Prijateljska utakmica, 16.11.2004., Dublin, stadion Lansdowne Road, gledatelja: 32.000
Suci: Gylfi Thor Orrason, Gylfason, Jonsson (svi Island)

Kenny Cunningham
52'
16
Shay Given
80'
13
Anal Quinn
80'
17
Graham Barrett
84'
15
Aiden McGeady
90'

Zlatko Kranjčar

Ni u svom četvrtom izletu u Dublin, hrvatska nogometna reprezentacija nije ostvarila pobjedu. Usprkos neugodnom vjetru, pune tribine Lansdown Roada dokazale su da hrvatski nogomet u Irskoj ima veliki ugled. Izbornik Zlatko Kranjčar doživio je svoj prvi poraz u izborničkoj eri, a vjerojatno je i dobio jasne signale da eksperimenti koje je pokušao izvesti, nisu uspjeli. Obrana je bila iznimno nesigurna, srećom, raspoloženi Tomislav Butina i Robert Kovač uspjevali su krpati rupe kroz koje je "curilo".

Slika 1 od 1.

Naša je reprezentacija počela vrlo dobro. U prvih dvadesetak minuta igralo se na irskoj polovici, iako osim pokušaja Nike Kranjčara sa dvadesetak metara u 5. minuti nismo konkrentije prijetili. Nakon dvadesetak minuta, domaćini su preokrenuli odnos snaga.

Taj period igra otvara Damien Duff pokušajem s ruba šesnaesterca u 21. minuti. U 23., nonšalantni Tudor u trenutku nam je vratio ružni deja-vu s Europskog prvenstva, poklon loptom nakon koje je Robbie Keane krenuo sam prema Butini. Naš vratar dobio je prvu bitku s irskim napadačima.

Drugu nije mogao dobiti. Duff je "provozao" Šimunića i Vranješa na lijevom boku i ušao do gol-aut linije, idealno uposlio Keanea u petercu, kojem nije bilo teško poentirati za 1:0.

Hrvatska uzvraća odmah po polasku s centra. Robert Kovač šalje "okomicu" za Klasnića, koji ubacuje u sredinu, no Kranjčar glavom za malo promašuje mrežu. U protuudaru, Keane uzvraća Duffu asistenciju, no potonji nije mogao dobro reagirati u skoku s Butinom.

Utakmica se do poluvremena primiruje, a novo uzbuđenje kreira u 37. minuti loša procjena Tudora, koji je dopustio Dunneu da spusti loptu na volej O'Shei. Branič Manchester Uniteda reagirao je upravo - branički, s pet metara prebacio je naš gol.

Kranjčar izbornik shvatio je bit problema i već na poluvremenu odustao od eksperimenta s 4 obrambena igrača u liniji, te umjesto Tudora, napad pojačao Balabanom. Balaban je krenuo snažno, već u 48. minuti nakon kornera odlično puca, ali Miller prvi put izbacuje loptu s gol-linije.

Slika 2 od 2.

Hrvatska ponovno dobro kreće na ulazu u drugi dio, a Niko Kovač u 49. minuti prijeti snažnim i preciznim udarcem, nakon kojeg Breen spašava ispred Babića.

No, naš pritisak trajao je tek desetak minuta, a već u 57. minuti Irci su mogli "podebljati" vodstvo. Miller je oduzeo loptu neopreznom Babiću i uposlio Duffa u petercu, napadač Chelsea pokušava zaobići i Butinu, no ne uspjeva. U nastavku akcije Duff pogađa vanjski dio mreže.

Nova pogreška obrane, ovog puta Tomasa, no i Keane je poželio proći pored Butine, što naš vratar nije dozvolio. U 69. minuti Finnan prebacuje cijelu našu obranu i na drugoj vratnici nalazi Duffa, koji u padu s dva metra gađa gredu.

Promjene su donijele dosta svježine u naše redove. Debitirali su Eduardo da Silva i Danijel Pranjić, a ulaskom Ivana Leke naši su počeli gospodariti sredinom. Niko Kranjčar je u tandemu s I. Lekom djelovao prilično raspoložen i njih dvojica u nekoliko su navrata slali opasne lopte pred irska vrata. U 82. minuti smo mogli izjednačiti. Upravo je Leko odličnom loptom pronašao brzonogog Da Silvu, koji izlazi "oči u oči" s irskim vratarom, šalje mu loptu kroz noge, no po drugi put Irci izbijaju loptu s gol-linije (Dunne). Posljednju prigodu na utakmici imao je vrlo dobri Miller, koji nije uspio prevariti Butinu udarcem u 86. minuti.

Prijateljski susret u Dublinu svakako je ispunio svoju svrhu. Zlatko Kranjčar dobio je odgovore na nekoliko važnih pitanja, zbog kojih uostalom i postoje ovakvi susreti. Stoga poraz i nije shvaćen tragično, ako je donio neke nove spoznaje. A njih se može i na prvi pogled pronaći jako puno. I iz njih dosta naučiti.