izvrtio jednog zadarskog igrača na lijevom rubu šesnaesterca, ubacio prizemno u sredinu do Šokote, koji iz dva pokušaja postiže svoj prvi prvenstveni pogodak.

Slika 1 od 1.

Pritisak Dinama nije jenjavao, prilike su se redale, a odličnu je rolu imao i Sammir, koji je u više navrata prijetio, a kada nije prijetio onda je u prigodu gurao suigrače. Jednu takvu priliku nije iskoristio Šokota. Umjesto sigurnog matiranja Tomo se odlučio na prebacivanje Subašića i nažalost po domaće navijače nije uspio.

Nešto više od 20 minuta utakmice bilo je za nama kada je Sammir povećao vodstvo na 3:0. Krasno je bilo gledati ga kako na malom prostoru okreće Batkoskog i plasira loptu u dalji Subašićev kut.

Slika 5 od 6.

Na samom početku drugog dijela trener Ivanković odlučio je izvaditi solidnog Čalu i priliku dati Chagu. Chago je preuzeo svoju standardnu poziciju zadnjeg veznog, dok je na Čalinu poziciju prešao Pokrivač. Mora se priznati da je svoju rolu Pokrivač odradio i više nego pristojno.

Da se previše ne ponavljamo sažetak drugog poluvremena prilično je sličan prvome - igralo se na jedan gol, modri su ubacili u brzinu niže, ipak je u srijedu utakmica s Domžalama. Valja istaknuti da je u igru ušao i Guela, koji se s nekoliko fenomenalnih poteza odmah umilio Bad Blue Boysima. I ne samo njima - i sam sam ostao impresioniran njegovim talentom, kontrolom lopte i brzinom, no odaje dojam fizički relativno slabog igrača. Ništa što ne može malo hrvatske kuhinje riješiti.

Slika 4 od 5.

66. minutu pokazivao je virtualni semafor (ovaj pravi ne pokazuje minute) kada je Mandžukić postigao svoj treći pogodak u posljednje tri Dinamove utakmice. Sjajnu su akciju pripremili Modrić i Mikić, a Mandžukić nakon prvog neuspjelog pokušaja loptu škaricama posprema u mrežu Zadra.

U posljednjim minutama Mikić je odličnim prodorom pripremio priliku za Vukojevića koji pogađa rašlje za 5:0! U posljednjim trenucima susreta Ćustić je postigao počasni pogodak za goste, ne može se reći da je bio pretjerano zaslužen. Nakon duge stanke u momčad se vratio i Marijan Buljat. Imao je nekoliko prilika, još se pomalo boji dvoboja, ali njegov je povratak svakako veliki plus za Dinamo.

Slika 2 od 3.

Odlično, 5:1 protiv Zadra u prvenstvu. No, utakmica je gotova, zaboravljena, okrećemo se Domžalama. Neće biti podrške Boysa, barem ne prevelike (samo 370 ulaznica dobio je Dinamo), neće biti ni Ivankovića, a ni Mandžukića. Bit će pritiska europske utakmice, vrijeme je da modri i na europskoj sceni pokažu da znaju igrati nogomet...