Hrvatska pobjedom protiv Ukrajine kao treća ide u osminu finala

Branimir Korać • četvrtak, 08.09.2022.

Hrvatska košarkaška reprezentacija u petom kolu skupine C Europskog prvenstva igrala je protiv Ukrajine i tražila pobjedu. Poraz u ovom susretu vodio je Hrvatsku na prvoplasiranog iz skupine D što će vrlo vjerojatno biti Srbija, a taj dvoboj želi se izbjeći u osmini finala...

Hrvatska - Ukrajina 90:85 (21:21, 45:42, 67:67)

Hrvatska: Toni Perković, Jaleen Smith 7, Roko Prkačin, Krunoslav Simon 11, Mario Hezonja 6, Dario Šarić 3, Lovro Gnjidić, Karlo Matković 10, Ivan Ramljak 3, Dominik Mavra 13, Ivica Zubac 10, Bojan Bogdanović 27

Ukrajina: Ivan Tkačenko, Denis Lukašov 5, Sviatoslav Mihailiuk 14, Vjačeslav Bobrov 8, Artem Pustovji 4, Alex Len 6, Issuf Sanon 11, Bogdan Bliznjuk 16, Dmitro Skapincev, Vitalij Zotov, Volodimir Herun 21, Ilja Sidorov

Mnogi su priželjkivali pobjedu Hrvatske do osam razlike i treće mjesto i to se dogodilo. Hrvatska je dobila Ukrajinu 90:85, kada je bilo najvažnije povukao je Bojan Bogdanović i bilo je dovoljno za pobjedu.

Bio je to još jedan dvoboj prepun oscilacija u igri Hrvatske, od loših do dobrih razdoblja, bilo je situacija kada se Hrvatska mogla i odvojiti, ali svaki put je dopustila Ukrajini da se potpuno vrati u utakmicu.

U zadnjoj dionici Bojan Bogdanović je povukao i to je bilo dovoljno. Hrvatska je na kraju slavila s 90:85 i izborila prolaz u osminu finala s trećeg mjesta.

U drugoj četvrtini Hrvatska se prvi put konkretnije odvojila kada je otišla na 41:29, jako dobro je u tom razdoblju igrao Dominik Mavra kojem je baš sve polazilo za rukom.

Mešutim niti ta prednost nije zadržana, Ukrajina se uspjela do odlaska na veliki odmor približiti na samo tri poena minusa.

U drugom dijelu Hrvatska je održavala prednost do završnice treće četvrtine kada Ukrajina preuzima vodstvo, ali serijom trica u zadnjoj četvrtini Hrvatska je vratila mprednost na svoju stranu i više je nije ispuštala.

Dvije je ubacio Simon, jednu Bogdanović i Hrvatska se odvojila te do kraja susreta ipak nije dopustila Ukrajini da još jednom zaprijeti.

Bogdanović je odigrao još jednu dobru utakmicu, ubacio je 27 poena i bio je prvo ime susreta, tome je dodao i sedam skokova. Na drugoj strani velike probleme stvarao je Volodimir Herun koji je ubacio 21 poen uz šest skokova.

Tijek susreta

Kraj, Hrvatska je slavila 90:85 i kao treća ide u osminu finala.

Zadnja minuta, 88:83.

Cirkusiranje sudaca se nastavlja s nesportskim pogreškama, sada je svirana Bogdanoviću.

Serija Hrvatske za odvajanje na 86:79!

81:79 - Dvije vezane trice Simona i jedna Bogdanovića, četiri i pol minute do kraja!

Loš ulazak u zadnju dionicu, Ukrajina je na plus četiri.

Treća četvrtina: 67:67

67:67 - Kraj treće dionice, 67:67.

65:67 - I Ukrajina je napravila potpuni preokret.

61:60 - Najgore, Mikhailiuk ubacuje tricu uz prekršaj Mavre.

61:53 - Trica Bogdanović, Hrvatska se odvaja!

56:53 - Čak 21 poen Heruna.

47:48 - Bliznjuk i Herun rade probleme Hrvatskoj.

Počelo je drugo poluvrijeme.

Druga četvrtina: 45:42

45:42 - Kraj prvog poluvremena, moglo je i bolje. Mavra prvo ime kod Hrvatske, 11 poena, sve u drugoj dionici.

45:42 - 8:0 Ukrajinaca.

45:34 - Mavra pun samopouzdanja, 11 poena u ovoj četvrtini!

41:29 - 9:0 Hrvatske, trica i Hezonja!

38:29 - Veže tricu i Šarić!

35:29 - Trica Mavra!

32:29 - Približili su se Ukrajinci, Mavri je dosuđena nesportska.

30:21 - Odličan ulazak u utakmicu Mavre.

26:21 - Dobra obrana Ramljaka pa na drugoj strani pogađa Mavra poluhorok i Hrvatska je na plus pet, znak Ukrajincima da je vrijeme za ranu minutu odmora.

24:21 - Trica Hezonje za otvaranje druge dionice.

Prva četvrtina: 21:21

21:21 - Gotova je prva četvrtina, 21:21, očekivano tijesan dvoboj.

18:18 - Trica Bogdanović, Hrvatska je tu.

15:18 - Održavaju Ukrajinci prednost bez većih problema, obrana Hrvatske nije dovoljno dobra.

11:14 - Mulaomerović je pozvao prvu minutu odmora, Ukrajinci su prvi put na plus tri.

11:12 - Dvije realizacije na obruču Zupca za vraćanje prednosti na hrvatsku stranu, ali odmah uzvraća tricom Mihailiuk.

7:7 - Vratili su se Ukrajinci tricom Bliznjuka.

6:2 - Dobro je krenulo tricaški, ubhacuili su Simon i Smith.