(do 64')
19
(do 70')
Zlatko Kranjčar

Dekoncentracija obrane, posebno "zamjenske", u drugom poluvremenu, razlog je što Hrvatska nije ubilježila i četvrtu pobjedu iz četiri ogleda protiv Izraela. Vrlo dobri i raspoloženi Srna, Klasnić i Da Silva poigravali su se zadnjom linijom Izraela, no obrana je bila vrlo propusna. Yossi Benayoun bio je teško rješiva enigma za našu zadnju liniju.

Vezane vijesti

Utakmica je "počela" u 15. minuti. Darijo Srna šalje sjajnu duboku loptu na prvu vratnicu, a Klasnić je volejem sprema u bliži kut za 0:1. Pranjić potom prijeti snažno, ali nedovoljno precizno s gotovo 30 metara od Awatea.

Slika 1 od 1.

Novu "loptu s očima" Srna šalje u 23. minuti, poptuno usamljenom Da Silvi, koji se također iznenadio njome. Izbio je sam pred izraelskog vratara, no nije ga uspio nadmudriti. Naši su u potpunosti kontrolirali utakmicu prvih 35 minuta, no čim su osjetili da su nadmoćniji, došlo je do opuštanja. Koje je, naravno, kažnjeno.

Najprije je u 38. minuti Benayoun pogodio vratnicu, a Nimni prihvatio loptu i promašio prazna vrata. Već minutu kasnije, domaćini su precizniji. Tal šalje duboku loptu kroz srce naše obrane, Afek ulazi u šesnaesterac i poslužuje Balilija u sredini za 1:1.

Rijetku scenografiju doživjeli smo početkom drugog dijela. Stadionski akustičar očito je marljivo radio kako bi pripremio razglas za puštanje himni, nakon neuspješnog pokušaja prije početka utakmice. Hrvatska i izraelska himna tako su odsvirane uoči 46. minute, no svejedno, "Lijepu našu" uvijek je užitak čuti.

I u drugom dijelu naši su bolje krenuli. Klasnić u 48. minuti spušta loptu Da Silvi, koji ipak odlazi previše u stranu. Tri minute kasnije, odličan ubačaj Pranjića Kranjčar dočekuje na prvoj vratnici, no Awate brani. Izrael uzvraća preko Nimnija, no Pletikosa dolazi do lopte prije kapetana domaćih.

Naše drugo vodstvo, u 56. minuti, zasluga je Da Silve i Srne. Prvi je "nanjušio" lošu reakciju nesigurnog Sabana i oduzeo mu loptu u šesnaestercu, Awate ga ne srušio, a Srna realizirao jedanaesterac za 1:2.

Kranjčar u 67. minuti "dovlači" loptu Klasniću na rub šesnaesterca, naš napadač puca, no neprecizno. Naša obrana nije ulijevala sigurnost od kraja prvog dijela, a u 71. minuti doživjela je novi kiks. Srećom, Balili je u želji da prebaci Pletikosu, prebacio i mrežu.

No, popravni je stigao već pet minuta kasnije. Neretljak gubi loptu na sredini, Izrael slaže munjevitu kontru preko Katana i Benayouna, potonji prolazi i Pletikosu i donosi novo izjednačenje, 2:2.

No, napad "krpa" obrambene rupe i u 79. minuti. Opet Srna "valja" Keisija, Bjelanović na prvoj vratnici u svom prvom reprezentativnom kontaktu s loptom pogađa gredu, a na drugoj vratnici spremni i spretni Klasnić preko glave ubacuje loptu u mrežu za 2:3.

Ni to nismo uspjeli održati. U 86. minuti nova "multiplicirana" pogreška u obrani, Katan ispucava loptu prema petercu, a Golan dolazi do nje prije Pletikose i po treći put poravnava rezultat, 3:3.

Nakon toga, zavladala je potpuna panika u našem zadnjem redu, a Izraelci su mogli i pobijediti. Najprije nam je ciparski sudac "oprostio" Srnin prekršaj nad Benayounom u šesnaestercu, a zatim u sudačkoj nadoknadi Golan promašuje vrata, neometan na drugoj vratnici. Uspjeli smo na kraju još jednom zaprijetiti, no Bjelanović nije dobro zahvatio loptu na ubačaj Jerka Leke.

Na kraju, utakmica je za gledati bila vrlo zanimljiva, a nadajmo se da će je obrana ispucala kvotu nonšalancije i da će to protiv Islanda i Malte izgledati puno bolje. Jako loše su odigrali igrači koji su ušli u drugom dijelu, a vezni red naše momčadi potpuno se raspao nakon izlaska Nike Kovača zbog ozljede u 65. minuti.

Što se tiče pozitivnih vijesti, bilo je i njih. Prvenstveno raduje Klasnić na tragu igara iz Werdera, efikasan i opasan, vrlo korisna uloga Ivana Leke u sredini, standardno maksimalan Darijo Srna i upotrebljivi Eduardo da Silva u napadu. Ostali - mogu (moraju) bolje.