Hajduk - Pomorac: Na kraju došli na svoje

Bernard Jurišić • srijeda, 10.10.2001.

U prvom prvenstvenom gostovanju na splitskom Poljudu, nogometaši Pomorca predstavili su se kao čvrsta, vrlo dobro uigrana momčad s finom kontrolom i tranzicijom lopte. Hajduk je do bodova stigao puno teže nego što to konačan rezultat govori, iako je tijekom svih 90 minuta bio bolja momčad. Odigrali su Splićani vrlo dobru utakmicu, gosti iz Kostrene već u prvom dijelu mogli su loptu iz mreže vaditi barem tri puta, no nedostatak koncentracije u završnom udarcu i vrlo siguran vratar Knez utjerali su strah u kosti domaćim navijačima u drugom poluvremenu.

Počelo je vrlo rano, Andrić i Carević ponovno su bili nezadrživi motori u sredini koji su kreirali prigode za svoje napadače. U 14. minuti Hajduk je postigao prvi pogodak, Andrić je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara pogodio gredu, od koje se lopta odbila unutar gola, no krasan Andrićev udarac dočekao je nespremnog prvog pomoćnika Petrovića iz Valpova. Na poluvremenu smo provjerili na TV snimci - lopta je zaista bila unutar gola Kneza.

No, četiri minute kasnije Carević je za nekoliko centimetara bolje namjestio ciljnik od Andrića i s otprilike iste udaljenosti loptu od grede zabio u mrežu za 1:0 i svoj prvenstveni prvijenac u dresu Hajduka. Do kraja poluvremena nizale su se prigode Hajdukovaca, Erceg, Carević i Bošnjak promašivali su nakon lijepo izrađenih akcija, a Radčenko je u 30. minuti nakon ubačaja Rendulića pogodio gredu. Nakon zadnjeg zvižduka suca Širića u prvom dijelu, Hajdukov navijači na odmor su krenuli s dvojakim raspoloženjem - zadovoljni prikazanom igrom, ali nezadovoljni činjenicom da je iza Kneza odsjela samo jedna lopta.

Drugi dio počeo je nesuđenim jedanaestercima, najprije za Pomorac kada je pao Prpić, minutu kasnije i za Hajduk, kad je Batkoski igrao rukom u svom kaznenom prostoru. Hajduk je i dalje držao konce igre u svojim rukama, udarac Vejića glavom u 67. minuti netko je od gostiju odbio s gol-linije, ali intenzitet je padao kako se bližio kraj, a Kostrenjani su sve opasnije kretali u polukontre i kontre. U jednoj takvoj u 74. minuti prštalo je pred Hajdukovim golom, Samardžić je ubacio za natrčalog Grubišića koji pogađa gredu, a nakon odbijene lopte snažan udarac pod prečku Rožajca Pletikosa je sjajnom paradom odbio u korner.

Ipak, da se u zadnje minute ne uđe s potpunom panikom, pobrinuo se Hrvoje Vuković, koji je nabačenu loptu Celiščaka u 84. minuti u gružvi uspio progurati do mreže za 2:0. Pobjedu je pečatirao Radčenko u 88. minuti, na asistenciju Rendulića sjajno izbjegavši zaleđe i poentiravši za konačnih i zasluženih 3:0.