Prijateljska utakmica, 18.08.2004., Varaždin, stadion Varteksa, gledatelja: 8.000
Suci: Jacek Grana, Stempniewski, Wardak (svi Poljska)
Hrvatska
Hrvatska
Josip Šimunić 29'
1:0(1:0) Izrael
Izrael

Hrvatska - Izrael: Šimunićev pogodak za dobar start

Bernard Jurišić, Bojan Purić • srijeda, 18.08.2004.

Omer Golan
64'
8
Avi Nimni
64'
6
Adoram Keisi
70'
17
Abbas Souan
81'
2
Ori Uzan
81'

Avram Grant

Slika 1 od 1.

Hrvatska je uspješno startala u novu natjecateljsku sezonu, u kojojje očekuje start kvalifikacija za SP 2006. u Njemačkoj. Pogotkom Josipa Šimunića u 29. minuti, uspješno je počela nova reprezentativna avantura, ali i izbornički mandat Zlatka Kranjčara.

Nije bilo velikih očekivanja od ovog susreta, koji stoga na kraju nije ni razočarao. Igralo se na razini prijateljske utakmice, nekoliko novih igrača upoznalo je reprezentativnu atmosferu (debi Nike Kranjčara, Banovića i Šafarića, povratak Ivana Leke, Vranješa i Balabana nakon nekoliko godina), a na kraju kad god se pobijedi - mora se biti zadovoljan. Hrvatska je pokazala da ima potencijala i da ima kvalitetu za dobar rezultat u novim kvalifikacijama, posebno kad se momčadi pridruže neki koji su danas nedostajali (Pršo, D. Šimić, Rapaić, Živković, Olić...).

Slika 2 od 2.

Jerko Leko prvi prijeti iz daleka u 11. minuti, uzvraća mu Tal na drugoj strani u 25. Oba pokušaja bila su neprecizna. Do jedinog pogotka na utakmici i nije bilo velikog posla za vratare.

U 29. minuti Marko Babić izvodi slobodan udarac s desne strane sa dvadesetak metara, Josip Šimunić je viši od svih i glavom šalje loptu iza leđa Davidovica za 1:0.

S nekoliko jednostavnih, ali opasnih poteza Ivan Klasnić dokazao je da mora biti među prvih 11. U 35. minuti Mornar se othrvao jednom izraelskom igraču i uposlio jednog od najboljih napadača Bundeslige, koji snažno puca sa 16 metara, ali Davidovic uspjeva odbiti loptu.

Za goste prijeti Afek u 38. minuti, da bi prodorni Srna asistirao Mornaru u 43. minuti, koji puca iz prve, ali nije opasnije ugrozio izraelskog vratara.

Slika 3 od 3.

Na početku drugog dijela Srna pokušava iz trka, ali puca preko vratiju, a u 50. minuti dotadašnji junak Šimunić gotovo postaje tragičar. Spetljao se s loptom na tridesetak metara, Benayoun je uzima i kreće sam prema Pletikosi, koji odlično brani i najavljuje da će se vrlo brzo vratiti na vrata Šahtara.

U 56. minuti Babić prolazi pored dvojice Izraelaca u šesnaestercu i stvara si prigodu za udarac, no pogađa vanjski rub vratnice. Ubrzo Kranjčar mijenja vezni red naše reprezentacije i ubacuje I. Leku i Banovića, što je vrlo pozitivno odjeknulo. Promijenio je Niku koji nije odigrao posebno dobro i time je doznačio da ga neće forsirati ukoliko ga ne ide, što su zajedljivi možda mogli predviđati.

Do kraja se dvaput u centru pažnje našao Avi Nimni. Najprije je u 72. minuti na asistenciju Gazala ušao prema Pletikosi, no nije ga uspio nadmudriti. Nadmudrio ga je u 90. minuti iz slobodnog udarca sa 25 metara, no našu mrežu spasila je vratnica. Prije te opasnosti, Balaban je lijepo prebacio loptu petom prema Klasniću, no pri udarcu mu je malo zasmetao agilni Banović, čiji je udarac Davidovic uspio zaustaviti.

Sve u svemu - uspješna premijera Zlatka Kranjčara i naše reprezentacije, a ono pravo dolazi već za dvadesetak dana, na startu kvalifikacija protiv Mađarske.