Vodeni sportovi

Hrvatska rutinski i lakoćom do startne pobjede protiv Australije

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 05.02.2024.

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Dohi igrala je protiv Australije. Nije bilo nikakvih problema, Hrvatska je slavila 13:8.

HRVATSKA - AUSTRALIJA 13:8 (5:1, 4:2, 2:2, 2:3)

Suci: Michiel Zwart (Nizozemska), György Kun (Mađarska)

Hrvatska: Marko Bijač, Rino Burić 2(1), Loren Fatović 2, Luka Lončar 2, Franko Lazić 2, Ante Vukičević, Marko Žuvela 2, Jerko Marinić Kragić 2, Josip Vrlić, Zvonimir Butić, Konstantin Harkov, Mate Anić, Filip Kržić 1. Izbornik: Ivica Tucak

Australija: Nic Porter, Angus Lambie, George Ford, Charlie Negus, Nathan Power, Jacob Merčep 1, Luke Pavillard 2(1), Matthew Byrnes, Miloš Maksimović 1, Chaz Poot 1, Blake Edwards 1, John Hedges, Marcus Berehulak 2. Izbornik: Tim Hamill

Peterci: Hrvatska 1/1, Australija 1/1

Tijek susreta: 1:0 Fatović, 2:0 Fatović, 2:1 Merčep, 3:1 Burić, 4:1 Burić (5m), 5:1 Žuvela, 6:1 Lončar, 7:1 Kržić, 7:2 Berehulak, 8:2 Marinić Kragić, 8:3 Pavillard, 9:3 Žuvela, 10:3 Lazić, 10:4 Poot, 10:5 Pavillard (5m), 11:5 Marinić Kragić, 11:6 Maksimović, 12:6 Lončar, 13:6 Lazić, 13:7 Berehulak, 13:8 Edwards

Sve je bilo riješeno za jedno poluvrijeme, Hrvatska je odličnim ulaskom u utakmicu riješila pitanje pobjednika, a ostalo je bilo odrađivanje posla. Ivica Tucak može biti zadovoljan prvim poluvremenom, ali ne i drugim koje je pripalo Australcima.

Igraj na vaterpolske utakmice na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Odradila je Hrvatska jako dobro otvaranje susreta, posebno dobro funkcionirao je igrač više i tu je stvorena velika razlika. Prva četiri igrača više su iskorištena, napad je funkcionirao odlično dok je s druge strane obrana bila čvrsta i nije dopuštala ništa Australcima. Marko Bijač u prvoj četvrtini bio je praktički besposlen.

I u drugoj četvrtini Hrvatska je nastavila s dobrom igrom i odvojila se do poluvremena na visokih 9:3. Već tada je bilo jasno tko će u ovom dvoboju slaviti. Hrvatska je imala raznovrsnost, igrala je ozbiljno i Australija je bila u problemima na obje strane bazena.

Nakon što je stečena visoka prednost, ipak je u nastavku susreta došlo do malog opuštanja. Australija je to iskoristila i dobila je drugo poluvrijeme s 5:4, ali niti u jednom trenutku pobjeda Hrvatske nije došla pod znak pitanja.

Pobjeda u ovom susretu je bila vrlo bitna jer Hrvatskoj donosi minimalno drugo mjesto u skupini i ako ne izbori prvo mjesto i prolaz u četvrtfinale, u osmini finala trebala bi imati lakši posao.

U drugom kolu igrat će protiv Španjolske u reprizi finala Europskog prvenstva, a taj susret će odlučiti o prvom mjestu u skupini. Četvrti predstavnik u skupini, Južna Afrika, jednostavno je preslaba da bi zaprijetila.

Dvoboj protiv Španjolske na rasporedu je u srijedu od 17 sati.

Tijek susreta

Kraj, Hrvatska bilježi prvu pobjedu u Dohi. 13:8.

13:8 - Edwards.

13:7 - Berehulak.

13:6 - Lazić iskosa za plus sedam, minuta i 15 do kraja.

Ne prolazi igrač više, Harkov u Portera.

Treće isključenje Kržić. Power ne koristi igrača više.

Tri napada imala je Hrvatska, dobro je reagirao Porter.

12:6 - Lijepa akcija s igračem više i pogodak Lončara.

11:6 - Maksimović.

Probao je Burić izvana, snažno, ali vratar brani.

I četvrti put Hrvatska osvaja prvi napad.

Kraj treće dionice, Hrvatska ima 11:5.

Krasna obrana za Bijača, odlično postavljen blok i reakcija Bijača prema kutu.

11:5 - Marinić Kragić prekida hrvatski niz bez pogotka.

10:5 - Australija smanjuje preko Pavillarda iz peterca i Australija vodi u ovoj četvrtini 2:1.

Već treći Australac ostaje bez kapice i to sva trojica s vanjskih pozicija. Neobično.

Burić je sada dobro pucao, ali Porter je odlično obranio.

Sada je u tijeku razdoblje u kojem i jedni i drugi brzaju u napadu i nema pogodaka. Dosta pogrešaka.

Dva baš i ne najbolja napada za Hrvatsku, malo dekoncentracije.

10:4 - Najbolji strijelac Australije protiv Hrvatske u Fukuoki, Chaz Poot, dolazi do svog prvog gola ovdje.

10:3 - Lazić lijepo u kut.

I treći put Hrvatska ima prvi napad.

Hrvatska u drugo poluvrijeme ulazi sa šest golova prednosti.

Kraj druge dionice, visoka prednost Hrvatske.

9:3 - Žuvela! Njegov drugi pogodak.

Nije prošao igrač više, Marinić Kragić u blok.

Ali neće, dobra obrana Hrvatske.

Još jedan napad Hrvatske i Australija se može još približiti.

8:3 - Pavillard smanjuje na minus pet.

Odlična prilika za Burića, ali blok Australaca.

8:2 - Australija nema rješenja za hrvatski napad, Marinić Kragić.

7:2 - Prvi napad nije prošao, pogođena je vratnica, ali iz drugog napada Berehulak zabija.

7:1 - Australski napad uopće ne funkcionira, hrvatska obrana je odlična, ali i hrvatski napad. Kržić zabija za 7:1.

6:1 - Hrvatska nastavlja gdje je stala u prvoj dionici, Lončar podiže na plus pet.

Lončar prekršaj u napadu.

Počela je druga dionica, Hrvatska ima napad.

5:1 - Odlična prva četvrtina za Hrvatsku, Žuvela za 5:1.

Australci ne koriste igrača više.

4:1 - Peterac za Hrvatsku, Burić je miran.

3:1 - Vrlo lijepa akcija Hrvatske s igračem više, Burić.

2:1 - Prvi pogodak za Australiju, Merčep je iskosa lijepo zabio.

Prekršaj u napadu Lončar.

I treći napad Australije je prekinut i prije šuta na gol. Bijač zasad besposlen.

2:0 - Odličan ulazak u utakmicu za Fatovića, rutinski u kut.

Ponovno Australci griješe i Hrvatska se odmah može odvojiti.

1:0 - Niti Australci nisu bili uspješni, Hrvatska je otišla u napad, a Fatović s igračem više pogodio za 1:0.

Hrvatska ne koristi prvi napad, Vrlić je napravio prekršaj pred golom.